Žatečtí vojáci včera ničili cíle v prostoru Doupovských vrchů

19. března 2011 v 11:25 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal

Žatečtí vojáci včera ničili cíle v prostoru Doupovských vrchů

23.09. 2002 Deník Lučan
Doupov - Zástupci velení armády Slovinska včera přihlíželi školním a průpravným střelbám Žatečanů ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských vrších. Pro vojáky základní služby tím vyvrcholil desetidenní intenzivní výcvik, zkrácený z původních a obvyklých pěti týdnů. 1. Výcviková základna protiletadlového vojska se tak musela přizpůsobit situaci a improvizovat. Převelení vojáků do oblastí postižených povodní totiž udělalo předpokládanému rozsahu odborné přípravy čáru přes rozpočet. "
Na přípravu bylo pouze deset pracovních dnů," uvedl velitel pplk. Antonín Juřík. Z obou žateckých výcvikových baterií kapitánů Miroslava Čítka a Miroslava Havlína se na palebné čáry postavily celkem dvě desítky žáků, které čekala střelba na cíl ze zbraní S-2, S-10 a třicetimilimetrových kanónů PLDvK. Střílí se na vzdušný raketový cíl na odletu, padákový výsadek, pozemní cíl a vrtulník. Úspěšnost střelby se vyhodnocuje s pomocí speciálních kamer; jež dokáží v návaznosti na počítač proměřit, nakolik se vystřelený projektil přiblížil k terči.
Ty se vypalují z minometu v podobě rukávců a padáčků. Další cíle v podobě velkých desek jsou umístěné v terénu. Na cíle se zbraně zaměřují elektronicky, rakety jsou přitom naváděné teplem. Pro vojáky základní služby jsou ostré střelby zážitkem, ke kterému dojde za vojnu pouze jedenkrát. Současný obrázek z Doupova, kde stále ještě převažují právě vojáci základní služby, se začne postupně měnit. U řady zbraní se totiž přechází na postupnou profesionalizaci jejich obsluh, týká se to samozřejmě i protiletadlových kompletů. Návštěva slovinských hostů se týkala jednak zhlédnutí školních průpravných střeleb, jednak měli důstojníci za úkol prosondovat situaci v samotném výcvikovém prostoru. Slovinská armáda podobně jako řada dalších evropských vojsk hledá lokalitu, na níž by mohla realizovat střelby ze svých zbraní. Současně bere v potaz i ekonomické hledisko -náklady na pronájem prostoru i jeho vzdálenost. Doupov už si ale vydobyl velmi dobrou pověst díky blízkosti k hranicím a svému charakteru. V posledních letech tu cvičili Francouzi, Nizozemci, Belgičané i Američané. Ti se tu připravovali naposled pro svůj kontingent do s Kosova.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama