Vojačky na Doupově hrabou okopy, střílejí i z pistolí a samopalů

19. března 2011 v 12:09 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal

Vojačky na Doupově hrabou okopy, střílejí i z pistolí a samopalů

15.6.2004 Deník Lučan a Chomutovský Deník
Doupov - Začleňování žen do české armády pokračuje. Důkazem jejich schopnosti vyrovnat se mužům je i nynější cvičení na Doupově.
V řadách 252. protiletadlové raketové skupiny ze Strakonic je i řada žen. Často jde o Žatečanky, základem skupiny jsou právě někdejší vojáci z města chmele.
Na Doupově se odehrává i hlavní číst mezinárodního cvičení Clean Hunter, jeho nejhlasitějšími projevy jsou přelety letadel a vrtulníků i nad územím okresu Louny. "V tzv. "meziletovýh oknech" se Strakoničtí věnují vševojskové a odborné přípravě. Upevňují se, zdokonalují či teprve učí vojenské činnosti, mezi příslušníky skupiny je totiž i spousta nováčků.
Například rotná Eva Daverná se v těchto dnech oháněla polní lopatkou, aby dala vzniknout okopu pro stojícího střelce, podobně se činily i další vojačky. Nápomocní jim byli vojáci, leckteří i se zkušenostmi z misí na Balkáně. Kupříkladu praporčík Tibor Pollák se jakoby změnil na kosmetika, když právě Evě Daverné vytvářel na obličeji speciální make-up - ovšem s maskovacími barvami.
V české armádě je nyní zhruba dva a půl tisíce žen. Řada z nich působí v týlu, další ale nosí či obsluhují zbraně a zbraňové systémy, existuje už i jedna pilotka. Při cvičení vojsk Spojených států před dvěma lety byly k vidění i velitelky tanků Abrams.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama