Vojáci představili hostům tvrdý výcvik i zázemí v poli

19. března 2011 v 11:53 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal

Vojáci představili hostům tvrdý výcvik i zázemí v poli

3.3.2004 Deník Lučan a Karlovarský Deník
Vojáci představili hostům tvrdý výcvik i zázemí v poli Doupov - Způsoby výcviku, náročnost přesunů, ale i kvalitu
týlového zabezpečení včera na Doupově sledovali mladí lidé z dětských domovů ze Zátce, Žlutíc a Mašťova. Vojenský výcvikový prostor se otevírá očím veřejnosti více než kdy jindy - představitelům obcí, novinářům, dětem i dalším mladým lidem. Z Podbořanského Rohozce se na Doupov nastěhovali na pár dnů vojáci z 33. výcvikového střediska Stříbro. Lednoví nováčci tam prodělávají tvrdý vstup do vojenského života: přesuny v členitém terénu uvnitř bojových vozidel pěchoty či obrněných transportérů vyžadují určitou odolnost, ani pěší přesuny v zasněženém podhorském prostředí nejsou lehké. "Prověřuje se tu a posiluje fyzická i psychická odolnost. Navíc tu s použitím bojového simulátoru MILES svádí dvě roty souboj. Jedna hlídá fiktivní
zdroje pitné vody, druhá je dobývá," popsal včera major Tomáš Kraka, zástupce velitele stříbrského útvaru. MILES je laserový systém, který umožňuje velmi reálnou bojovou činnost. U hlavní různých zbraní, od samopalů po řízené střely, se s výstřelem aktivuje laser. Je-li míření přesné, zasahuje senzory na speciálních vestách či pásech na tělech vojáků či technice. Především tvrdé polní podmínky přiměly mladé lidi přemýšlet o tom, zda by je oni sami vydrželi. "Strážit tábor v zimě, ve sněhu, to bychom asi nedovedly. Ale v kuchyni bychom mohly být platné," smály se Andrea Černá a Anna Melicharová z mašťovského dětského domova. Zoltán Lovas z Mašťova by ale profesionálním vojákem být chtěl. "U jaké zbraně bych chtěl sloužit? To je mi celkem jedno," potěšil přítomné pracovníky rekrutačního střediska svým zájmem. Pozvání ale nebylo vyvolané snahou získat zájemce o práci v armádě.
Snažíme se a i nadále chceme veřejnosti ukazovat, jak se Doupov využívá, co všechno vojáci umějí. Je tu ale současně i krásná příroda, kterou stojí za to vidět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama