Radošov opustí poslední vojáci základní služby sloužící v kraji

19. března 2011 v 12:36 | Vladimír Meluzín a Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Radošov opustí poslední vojáci základní služby sloužící v kraji

20.12.2004 ČTK
RADOŠOV (Karlovarsko) 20. prosince (ČTK) - Radošovský vojenský útvar ve výcvikovém prostoru Doupov na Karlovarsku opustí ve středu 22. prosince posledních 60 vojáků základní služby, kteří ještě slouží v Karlovarském kraji. Po jejich odchodu bude posádka v Radošově jedinou, která na území kraje zůstane zachována. Její provoz ale zajistí profesionální vojáci společně s občanskými zaměstnanci, řekl dnes ČTK mluvčí útvaru Stanislav Stebila.
Poslední dva dny základní služby, která u některých z vojáků netrvala ani celý rok, se odehrávala ve znamení balení a odevzdávání výstroje. Nechyběly ani slavnostní okamžiky. "Přece jenom to není obyčejný odchod do civilu. Velení proto dnes pozvalo vojáky na společný slavnostní oběd. Nejlepším pak velitel předal dary i pamětní plakety," uvedl Stebila.
Mezi posledními odcházejícími "záklaďáky" je rovněž Daniel Rückl z Chomutova. Byl sice veselý z toho, že mění uniformu za civil, ale asi bude vzpomínat na svého čtyřnohého kamaráda. V Radošově sloužil jako psovod. "Je to perfektní pocit, ale možná se na vojnu zase vrátím. Uvažuji o tom, že bych sloužil jako profesionál, pokud bude někde místo. Rád bych zase pracoval se psy," řekl Rückl ČTK.
Právě psovodi patří k funkcím, které v Radošově převezmou po odchodu vojáků základní služby civilisté. "Nabídneme několik desítek míst lidem z obcí v okolí výcvikového prostoru, kde je velká nezaměstnanost. Využijeme tady i některé firmy, především bezpečnostní agentury. Jedna už například nahradila vojáky při střežení vstupních bran do objektů. Z celkového počtu zaměstnanců útvaru bude tak polovina profesionální vojáci a polovina občanští zaměstnanci," poznamenal Stebila.
Letos Armáda ČR už vyklidila v Karlovarském kraji velká kasárna Klimentov u Mariánských Lázní na Chebsku. Výcvik tu skončil v březnu, v květnu pak odešli vojáci základní služby k jiným útvarům. Posledních 30 vojáků z povolání odešlo z kasáren v červnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama