Ohlédnutí za akcí BAHNA 2003

19. března 2011 v 11:39 | Stanislav Stebila

Ohlédnutí za akcí BAHNA 2003

5.6.2003 Deník Lučan, A-report, Army.cz a odborné časopisy a publikace
V poslední květnovou sobotu se konal ve vojenském výcvikovém prostoru Jince v Brdech mezi Rokycany a Příbramí 14. ročník Dne pozemního vojska "BAHNA 2003".
Tropické teploty vedly návštěvníky k přejmenování akce "Bahna" na "Prašna". Na pořádání akce se mimo Pozemních sil podílely Síly územní obrany, Hradní stráž, Nadace pozemního vojska, Muzeum na demarkační linii, Klub vojenské historie Volduchy, Československá obec legionářská a klub vojenské historie.
Tyto tradiční prezentace probíhají každoročně od roku 1990 a jejich záměrem je předvést veřejnosti současnou vojenskou techniku a demonstrovat profesní připravenost příslušníků Armády České republiky a jednotek Severoatlantické aliance. Bahna v jejich současné podobě jsou spojením historie, současnosti a prostřednictvím prezentace firem i budoucnosti vojenské techniky.
V letošním ročníku Bahen, kdy padl rekord v návštěvnosti, pořadatelé dali v programu větší prostor specializovaným silám, které působily či působí v zahraničních misích nebo se podílely na odstraňování následků katastrofálních povodní v naší republice. Šlo především o naše chemiky, ženisty, příslušníky průzkumných jednotek, výcvikových základen Pozemních sil a příslušníky záchranných a výcvikových základen Sil územní obrany. Na přípravě a ukázkách Armády České republiky se účastnily stovky vojáků a desítky kusů techniky.
Významným mezníkem v historii Bahen se stal jubilejní 10. ročník, kdy na stožárech zavlála poprvé také vlajka NATO. Od roku 2000 se Bahna obohatila o mezinárodní akcent, a to účastí zahraničních armád. Důkazem toho byla letošní účast osádek a vojenské bojové techniky - Leopard, Marder a Houfnice 2000 ze SRN, lehká obrněná průzkumná vozidla VBL z Francie, terénní automobily HONKER z Polska a obrněné transportéry ULAN a PANDUR z Rakouska.
Před slavnostním zahájením největší prezentace Armády ČR na veřejnosti předvedli výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení seskok s vlajkami. Každý výsadkář si při doskoku vysloužil aplaus všech přítomných za velké podpory známého televizního moderátora České televize Václava Žmolíka.
Den pozemního vojska - BAHNA 2003 byl slavnostně zahájen v 10 hodin náčelníkem Generálního štábu AČR genpor. Pavlem Štefkou a velitelem Pozemních sil AČR genmjr. Josefem Sedlákem.
Dynamickou ukázku zahájil přelet roje letounů L-159 a bitevních vrtulníků Mi-24 s následným přepadem velitelského stanoviště za podpory vzdušných sil. Po ukázce letounů a vrtulníků se prezentovala chlouba Armády ČR v zahraničních misích - chemická jednotka AČR s ukázkou výcviku.
Dalším bodem programu byla ukázka bojů z II. světové války, kdy tanková brigáda přišla na pomoc Pražskému povstání. Dále proběhla ukázka výcviku průzkumných jednotek, vystoupení Hradní stráže, ukázka výcviku dělostřeleckých jednotek, ukázka boje československých jednotek v době henleinovského povstání o obec Cetviny, ukázky výcviku Čestné stráže Armády České republiky, ženijních jednotek, jednotek sil územní obrany a Vojenské policie Armády České republiky.
Protiletadlové vojsko bylo zastoupeno příslušníky vojenské posádky v královském městě Žatec - 1. Výcvikové základny PLV a 11. protiletadlového raketového pluku s vojenskou protiletadlovou raketovou technikou S-10 a OSA AKM. Za přípravu osádek a techniky odpovídal velitel 1. VZ PLV a vojenské posádky Žatec pplk. Ing. Antonín Juřík, praktické ukázce protiletadlového vojska velel npor. Ing. Pavel Šimůnek.
Na závěr defilé proběhla ukázka zásahu vojenské hasičské jednotky Strašice při vyproštění osob z havarovaného vozidla.
Na závěr akce "Bahna 2003" poděkoval velitel Pozemních sil AČR genmjr. Josef Sedlák návštěvníkům a čestným hostům za účast a všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu celé akce, za skvělou prezentaci Pozemních sil a Armády ČR na veřejnosti a popřál všem šťastný návrat do vojenských posádek a svých domovů.
Program pokračoval v 18 hodin kulturním programem, koncertem country skupin TAXMENI a BÁBYDOU.
Již potřetí v historii mohli diváci u televizních obrazovek sledovat přímý přenos ze Dne pozemního vojska na programu České televize s komentářem Martina Dejdara.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama