Generál a nadporučík šetří v základně na Lounsku postoje občanů vůči armádě

19. března 2011 v 11:15 | Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Generál a nadporučík šetří v základně na Lounsku postoje občanů vůči armádě

13.12.2001 Deník Lučan
Armáda začala v deseti posádkách po celé ČR zjišťovat, jaké dopady by mělo jejich zrušení či naopak rozšíření. V jejich seznamu jsou i Zatec i Podbořany nedaleko VVP Hradiště. Zatím je to jen v teoretické rovině, za dva roky už ale bude všemu jinak a vize se začnou měnit v realitu.
Na výběru typických lokalit chystá Centrum pro reformu ozbrojených sil vypracovat metodiku, podle které by se pak mohla stejným způsobem hodnotit efektivita všech zbylých posádek v zemi. Tedy i to, zda přečkají reformu. Ministerstvem obrany pověření lidé získávají názory na jednotnou řadu otázek od různých osob - představitelů vojenského útvaru, jejich rodinných příslušníků, zástupců samosprávy, podnikatelské obce. Tedy všech, kteří mohou do daného šetření poskytnout relevantní informace. Současně se zjišťuje dlouhá řada statistických údajů z oblasti demografie, zdravotnictví, sociální sféry, životního prostředí, kriminality, hospodářské úrovně atd.
Průzkumem v Podbořanech se zabývá důstojník žatecké posádky nadporučík Stanislav Stebila, Zatec dostal na starosti generál ve výslužbě Stanislav Chromec. Cílem celého snažení je získat analytický materiál, podle kterého bude možné hodnotit efektivitu základen Armády ČR a rozhodovat o jejich postupném útlumu či zániku, nebo naopak rozšíření. Na reformě se shodly všechny parlamentní politické strany včetně profesionalizace armády, pouze KSČM chce poloprofesionální. ODS nyní do i problematiky obrany státu ; vnesla nové světlo, když říká: "Buď budeme mít nadzvukové letouny, nebo profesionální armádu. Obě přání ale dohromady sladit nelze."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama