Doupovskými vrchy duněla střelba žateckých zbraní

19. března 2011 v 11:05 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Doupovskými vrchy duněla střelba žateckých zbraní

19.3.2001
VÝCVIK / Vojáci z protiletadlového útvaru včera pálili z raket i kanónů
DOUPOV / ZATEC - Ostré střelby se staly včera vyvrcholením tříměsíční odborné přípravy několika desítek vojáků z 1. výcvikové základny protiletadlového vojska v Žatci. Výjimečná podívaná se odehrávala ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště, uprostřed Doupovských vrchů.
Střelby se na Doupově konají každého čtvrt roku, pokaždé, když nástupní termín ukončuje svoje vzdělávání. S teoretickými znalostmi je praktická ukázka zúročením desítek hodin v učebnách, stává se dalším kritériem pro vyhodnocení v rámci závěrečných zkoušek. Naši vojáci mají za úkol provést střelby ze zbraně S-2, S-10 a třicetimilimetrových kanónů. Střely S-10 a kanóny jsou umístěné na podvozcích, zatímco S-2 jsou vlastně jen tubusem se zaměřovacím zařízením a raketovou municí.
Doupovské vrchy včera zažily desítky explozí.ze všech zmiňovaných protiletadlových zbraní; jejich využití je však širší. Dvouhlavňový kanón ráže 30 milimetrů lze použit i proti tankům, v tom případě jsou terče umístěné na l 200 metrů, v případě, že terče představují vrtulníky pak o čtyři sta metrů dále. Včera se ovšem optika obsluhy zaměřila na oblohu, respektive "rukávy" v barvě červené a zelené, které představovaly pohyblivé vzdušné cíle. Kanóny se sice používají již několik desítek let, ale jsou pořád vysoce účinnou zbraní, a hlavně přesnou. Svědčí o tom i jejich nasazení v Jugoslávii Před časem tady na střelnici byla jednotka z Vimperka, která ukončila střelby dříve, než bylo stanoveno. Rozstřílela totiž všechny terče. Z palebné čáry sledují kanóny terče po celou dobu jejich "nebeské cesty" až do nejoptimálnější palebné pozice - poté začnou hlavně chrlit svůj smrtící náklad, kterým vzdušný prostředek při přesném zaměření nemá šanci proletět. Další skupina vojáků přechází na přípravnou plošinu pro 17kilogramové rakety S-2 přímo před řídící věží, odkud se diriguje palba a současně díky elektronickým zaměřením kontroluje a hodnotí přesnost střelby. Tubusy S-2 mají totéž využití jako asi známější americké Stingery. Zatímco S-2 dodával někdejší Sovětský svaz kolegům ve Vietnamu, Stingery sloužily zase odbojovým skupinám v Afghánistánu nebo třeba irské IRA; jsou ale složitější na obsluhu. Raketoví specialisté za Zátce na Doupov přijeli i s S-10 na pásových podvozcích. S dalším vybavením OSA-AKM se sice představují při různých ukázkách, se střelbami je to však už horší. Palbu lze v praktické podobě provádět nejblíže na polském polygonu, nicméně při současném šetření v armádním rezortu se například na loňské střelby nedostalo. Žatečtí část zacházení s tímto protiletadlovým kompletem představí při páteční návštěvě ministra Vetchého ve výcvikovém prostoru Pereč.
Podle velitelé střelnice Petra Bůžka patří Žatečtí svými výsledky na Doupově k nejúspěšnějším. Kromě Zátce využívají střelnici i další útvary z celé České republiky včetně jednotek bridágy rychlého nasazení. Míří tam ale i zahraniční sbory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama