Březen 2011

Doktorské historky známých lékařů poprvé v Žatci

21. března 2011 v 18:29 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Kadaňské noviny, Chomutovský, Žatecký a Lounský Deník, Žatecké noviny...

Doktorské historky známých lékařů poprvé v Žatci

10.3.2011

Humor je kořením života. Toto lidové rčení doporučuje každý lékař. Pokud se ale jedná o veselé vyprávění anekdot
a historek ze zákulisí medicíny od třech známých televizních tváří, je to recept zcela zaručený. Na jednom pódiu žateckého divadla vystoupí osobnosti medicíny, lékaři Kateřina Cajthamlová, Radim Uzel a Jiří Pešina. Společně se představí v zábavném pořadu Medicína je zábavná věda o smutných věcech, aneb doktorské historky.
Premiéra pořadu proběhla koncem ledna letošního roku ve vyprodaném divadle U Hasičů na pražských Vinohradech
a zároveň v živém vysílání na vlnách Českého rozhlasu v populárním pořadu moderátora Aleše Cibulky - Tobogan.
MUDr. Kateřina Cajthamlová je internistkou působící v několika úzce spjatých oborech, které by se daly sumarizovat jako poradenství zdravého životního stylu.
Je uznávanou odbornicí ve svém oboru. Ve své praxi radí a doporučuje lidem nejen o nadváze, hubnutí, fyzioterapii, psychoterapii či homeopatii, ale též o každodenních radostech a krásách lidského života. Od ledna natáčí nové díly pořadu Jste to co jíte, které uvede TV Prima již tento měsíc.
MUDr. Radim Uzel, CSc. je lékařem, sexuologem a ředitelem Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, členem výboru Sexuologické společnosti České lékařské společnosti. Je známý nejen svým osobitým smyslem pro humor,
ale i reálným pohledem a otevřeností, s jakou mluví o otázkách týkajících se sexuologické výchovy.
Jeho články v tisku jsou velmi čtené a vyhledávané, stejně jako knihy i odpovědi na dotazy pokládané prostřednictvím internetové poradny. Díky účinkování v různých televizních a rozhlasových populárně-naučných pořadech si získal velkou oblibu a obdiv. Za rozhlasový pořad Červené uši obdržel cenu v mezinárodní soutěži vyhlášené Populačním institutem
ve Washingtonu.
Zábavný pořad moderuje žatecký rodák MUDr. Jiří Pešina, televizní a rozhlasový lékař, známý z obrazovek TV Nova ze živě vysílané talk show Áčko a televizního zpravodajství. Téměř šest let se společně s figurínou Marií se každý týden objevoval ve vysílání České televize v roli moderátora pořadu Domácí lékař. Premiérová řada nových dílů uvádí ČT již od března.
Jeho hlas je také známý z Českého rozhlasu, kde uvádí pořad Dobré ráno, Česko a talk show o zdraví Kontakt Dvojky,
kam si zve odborníky a kapacity z oblasti medicíny.
Říká se, že medicína je zábavná věda o smutných věcech a pokud v úterý 19. dubna od 19:30 hod. navštívíte Městské divadlo Žatec jistě nebudete ochuzeni o zajímavé a veselé příběhy ze zákulisí lékařského povolání.
Zábavný pořad uvádí umělecká agentura Gardes paní Ivany Stebilové, která na konci loňského roku uvedla adventní komorní koncert Petra Kotvalda nejenom pro dospělé, ale v rámci charity také pro děti z dětských domovů Severočeského kraje.
Vstupenky v předprodeji divadla již koncem března.
SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Rodina MUDr. Jiřího Pešiny má dlouholetou sportovní tradici. Matka našeho rodáka byla jako členka týmu Šroubárny Žatec vyhlášena v roce 1976 nejlepší národní házenkářkou roku v tehdejším Československu. Jiří Pešina začínal v Žatci před téměř třiceti lety se sportem, kterému se věnuje aktivně dodnes. V roce 1985 byl v žákovské kategorii přeborníkem okresu Louny, později v kategorii dospělých si v dresu TJ VTŽ Chomutov několik let zahrál v celostátní ligové soutěži.
V současné době hraje za pražský oddíl LOKO Vršovice.

Soutěžní otázka o vstupenky zní:

Jakému sportu se aktivně Jiří Pešina věnuje:
a) házená
b) stolní tenis
c) šachy

Úspěšná premiéra Doktorských historek známého lékaře

Známá televizní tvář, lékař Radim Uzel vystoupil 20. dubna ve velkém sále kulturního zařízení Střelnice v Kadani. V rámci zábavného pořadu Doktorské historky vzpomínal společně s moderátorem a známou osobností kultury v našem regionu Martinem Šílem na své začátky před kamerou. Vyprávěl veselé příběhy, anekdoty a historky ze zákulisí lékařského povolání a více jak dvě hodiny odpovídal na četné dotazy z publika.
"Ve Vašem městě jsem byl naposled před 13-ti lety. Je to krásné město, plné historie. Před vystoupením jsem si udělal chvilku na procházku městem a už vím, kam půjdu příště s manželkou na výlet" svěřil se v samotném závěru zábavného pořadu.
Je až s obdivem s jakou vitalitou a šarmem sobě vlastním ve svém věku rozdává humor a s jakou otevřeností mluví o otázkách týkajících se sexuologické výchovy.

MUDr. Radim Uzel, CSc. je lékařem, sexuologem a ředitelem Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, členem výboru Sexuologické společnosti České lékařské společnosti. Jeho články v tisku jsou velmi čtené a vyhledávané, stejně jako knihy i odpovědi na dotazy pokládané prostřednictvím internetové poradny. Díky účinkování v různých televizních a rozhlasových populárně-naučných pořadech si získal velkou oblibu a obdiv. Za rozhlasový pořad Červené uši obdržel cenu v mezinárodní soutěži vyhlášené Populačním institutem ve Washingtonu.

Kalendář Krásy DOUPOVA 2009 - Vojenský újezd Hradiště

20. března 2011 v 10:57 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Kalendář - Krásy DOUPOVA 2009 - Vojenský újezd Hradiště

autor: Bc Stanislav Stebila

Doupov - pohledy z přírody a vojenské techniky

19. března 2011 v 21:34 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách
Pohledy z přírody a vojenské techniky
autor Bc. Stanislav Stebila

Kalendář - Cvičení ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště - angl. verze 2007

19. března 2011 v 20:38 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Kalendář - Cvičení ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště -angl. verze 2007

Autor: Bc. Stanislav Stebila

Kalendář- Krásy Doupova 2007 - Vojenský újezd Hradiště

19. března 2011 v 19:56 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Kalendář Krásy DOUPOVA 2007

Autor: Bc. Stanislav StebilaRej čarodějnic

19. března 2011 v 16:22 | Stanislav Stebila |  akce pro děti - články v novinách
REJ ČARODĚJNIC
2.5.2008 A report, Profesionál, Žatecky a Lounský Deník
Pro nejmenší se každým rokem na konci dubna koná setkání krásných masek v sídelní obci Albeřice
a v prostoru Mětikalov. Je zahájeno průvodem čarodějnických mažoretek, strašidel a čarodějnic,
kde jsou čarodějnice vykoupeny tancem. Strašidýlka a čarodějničky soutěží v nejrůznějších aktivitách o sladké ceny. V programu se vyhodnocují nejaktivnější účastníci, nejoriginálnější masky a je vyhodnocena také MISS čarodějka. K čarodějnickému tanci a létání na koštěti zpívala nefalšovaná čarodějnice první třídy "Saxána" - Petra Černocká a skupina Maxim Turbulenc. Na závěr kati upálí symbolicky na hranici čarodějnici a následuje společné opékání vuřtů. Tečkou za akcí je tradičně taneční večer pro malé i velké.

Cvičení Battle group na Doupově - pohledy

19. března 2011 v 14:34 | Stanislav Stebila a Vel.Olomouc |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

2008 Cvičení Battle group na Doupově

Ve dnech 29. března až 1. dubna vyvrcholilo cvičení českých a slovenských jednotek Battle Group, které jsou vojenským uskupením Evropské unie. Vojáci se museli například potýkat se simulovaným přepadením patroly, zajistit její obranu a následný zásah čtveřice bojových vrtulníků které evakuovaly zraněné.
Šlo o poslední přípravu před převzetím bojové pohotovosti, kterou česko-slovenské uskupení bude držet
v druhé polovině roku spolu s francouzsko-belgickými jednotkami. Cvičení Collective Shield 2009 se účastnilo 1650 vojáků. Na Slovensku jich cvičilo dalších 256. Podle náčelníka GŠ AČR gen. Vlastimila Picka se do přípravy Vojenského uskupení EU zapojilo až 2500 osob. "Z toho můžeme kdykoli vybrat zhruba 1800 lidí na akce podle potřeby," uvedl gen. Vlastimil Picek. Vojáci musí reagovat okamžitě, bez přemýšlení a podle potřeby se bránit léčce nebo zaujmout kruhovou obranu. To je součást výcviku taktických drilů. Přepadeným vojákům přilétaly na pomoc čtyři vrtulníky, které v součinnosti s nimi ničily útočníky. Jeden ze strojů pak odvezl zraněného vojáka. Zbytek konvoje pokračoval ve své cestě na základnu. Jde o situaci, jakou mohou vojáci
v silách EU poznat kdekoli na světě. V případě potřeby je může vojenská rada Evropské unie, poslat kamkoliv do vzdálenosti šesti tisíc kilometrů od Bruselu.
Základ české části kontingentu byl postaven na 43. výsadkovém mechanizovaném praporu, který má zkušenosti i z nasazení v Afghánistánu, Iráku nebo bývalé Jugoslávii. Jednotky pak doplňují vojáci z mechanizovaných praporů. Podle předsedy vojenské rady EU Henriho Bentégeata má Unie v současné době 15 vojenských uskupení, z toho jsou vždy dvě v pohotovosti. Vojenské struktury EU přitom spolupracují
s NATO.
Z archivu fotek Bc. Stanislava Stebily a A reportu byly vybrány snímky pro sestavu k propagaci cvičení
BATTLE GROUP 2008 v celkovém nákladu 8 000 ks.

Na turečském cvičišti se tentokrát zdokonalovali místní

19. března 2011 v 14:12 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Na turečském cvičišti se tentokrát zdokonalovali místní
Cvičiště řízení bojových vozidel Tureč je určeno k provádění výcviku jednotlivců a jednotek v řízení pásových a kolových vozidel v terénu.
Cvičiště je využíváno jak příslušníky naší armády, tak zahraničními jednotkami. Ve středu 18. listopadu se na Turči konal praktický výcvik příslušníků Střediska obsluh výcvikových zařízení Hradiště pod vedením zástupce náčelníka majora Martina Bubely.
Na trase čekaly na řidiče přirozené i umělé překážky. Řidiči překonávali vymezený tunel, železniční přejezd, okop pro tank, průchod se zatáčkami, omezený průjezd, maketu mostovky mostního tanku, průchod v minovém výbušném zátarasu a také zastavení a rozjezd z prudkého kopce.
Cílem výcviku bylo zdokonalit a prověřit návyky řidičů v řízení vozidel za složitých podmínek charakteristických pro prostor rozmístění vojsk i pro pravděpodobné bojiště.
Při výcviku řidiči využívali vlastností vozidel Landrover 110, Praga V3S HR, Tatra 810 6x6 a terénního vozidla UAZ 469 BI.

Na Doupově cvičili se žateckými vojáky i dělostřelci a průzkumníci

19. března 2011 v 13:56 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Na Doupově cvičili se žateckými vojáky i dělostřelci a průzkumníci
28.9.2008 Chomutovský, Žatecka a Lounský Deník, Army.cz, Profesionál
Doupov/ Několik armádních útvarů z celé ČR prošlo v minulém týdnu výcvikem ve vojenském prostoru Hradiště
v Doupovských horách. Cvičili se tam vojáci ze žatecké 4. brigády rychlého nasazení. Kromě jiného, její minometné čety cvičili s radiolokační četou 13. dělostřelecké brigády z Jinců, která odhalovala radiolokátory Arthur výstřely z 82 mm
a 120 mm minometů. Na Doupově rovněž cvičili vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Ti tam zkoušeli bezpilotní prostředek Sojka, malé letadélko, které se používá k průzkumu. S ohledem na požadované schopnosti a na finanční náročnost, kterou by vyžadovalo jeho nasazení, je ale pro podporu českých jednotek v zahraničí a zejména
v Afghánistánu, kam se příští rok žatečtí vojáci ze 4. brigády vydají, nevhodný.

Vojáci jsou na Doupově už přes půl století

19. března 2011 v 13:46 | Stanislav Stebila a MF Dnes |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Vojáci jsou na Doupově už přes půl století

4.7.2008 MF Dnes - Karlovarský kraj
Doupovské hory - Pětapadesát let se vojáci prohánějí unikátní přírodou Doupovských hor. Vojenský újezd Hradiště totiž vznikl v roce 1953 jako náhrada za Vojenský újezd Prameny (Kynžvart) a je rozlohou největší
v České republice. Žije zde 613 obyvatel ve čtrnácti obcích.
Z hlediska stavu přírody a krajiny patří Vojenský újezd Hradiště k nejzachovalejším územím v České republice. Vyvíjelo se téměř přirozeným způsobem, bez negativních vlivů člověka. Tedy bez zásahů zemědělství, průmyslu a turistiky. Důkazem toho je výskyt silně ohrožených druhů, jako je čáp černý, dále pak vzácných dravců, sov a řady dalších ptáků. Průzkum zjistil, že se v Doupovských horách vyskytuje na padesát druhů savců a přes dvě stě šedesát druhů ptáků. Z flóry jsou nejcennější bučiny, často ještě původního pralesního charakteru,
a útvary křovinných lesostepí, nejrozsáhlejší v České republice. Zdejší ječmenková bučina je dokonce v našem státě raritou. Daří se zde také vzácné a chráněné rostlině, konikleci otevřenému. Dále se zde hojně vyskytuje koniklec luční, upolín evropský, kosatec sibiřský, třemdava bílá, lilie zlatohlavá a mnoho dalších výjimečných rostlin. Újezdní úřad Vojenského újezdu Hradiště se sídlem
v Karlových Varech zde plní povinnosti obecního úřadu.
Pod sebou má úřad Albeřice, Bražec, Bukovinu, Činov, Dolní Lomnici, Dolní Valov, Javornou, Korunní, Lučiny, Malý Hlavákov, Obrovice, Ořkov, Střelnici a Svatobor.
"Žije se nám tady dobře. Města jsme si užili dost a tady je ticho a krásná krajina. Do Varů to za prací také není daleko," řekla jedna z žen
z Bražce.
Armáda České republiky má celkem pět vojenských újezdů. Zabírají plochu skoro 1300 kilometrů čtverečních. Újezdy tvoří 1,65 procenta rozlohy České republiky: Boletice, Brdy, Březina, Libavá a právě Hradiště. Posledně jmenovaný vojenský újezd je co do rozlohy největším vojenským cvičištěm u nás a je jedním
z největších ve střední Evropě. Leží ve vulkanickém pohoří, které je pozůstatkem jediné obrovské třetihorní sopky. Jeho velká část se nachází v Karlovarském a částečně také v Ústeckém kraji.
Je vklíněným "zeleným ostrovem" mezi Sokolovskou a Mosteckou pánví. Území je o rozloze více než 33 tisíc hektarů. Nadmořská výška újezdu se pohybuje od 500 -930 metrů nad mořem.
Výcvikový prostor obhospodařují tři vojenské celky. Jsou to kromě újezdního úřadu i Vojenské lesy a statky
a Středisko obsluhy výcvikového zařízení Hradiště. To tvoří komplex učebně výcvikových zařízení, taktických směrů, komunikační a spojovací sítě, ubytovací objekty a tábořiště. Hradiště se vyvíjelo téměř přirozeným způsobem, bez zásahů zemědělství, průmyslu a turistiky.

Na Doupov míří tisíce vojáků

19. března 2011 v 13:14 | Stanislav Stebila a Václav Šlauf MF Dnes |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Na Doupov míří tisíce vojáků

23.1.2008 MF Dnes -Karlovarsko
Letos budou na Doupově cvičit výsadkáři odjíždějící na zahraniční mise, spojaři i Vojenská policie Doupovské hory - Tisíce vojáků zamíří v tomto roce do vojenského výcvikového prostoru v Doupovských horách v Karlovarském kraji. Cvičit zde budou výsadkáři odjíždějící plnit úkoly v zahraničních misích, své schopnosti si tu prověří spojaři, Vojenská policie, ale mimo jiných i vojáci Hradní stráže či aktivní zálohy. Premiéru bude mít protiletadlový komplet krátkého dosahu vyvinutý firmou Bofors.
"Hlavním úkolem Střediska obsluhy výcvikového zařízení ve vojenském újezdu Hradiště je letos zabezpečit výcvik jednotek Armády České republiky, které budou plnit úkoly v zahraničních misích. Jedná se o skupinu Battle group postavenou na bázi 43. výsadkového mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení a jednotky 601. skupiny speciálních armádních sil," uvedl mluvčí vojenské posádky Radošov Stanislav Stebila.
Dalším úkolem v rámci zabezpečení výcviku vojsk bude červnové týdenní cvičení spojovacího vojska Newton Challange.
"V průběhu celého roku je naplánovaný výcvik dalších vojáků 4. brigády rychlého nasazení, vojenské policie, Hradní stráže, vojenského odboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy," pokračoval Stebila.
Od dubna do října se chystá výcvik příslušníků pěších rot aktivních záloh Krajských vojenských velitelství Hlavního města Prahy, Plzně, Karlových Varů, Liberce a Hradce Králové. "V březnu a září se na protiletadlové střelnici Březina uskuteční bojové střelby obsluh protiletadlových raketových kompletů 25. protiletadlové brigády. Zajímavostí bezesporu bude premiéra odpalu raket z protiletadlového raketového kompletu krátkého dosahu RBS 70. Dnes jej používá osmnáct zemí po celém světě," upřesnil Stebila.
Před letními prázdninami bude mít také premiéru součinnostní cvičení vojenské veterinární služby a vojenské zdravotnické služby v rámci nácviku ohnisek nákazy.
Mimo armádní složky se plánuje výcvik policistů, záchranného integrovaného systému a také výcvik příslušníků vězeňské služby. "Výcvik zahraničních vojsk pro letošní rok není naplánovaný," dodal Stebila.
V říjnu zde vojsko zkoušelo obrněné transportéry Pandur, které mají postupně v české armádě nahradit stará vozidla OT 64.
Foto popis| CVIČENÍ. V Doupovských horách se naposledy na začátku října připravovali čeští vojáci, kteří jsou nasazováni do zahraničních misí. Největší vojenský prostor v Česku využívá ke společným cvičením i NATO a jednotky z mnoha dalších zemí.

Na Doupově cvičí elitní ostřelovači

19. března 2011 v 12:50 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Na Doupově cvičí elitní ostřelovači

3.2.2006 Chomutovský, Karlovarský Deník a MF Dnes SEVERNÍ ČECHY DNES
Výcvikový prostor se změnil v bojiště. Dva týdny zde trénovalo tisíc žateckých vojáků
Doupov - S prstem na spoušti v dokonale zamaskovaném úkrytu číhají elitní ostřelovači. Kolem nich zatím zuří válka, rachotí samopaly a minomety. Tak vypadal do včerejška vojenský výcvikový prostor Doupov. Tisícovka vojáků 4. brigády rychlého nasazení zde strávila dva týdny v náročném mrazivém počasí. Včera s nimi několik hodin byli i reportéři
MF DNES.
Výcvik ostřelovačů je začátkem rozsáhlé přípravy vojáků, kteří v Kosovu vystřídají své kolegy.
Jeden z vojáků nám ukáže, kde je stanoviště dvou mužů v bílých maskovacích kombinézách s ostřelovacími puškami.
Víme, že jsou někde kolem nás. Díváme se po nich, ale nemáme šanci je najít. Vojáci žatecké 4. brigády rychlého nasazení nám v praxi ukazují, jak také probíhá zimní cvičení.
Bezpečně trefí cíl na dva kilometry Teprve, když se nám sami ukáží, zjistíme, že bychom si jich všimli možná až na vzdálenost několika kroků. Oni dokáží zabít se špičkovou zbraní jedinou ranou protivníka na vzdálenost 1800 metrů.
Ostřelovači patří k elitě armády. Se 4. brigádou rychlého nasazení jich minulé dva týdny cvičilo v Doupově sedmadvacet. V malých skupinách i jednotlivě se přesunují těžkým terénem, v kopcích a sněhu. S puškou Falcon váží jejich výstroj
a výzbroj pětadvacet kilogramů. "Díky vyšší ráži může tato zbraň zabít téměř na dva kilometry. Finské pušky Sako mají účinný dostřel poloviční," popisuje rozdíl mezi zbraněmi velitel brigády Aleš Opata.
Maskování je dokonalé. Dva muži nám dokazují své umění maskovat se. Ukrývá je nenápadný keřík na zasněžené pláni.
Na sobě mají bílý oděv s kapucou hluboko do obličeje, ani zbraň je nesmí prozradit. Proto je kolem pažby i hlavně omotán bílý obvaz. Zatímco my k nim přicházíme z ostrého sluníčka, oni jsou ukryti pod stromy. I tak se využívá přírodních podmínek k utajení před nepřítelem.
Ostřelovači leží ve sněhu desítky minut, kdy se je snažíme najít. Součástí výstroje jsou karimatky, které doplňují teplou zimní výstroj. "Kvůli mrazu nebyly při cvičení žádné úlevy. Vojáci ale ví, že musí častěji pít teplé nápoje," vysvětluje velitel brigády.
Zatímco ostřelovači trénují na střelnici Mětikalov na Doupově s cíli, které jsou vzdálené stovky metrů, důstojníci štábu pálí po terčích z několika kroků. Nacvičují útok do místnosti, již představuje jedna stěna a dveře na holé pláni. "K boji!" zakřičí vždy voják a rozrazí dveře. Na jednom místě se otevírají dveře po pravé ruce, na druhém se rozlétnou vlevo.
Ženy i muži ze štábu brigády střílí z pistolí, samopalů či útočné brokovnice. Na konci ledna využívá tisícovek hektarů výcvikového prostoru v Doupovských horách jen tisícovka vojáků 4. brigády rychlého nasazení. Tři prapory, dva mechanizované a jeden výsadkový, s nimi nacvičují spolupráci ženisté, chemici a další podpůrné jednotky. Přestože
se střídají na mírových misích v zahraničí, současný výcvik je o něčem jiném. O bojových situacích, jaké mohou nastat
ve skutečné válce. Proto se náměty cvičení připravují tak, aby vojáky připravily na různé podmínky i situace.
V noci je minus 25 stupňů Celsia. Čety, roty i celé prapory musí vydržet venku i přes noc. "Teď už to jde," komentuje slunečné počasí jeden z řidičů terénního Land Roveru. "Ale první týden byl hrozný. Ve dne minus patnáct, v noci minus pětadvacet stupňů," otřese se zimou i při vzpomínce. Některé jednotky ale nocovaly v mrazech také několik nocí.
Ani po deseti dnech cvičení je to ale nepřipravilo o dobrou náladu. "Ahoj, otče! Ahoj, padre," zdraví ráno vojáci našeho průvodce, kaplana Miroslava Jordánka. "Podle řádů nás vojáci nemusí oslovovat hodností," vysvětluje duchovní v bílé maskovací uniformě s hodností nadporučíka. "Nejvíce se vžilo oslovení padre, které se užívá v mnoha armádách.
Mám pocit, že u nás se o něj zasloužil seriál MASH," usmívá se kaplan brigády. Vojákům pomáhá i jako duševní opora.
Jako skutečná válka
Devět kilometrů vzdušnou čarou od ostřelovačů sledujeme, jak vypadá společné cvičení dvou minometů
a mechanizované roty, tedy desítek vojáků s několika "bévépéčky", jak se říká bojovým vozidlům pěchoty.
"Podpůrnou palbou kryjeme před nepřítelem bévépéčka. Vojáci jsou v bojovém kontaktu s nepřítelem," komentuje velitel minometné baterie Josef Skokan střelbu vedle nás a rachot samopalů o stovky metrů dál. Okolní kopce vrací ozvěnou rachot zbraní zpět, a tak vypadá nácvik jako skutečná válka.
Střelba ze samopalů zakrátko ustává. "Teď vyhodnocují na počítači výsledky střelby. Pak nasednou do bévépéček
a budou pokračovat v útoku," vysvětluje Skokan, zatímco nákladní auta odvážejí minomety s municí do úkrytu
v týlu. Pěší vojáci se zatím vzájemně zajišťují před nepřítelem na kopci před nimi.
Žatecká brigáda se do výcvikových prostorů Česka vydá letos ještě mnohokrát. Největší taktické cvičení ji čeká v říjnu. Zúčastní se ho na tři tisícovky lidí z vlastních praporů i podpůrných jednotek.

Výcvik v prostoru Hradiště

19. března 2011 v 12:43 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Výcvik v prostoru Hradiště

18.7.2005 Army.cz, A report
Parné letní počasí provázelo vojensko-odbornou přípravu příslušníků štábu, velitelů rot a příslušníků Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště v rámci komplexního polního výcviku.
Vojáci zahájili výcvik ve vojenském prostoru Hradiště v pondělí 11. července 2005 na pěší střelnici Plešivec střeleckou přípravou z pistole a ze samopalu. V rámci monitorování radiační a chemické situace pokračovali přesunem s plnou polní do osmnácti kilometrů vzdálenému cvičišti řízení bojových vozidel a mycímu zařízení v Turči.
Nazítří pod vedením pyrotechnika praporčíka Petra Žáka proběhla ženijní příprava s ukázkou minových a imitačních prostředků. Dalším bodem výcviku byla spojovací příprava se zaměřením na vedení radiového provozu.
Náčelník operační skupiny kapitán Martin Bubela prověřil, jak jsou na tom vojáci se znalostmi v oblasti základních
řádů a ochrany utajovaných skutečností. Výcvik pokračoval ukázkou likvidace ekologické havárie na vodním toku
Ohře u obce Vojkovice Vojenskou hasičskou jednotkou Hradiště.
Nejočekávanějším bodem výcviku příslušníků Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště byl v rámci tělesné
přípravy rafting a překonávání vodní překážky na vodním toku Ohře na třináctikilometrové vzdálenosti.
Tato část výcviku proběhla pod vedením majora. Martina Doležela a kapitána Erika Bartáka z Vojenského odboru
fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze.

Radošov opustí poslední vojáci základní služby sloužící v kraji

19. března 2011 v 12:36 | Vladimír Meluzín a Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Radošov opustí poslední vojáci základní služby sloužící v kraji

20.12.2004 ČTK
RADOŠOV (Karlovarsko) 20. prosince (ČTK) - Radošovský vojenský útvar ve výcvikovém prostoru Doupov na Karlovarsku opustí ve středu 22. prosince posledních 60 vojáků základní služby, kteří ještě slouží v Karlovarském kraji. Po jejich odchodu bude posádka v Radošově jedinou, která na území kraje zůstane zachována. Její provoz ale zajistí profesionální vojáci společně s občanskými zaměstnanci, řekl dnes ČTK mluvčí útvaru Stanislav Stebila.
Poslední dva dny základní služby, která u některých z vojáků netrvala ani celý rok, se odehrávala ve znamení balení a odevzdávání výstroje. Nechyběly ani slavnostní okamžiky. "Přece jenom to není obyčejný odchod do civilu. Velení proto dnes pozvalo vojáky na společný slavnostní oběd. Nejlepším pak velitel předal dary i pamětní plakety," uvedl Stebila.
Mezi posledními odcházejícími "záklaďáky" je rovněž Daniel Rückl z Chomutova. Byl sice veselý z toho, že mění uniformu za civil, ale asi bude vzpomínat na svého čtyřnohého kamaráda. V Radošově sloužil jako psovod. "Je to perfektní pocit, ale možná se na vojnu zase vrátím. Uvažuji o tom, že bych sloužil jako profesionál, pokud bude někde místo. Rád bych zase pracoval se psy," řekl Rückl ČTK.
Právě psovodi patří k funkcím, které v Radošově převezmou po odchodu vojáků základní služby civilisté. "Nabídneme několik desítek míst lidem z obcí v okolí výcvikového prostoru, kde je velká nezaměstnanost. Využijeme tady i některé firmy, především bezpečnostní agentury. Jedna už například nahradila vojáky při střežení vstupních bran do objektů. Z celkového počtu zaměstnanců útvaru bude tak polovina profesionální vojáci a polovina občanští zaměstnanci," poznamenal Stebila.
Letos Armáda ČR už vyklidila v Karlovarském kraji velká kasárna Klimentov u Mariánských Lázní na Chebsku. Výcvik tu skončil v březnu, v květnu pak odešli vojáci základní služby k jiným útvarům. Posledních 30 vojáků z povolání odešlo z kasáren v červnu.

Ministr: Občanští zaměstnanci velmi ovlivňují veřejné mínění

19. března 2011 v 12:34 | Stanislav Stebila a Václav Šlauf MF Dnes

Ministr: Občanští zaměstnanci velmi ovlivňují veřejné mínění

4.12.2004 MF Dnes Karlovarský a Ústecký kraj
Hradiště / Praha - Třicet nejlepších občanských zaměstnanců Ministerstva obrany České republiky přijal v pondělí 29. listopadu ministr obrany Karel Kühnl. Poděkoval jim za dlouhodobé a iniciativní plnění úkolů a vynikající pracovní výsledky
ve prospěch ministerstva. Mezi oceněnými civilními pracovníky byl také příslušník Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště na Karlovarsku, řidič stavebních strojů Dušan Čambalík.
V úvodním projevu ministr zdůraznil skutečnost, že právě občanští zaměstnanci velkou měrou ovlivňují veřejné mínění
o armádě. Jejich navržení na ocenění svědčí o tom, že svoji práci dělají více než dobře. Dušan Čambalík za poděkování
od ministra vděčí tomu, že celých jedenáct let své služby u Armády České republiky jezdí bez nehody a je velmi spolehlivý.
Vojenský újezd Hradiště patří mezi největší armádní prostory ve střední Evropě. Zaměstnanci zde často pracují i nad rámec svých úkolů. Ministr si je toho vědom a své poděkování bere jako logickou reakci na záslužnost práce armádních zaměstnanců.

Končí vojna: buzerace i úsměvné příběhy

19. března 2011 v 12:31 | Petr Kinšt a Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Končí vojna: buzerace i úsměvné příběhy

4.12.2004 Deník Lučan
Lounsko, Žatecko, Podbořansko - Po dvou týdnech vojny v normalizačním Československu praštil Jiří Juríček z Malé Černoci plynovou maskou. Tak na vojáky si teda hrát nebudu, řekl si v roce 1979. V dalších skoro dvou letech prožil chvíle buzerace, odvetných akcí mazákům, ale i spoustu srandy. Jako každý, kdo prodělal vojnu. Teď tohle všechno končí. Základní vojenská služba se stala minulostí. Politici ji zrušili.
"Za jedenatřicet" - tak je na tom právě dnes necelá dvacítka mladých mužů ze Žatecka a Podbořanska, která patří mezi posledních 1596 lidí, odsluhujících si rok vojny. Působí na Doupově. "Dvacátého se s nimi velitel oficiálně rozloučí.
Tři z nich se předtím, 6. prosince, podívají na Hrad. Tam budou patřit k ostatním záklaďákům, s nimiž se naše politická
a armádní reprezentace rozloučí," uvedl včera Stanislav Stebila, asistent velitele Střediska obsluh výcvikových zařízení.
Školení na politicko-výchovné světnici, véce či méně tvrdé projevy mazácké svrchovanosti, ale i úniky
z vojenské reality do civilního světa s příjemnými hospůdkami a navazováním vztahů s dívkami. Taková bývala vojna. Dnes už muži-prarodičové vzpomínají i na rok 1968, kdy kasárnami zněly požadavky na obranu před okupanty z vojsk Varšavské smlouvy a následně sebevražedné výstřely pánů, respektive soudruhů důstojníků. Vojna z tebe udělá chlapa, říkali rodiče posmutnělým mladíkům. "Bylo to úplně k ničemu, samá buzerace.
Ať to byla vojna na dva roky, nebo na dvanáct měsíců," říká J. Juríček, který v letech 1979/1980 sloužil
v Martině. S rodinným stigmatem, strýc byl důstojník Bundeswehru, se nesměl dostat ke zbraním. "Nikdo nevěděl, co se mnou, nikomu jsem nechyběl. Kdyby na dva tři dny zmizel,
o nic bych nepřišel. Nakonec mě udělali správcem střelnice," dodal. Chlapi se sejdou, mluví o sportu, ženských - a samozřejmě vojně.
O to mladíci přijdou. Po 140 letech se základní vojenská služba ruší.
Je to škoda? Celkově vzato asi ne. "V posledních letech to stejně šlo s kvalitou kluků s kopce. Dokázali jíst
a spát, to jim šlo dobře.
Ale udělat deset kliků, to bylo podstatně horší," nešetřil kritikou před časem někdejší velitel žatecké posádky Vladimír Ďurove.
Na vojnu se začalo v čechách chodit v roce 1649, dobrovolně, ale na doživotí. Jako povinnost ji pro nejchudší vrstvy stanovil Josef II.
v roce 1781 - na doživotí. V první polovině 19. století chodili muži k pěchotě na 10, k jezdectvu na 12
a k dělostřelectvu na 14 let.
Od roku 1868 byla nastolena všeobecná branná povinnost. Za první republiky měla československá armáda 230 000 lidí, poválečná 150. Nejpočetnější byla v 50. letech, kdy ji tvořilo 297 500 osob. Poté, co náš "bezpečný spánek posílilo" v roce 1969 70 tisíc sovětských vojáků, se počet snížil na 214 tisíc a od té doby už jen klesal. Profesionalizovaná armáda bude mít 26 200 vojáků a 8 800 občanských zaměstnanců. ¨
Spousta mužů se upsala aktivním zálohám dobrovolným, jejich předstupněm se stala dobrovolná týdenní cvičení, jaká probíhala i v Žatci. Tam jezdila i celorepubliková rarita, 75letý Jan Hokův (na snímku).
Někoho vojna a díky ní získané zkušenosti či zážitky uchvátily,
pro jiné šlo o ztrátu času.

Radošov opustí poslední vojáci

19. března 2011 v 12:28 | Tomáš Kassal a Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Radošov opustí poslední vojáci

Radošov - Radošovský vojenský útvar ve výcvikovém prostoru Doupov na Karlovarsku opustí zítra posledních šedesát vojáků základní služby, kteří ještě slouží v Karlovarském kraji. Po jejich odchodu bude posádka v Radošově jedinou, která na území kraje zůstane zachována. "Její provoz ale zajistí profesionální vojáci společně s občanskými zaměstnanci," řekl mluvčí útvaru Stanislav Stebila. Poslední dva dny základní služby, která u některých z vojáků netrvala ani celý rok, se odehrávaly ve znamení balení a odevzdávání výstroje. Nechyběly ani slavnostní okamžiky. "Přece jenom to není obyčejný odchod do civilu. Velení proto včera pozvalo vojáky na společný slavnostní oběd. Nejlepším pak velitel předal dary i pamětní plakety," uvedl Stebila.
Mezi odcházejícími "záklaďáky" je rovněž Daniel Rückl z Chomutova. Těšil se sice na civil, ale asi bude vzpomínat na svého čtyřnohého kamaráda. V Radošově sloužil jako psovod. Právě ti patří k funkcím, které tu převezmou po odchodu vojáků civilisté. "Nabídneme desítky míst lidem z okolí. Z celkového počtu zaměstnanců útvaru bude tak polovina profesionálních vojáků a polovina občanských zaměstnanců," poznamenal Stebila.

Náčelník Generálního štábu AČR na Doupově

19. března 2011 v 12:25 | Stanislav Stebila a Tomáš Souček |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Náčelník Generálního štábu AČR na Doupově

29.4.2004 Army.cz, Deník Lučan
Ve čtvrtek 23. září 2004 navštívil náčelník Generálního štábu Armády České republiky Středisko obsluhy výcvikového zařízení Hradiště. Na Doupově, jak je v podvědomí veřejnosti toto výcvikové zařízení zapsáno, se setkal s ředitelem Výcviku a doktrín brigádním generálem Jiřím Halaškou a brigádním generálem Ivo Zbořilem, ředitelem sekce rozvoje druhů sil - operační sekce Ministerstva obrany.
Generálporučík Pavel Štefka se zde seznámil s perspektivou výcvikového prostoru a také s možnostmi zaměstnanosti obyvatel, kteří zde žijí. Velitel střediska podplukovník Antonín Juřík uvedl, že po modernizaci výcvikových zařízení a úpravě struktury by mohlo dojít
k dalšímu navýšení kvality výcviku. K zabezpečení pobytu vojsk vyvedených k výcviku do újezdu se vyguduje kvalitní logistické zázemí
a tím i podmínky pro zajišťování ochrany životního prostředí.
Navýšením počtu občanských zaměstnanců a nákupem dalších služeb pro zabezpečení činnosti střediska by také mohlo dojít k rozšíření pracovních příležitostí v regionu.
Hlavním úkolem Střediska však zůstává zabezpečení polního výcviku nejen pro příslušníky Armády České republiky ale i vojáků,
kteří sem přijíždějí cvičit ze zahraničí.
Prostor je prioritně určen k polnímu výcviku vojsk, k provádění střeleb z tanků, bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů, střeleb dělostřelectva a protiletadlových prostředků.

Žatečtí vojáci zpestřili stovkám dětí konec školy

19. března 2011 v 12:23 | Stanislav Stebila |  akce pro děti - články v novinách
Žatečtí vojáci zpestřili stovkám dětí konec školy
1.7.2004 Deník Lučan a Army.cz
Doupov, Žatec - Protiletadlová střelnice Březina ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště na konci školního roku v úterý hostila stovky dětí z mateřských, základních a středních škol Karlovarského kraje a Dětského domova Žatec. Program zatraktivnili příslušníci 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce ukázkami slaňování a výcviku sebeobrany.
U příležitosti Dne ozbrojených sil ČR pořádal velitel vojenské posádky Radošov ve spolupráci s Rekrutačním střediskem Karlovy Vary Den otevřených dveří. Příslušníci Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště, Rekrutačního středisko Karlovy Vary, Policie ČR, Vojenská hasičská jednotka Hradiště a Integrační záchranný sbor Karlovy Vary připravili v dopoledních hodinách pro děti soutěže o sladké ceny, střelbu ze vzduchovek, laserové pistole a samopalu, statické ukázky vojenské a hasičské techniky, soutěže o propagační materiály Armády ČR. Závěr Dne otevřených dveří patřil dlouho očekávanému vojenskému guláši.

Velitel navrhne vojáky na státní vyznamenání

19. března 2011 v 12:22 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Velitel navrhne vojáky na státní vyznamenání

28.6.2004 Deník Lučan, Karlovarský, Mostecký, Chomutovský, Chebský a Sokolovský Deník
Doupov - Dva vojáci z posádky Radošov na Doupově, kteří minulý týden zachránili tři cestující z havarovaného auta, budou navrženi na státní vyznamenání. Velení posádky vojáku z povolání Josefu Šiňorovi ze Žatce a vojáku základní služby Zdeňku Vojtěchovi už udělilo peněžní odměny.
Zároveň chce velitel posádky podplk. Antonín Juřík navrhnout muže na udělení či propůjčení státního vyznamenání. Oba zachránci v příštích dnech dostanou také osobní dopisy od brigádního generála Jiřího Halašky.
Posádka škodovky, jak jsme už informovali, havarovala pozdě večer u malé vísky Těšetice na Doupově. Oba vojáci vyprostili z hořícího auta tři osoby. Jedna je už doma, druhá se léčí z popálenin. Třetí člen posádky je stále ve vážném stavu. Podle lékařů se vojáci svým zodpovědným přístupem zasloužili o jeho záchranu a rychlé přivolání odborné pomoci.

Vojenský pes Ben dostal za úspěch žvýkačky a granule

19. března 2011 v 12:19 | Stanislav Stebila

Vojenský pes Ben dostal za úspěch žvýkačky a granule

26.6.2004 Army.cz a Deník Lučan
Doupov - Čtvrté místo si odvezli vojáci z Doupova z vojenském zařízení Chotěboř - Bílek. Tam se uskutečnil již 11. ročník přeboru
o nejlepšího psovoda a psa v rámci Velitelství sil podpory a výcviku Stará Boleslav za účasti soutěžících ze všech podřízených útvarů Armády ČR.
Poprvé v tomto klání mělo zastoupení Středisko obsluhy výcvikového zařízení Hradiště v Doupovských horách. Vedoucí družstva, podbořanský praporčík Jiří Petružela se psovodem - štábním rotmistrem Jiřím Pospíšilem a psem Benem soutěžili v hodu granátem na
30 metrů na cíl, běhu terénem se zbraní a psem na 1 km a střelbě ze vzduchovky. Dále se soutěžilo ve cviku poslušnosti při překonávání překážek, ve vypracování pachových stop a ve vyhledávání ukrytých osob v zalesněném terénu. Závěr patřil přezkoušení ze strážní služby.
Na Doupově pracuje 26 psů a stejný počet psovodů. Úspěšný Ben získal za odměnu granule, psí bonbony, žvýkačky a také speciální vitaminový nápoj.

Vojáci vyprostili z plamenů tři lidi

19. března 2011 v 12:17 | MF Dnes a Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Vojáci vyprostili z plamenů tři lidi

18.6.2004 MF Dnes Region| Západní Čechy Publikováno| Plzeňský deník; Plzeňský a Karlovarský kraj
Těšetice - O příslovečný vlásek unikli tři lidé smrti v plamenech. Z hořícího automobilu Škoda Favorit je na poslední chvíli vyprostili 24letý operační důstojník Josef Šiňor a 21letý vojín Zdeněk Vojtěch z vojenské posádky Radošov.

Auto havarovalo ve středu po 22. hodině u obce Těšetice v prostoru vojenského újezdu Hradiště na Karlovarsku. Plamenů si vojáci všimli při kontrolní obhlídce terénu, a když přijeli na místo, v autě uviděli tři lidi. "Vozidlo bylo zdeformované po nárazu do stromu. Oheň z hořícího motoru už postupoval do přední části auta," sdělil tiskový mluvčí velitelství radošovské posádky Stanislav Stebila. Oba vojáci pohotově okénkem uhasili hořící nohy řidiče, a i když hrozil výbuch, všechny tři zraněné z auta vyprostili a přivolali záchrannou službu i hasiče. O záchranu tří životů, otce se synem a dalšího spolujezdce, se zasloužili i poskytnutím nutné první pomoci.
Dva muži z havarovaného vozidla, otec se synem, leží nyní na traumatologii karlovarské nemocnice. Mluvčí nemocnice Zdeňka Marková řekla, že jejich stav je stabilizovaný a nejsou bezprostředně v ohrožení života. Třetí zraněný byl podle Stebila převezen do plzeňské nemocnice.
Podle něj vojáci duchapřítomným zásahem zabránili i větším škodám na majetku, protože auto hořelo v těsné blízkosti hospodářského stavení a rodinného domu.

Vojáci zachránili životy tří mužů z hořícího auta

19. března 2011 v 12:12 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Vojáci zachránili životy tří mužů z hořícího auta

18.6.2004 Plzeňský, Chomutovský, Karlovarský Deník a Deník Lučan, A Report a časopisy a buletiny PČR.
Životy tří členů posádky havarovaného hořícího osobního automobilu Favorit zachránili mezi obcemi Těšetice a Radošov u vojenského výcvikového prostoru Hradiště na Karlovarsku dva náhodně kolem projíždějící vojáci. V době služby jeli 24letý podpraporčík Josef Šiňor a 21letý řidič vojín Zdeněk Vojtěch po desáté hodině večer z Radošova do Bochova na kontrolu muničního skladu, když uviděli asi 50 metrů před sebou ohnivý objekt. Ve vozidle našli těla tří mužů, kteří nejevili známky života. Dveře auta nebylo možné otevřít, protože byla všechna zpříčená. Nejdříve malým hasicím přístrojem duchaplně uhasili řidiči vozu nohu, která se mu vzňala od hořícího motoru. Naštěstí měli všichni otevřená okénka, kterými se podařilo s vypětím všech sil všechny tři z vozu vyprostit." A to vše beze strachu, že může hořící vozidlo kdykoliv vybuchnout," dodal. "Řidič vozidla z Bochova na Karlovarsku sjel bez známých příčin do protisměru v zatáčce, kde narazil na strom," potvrdila mluvčí karlovarské policie Eva Plíhalová, podle které nejtěžší zranění utrpěl právě řidič.
"S mnohačetnými vnitřními a vnějšími zraněními a těžkým otřesem mozku byl převezen letecky do plzeňské fakultní nemocnice," uvedla policejní mluvčí s tím, že zbylí dva členové osádky z Bochova a Albeřic skončili v karlovarské nemocnici.
"Jedná se o otce a syna, kteří jsou nyní na naší traumatologii chirurgického oddělení. Jejich stav je stabilizovaný a nejsou v ohrožení života," konstatovala mluvčí karlovarské nemocnice Zdeňka Marková. "Vojáci, kteří vytáhli zraněné z vozidla, jim zachránili život," dodala.
Hořící vozidlo uhasili hasiči z Toužimi a z vojenského výcvikového prostoru Hradiště. Naštěstí probíhaly nedaleko v rámci nočního cvičení raketové střelby, kde drželi požární hlídky, takže byli v krátkosti k dispozici.

Vojačky na Doupově hrabou okopy, střílejí i z pistolí a samopalů

19. března 2011 v 12:09 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal

Vojačky na Doupově hrabou okopy, střílejí i z pistolí a samopalů

15.6.2004 Deník Lučan a Chomutovský Deník
Doupov - Začleňování žen do české armády pokračuje. Důkazem jejich schopnosti vyrovnat se mužům je i nynější cvičení na Doupově.
V řadách 252. protiletadlové raketové skupiny ze Strakonic je i řada žen. Často jde o Žatečanky, základem skupiny jsou právě někdejší vojáci z města chmele.
Na Doupově se odehrává i hlavní číst mezinárodního cvičení Clean Hunter, jeho nejhlasitějšími projevy jsou přelety letadel a vrtulníků i nad územím okresu Louny. "V tzv. "meziletovýh oknech" se Strakoničtí věnují vševojskové a odborné přípravě. Upevňují se, zdokonalují či teprve učí vojenské činnosti, mezi příslušníky skupiny je totiž i spousta nováčků.
Například rotná Eva Daverná se v těchto dnech oháněla polní lopatkou, aby dala vzniknout okopu pro stojícího střelce, podobně se činily i další vojačky. Nápomocní jim byli vojáci, leckteří i se zkušenostmi z misí na Balkáně. Kupříkladu praporčík Tibor Pollák se jakoby změnil na kosmetika, když právě Evě Daverné vytvářel na obličeji speciální make-up - ovšem s maskovacími barvami.
V české armádě je nyní zhruba dva a půl tisíce žen. Řada z nich působí v týlu, další ale nosí či obsluhují zbraně a zbraňové systémy, existuje už i jedna pilotka. Při cvičení vojsk Spojených států před dvěma lety byly k vidění i velitelky tanků Abrams.

Doupovsko opět patří mezinárodnímu cvičení

19. března 2011 v 12:06 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Doupovsko opět patří mezinárodnímu cvičení

14.6.2004 Deník Lučan, Chomutovský Deník
Kadaňsko - O pochopení obyvatel žádá armáda obyvatele českých lokalit, které budou hlavně hlukem dotčené při mezinárodním cvičení NATO. Akce Clean Hunter 2004 začíná dnes a potrvá do 25. června. Nad republikou budou přelétávat nejrůznější typy letounů.
Cvičení se účastní síly Armády ČR a dalších dvanácti zemí Aliance, včetně námořnictva a námořní pěchoty Spojených států. "Cílem je výcvik pilotů a příslušníků protivzdušné obrany, ale i nácvik záchrany posádek vzdušných prostředků po jejich nouzovém opuštění," uvedl Stanislav Stebila z Vojenského výcvikového prostoru Doupov, kde bude probíhat hlavní část cvičení. Letecké trasy a hladiny jsou výsledkem dohody s civilními orgány. Létat se bude mimo prostory civilních letišť a další oblasti se zvláštním režimem, a také mimo víkend. Letadla se budou pohybovat ve výšce 150 až 7 300 metrů.
Česká armáda zapojí do cvičení prostředky protivzdušné obrany, letouny L-159 či radiolokační prostředky, včetně nyní diskutovaného systému Věra.

IX. reprezentační ples vojenské posádky Radošov

19. března 2011 v 12:02 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

IX. reprezentační ples vojenské posádky Radošov

4.2.2004 Army.CZ, Deník Lučan
Poslední pátek v lednu 2004 se v Lázeňském hotelu Thermal v Karlových Varech konal "IX. reprezentačním plese vojenské posádky Radošov".
Kulturní akce patřila setkání 300 příslušníků vojenské posádky Radošov, rodinných příslušníků společně s čestnými hosty z řad zahraničních vojenských přidělenců, představitelů Armády ČR, zástupců státní a místní samosprávy na Reprezentační ples zahájil velitel vojenské posádky Radošov pplk. Ing. Antonín Juřík s chotí. Bohatý kulturní program vyvrcholil vystoupením hosta večera Jakuba Smolíka.

Armáda se zapojí do civilního života

19. března 2011 v 12:01 | Rdek Duchoň a Stanislav Stebila MF Dnes |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Armáda se zapojí do civilního života

27.1.2004 MF Dnes - Karlovyrský kraj
Představitelé vojenského útvaru Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku uspořádají v květnu zajímavou výstavu nazvanou Zaniklé obce Doupovska. Hradiště - Rej čarodějnic, Den dětí, projekt nazvaný Vojáci
dětem, výstavu Zaniklé obce Doupovska a celou řadu dalších akcí, do kterých se mohou zapojit civilisté, připravili na tento rok představitelé Armády České republiky působící ve vojenském útvaru 1534 Hradiště. "Minulý týden se konala v Albeřicích.T.ada velitele posádky s civilní veřejností. Stejná akce je v plánu i v dubnu, v září a
prosinci," uvedl asistent velitele vojenského útvaru 1534 Stanislav Stebila. "Na 30. dubna jsme připravili Rej čarodějnic. Tato akce bude zahájena průvodem v Albeřicích a pokračovat bude odpoledním a celovečerním programem s vyhodnocením masek, " upřesnil Stebila. Vojáci nezapomenou ani na 59. výročí osvobození Československa a ukončení druhé světové války. U památníku v Karlových Varech proběhne pietní akt kladení věnců. "Velkou pozornost věnujeme výstavě nazvané Zaniklé obce Doupovska. Ta se uskuteční v rámci oslav 51. výročí založení našeho útvaru. Při jejím vzniku jsme spolupracovali s Muzeem v Kadani na severu Čech. První část výstavy představíme na lednovém posádkovém reprezentačním plese v karlovarském hotelu Thermal. Hlavní výstava proběhne 11. až 18. května v Posádkové domě armády v Albeřicích. Na výstavě budou k vidění fotografie, dopisy a přijde se podívat celá řada lidí, kteří na Doupově strávili kus svého života," pokračuje asistent.
V Bochově se 28. května uskuteční Den dětí, pořádaný právě vojáky. Na programu bude branná soutěž, ukázky vojenské techniky a ukázky výcviku služebních psů. "Druhého až třetího července zorganizujeme v rámci prevence kriminality a projektu Vojáci dětem ve spolupráci s dalšími organizacemi akci Přežití ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště," dodal Stebila.

Nejdůležitější akce VÚ 1534 v roce 2004

19. března 2011 v 12:00 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Nejdůležitější akce VÚ 1534 v roce 2004

19.1.2004 Army.cz
Dne 14. ledna, 22. dubna, 23. září a 16. prosince 2004 v 9,30 hodin bude jednat "Rada velitele posádky s civilní veřejností" v PDA Albeřice za účasti velitelů útvarů dislokovaných v posádce Hradiště, zástupců státní a místní samosprávy, církví, podnikatelů, školství , podniků a regionálního tisku.
Dne 30. ledna 2004 se uskuteční v pořadí již devátý "Posádkový reprezentační ples" v Lázeňském hotelu THERMAL - Kongresový sál v Karlových Varech za účasti příslušníků vojenské posádky Hradiště a čestných hostů z řad Armády ČR, partnerů posádky a zástupců veřejného života.
Dne 18. března 2004 se uskuteční "Střelecká soutěž velitele vojenské posádky Hradiště" na PS Plešivec za účasti příslušníků vojenské posádky Hradiště a čestných hostů z řad Armády ČR, partnerů posádky a zástupců veřejného života.
Dne 30. dubna 2004 proběhne akce "Rej čarodějnic". Akce bude zahájena průvodem v obci Albeřice a bude pokračovat odpoledním a celovečerním programem s vyhodnocením masek v obci Albeřice.
Dne 7. května 2004 se uskuteční "Pietní akt kladení věnců" u památníku v Karlových varech u příležitosti 59. výročí osvobození Československa a ukončení 2.světové války.
VÚ 1534 ve spolupráci s Muzeem Kadaň ve dnech 11. až 18. května 2004 uspořádá v rámci oslav 51. výročí založení vzniku výstavu " Zaniklé obce Doupovska".
Na 22. květen 2004 je plánován zájezd na jubilejní 15. ročník "Den Pozemního vojska - BAHNA 2004" s mezinárodní účastí ve vojenském výcvikovém prostoru Jince. Tato tradiční akce je pořádána velitelem Pozemního vojska, velitelem Sil územní obrany a velitelem Hradní stráže.
Dne 28. května 2004 pořádá velení vojenské posádky Hradiště v obci Bochov akci "Den dětí" pro děti z obce Bochov a dětských domovů kraje. Program: branná soutěž dle věkové kategorie, ukázky vojenské techniky, výcvik služebních psů.
Velení vojenské posádky Hradiště dne 29. června 2004 pořádá ve VVP Hradiště (PS Plešivec) koncem školního roku akci "Den otevřených dveří" u příležitosti Dne Ozbrojených sil ČR pro děti z dětských domovů, mateřských a základních škol přilehlých obcí k VVP Hradiště.
Program: soutěže dle věkových kategorií, ukázky vojenské techniky, slaňování záchranářského sboru elektr. Počerady, střelby ze vzduchovek na terče, nafukovací slon.
Ve dnech 2. až 3. července 2004 se v rámci prevence kriminality a projektu "Vojáci dětem" ve spolupráci s MO ČR a MV ČR pro děti z dětských domovů a děti příslušníků vojenské posádky ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště uskuteční akce "Přežití".
Dne 13. října 2004 se na PS Plešivec za účasti příslušníků vojenské posádky Hradiště a čestných hostů z řad Armády ČR, partnerů posádky a zástupců veřejného života uskuteční "Střelecká soutěž velitele vojenské posádky Hradiště".
Dne 28. října 2004 se v Karlových Varech za účasti zástupců AČR vojenské posádky Hradiště posádky, zástupců veřejného života a regionálního tisku koná akt kladení věnců ke "Dni vzniku samostatného Československého státu".
Dne 11. listopadu 2004 v 8 hodin se uskuteční nástup útvaru na nástupišti, a v 11 hodin kladení věnců u památníku padlých v Karlových Varech u příležitosti "Dne veteránů"
Dne 13. listopadu 2004 v 08 hodin bude zahájen "Sportovní den velitele vojenské posádky Hradiště" v Bowlingu (KD Moskva v Žatci). Ve 20 hodin se koná "Společenský večer" s vyhodnocením soutěží a předání cen v Národním domě v Podbořanech.
Třikrát v roce se v prostorách ubikací VZS VÚ 1534 uskuteční "Odběr krve u dobrovolných dárců" z řad VZP O.Z. a VZS pro ÚVN v Praze.
Pro vojáky z povolání, občanské zaměstnance a vojáky základní služby v rámci přednášek k problematice "Sociálně patologických jevů" jsou využívány kontakty s policií ČR, zástupci církví a pracovníky Vězeňské služby. K přednáškám SPJ jsou zváni příslušníci Vojenské policie, odborní pracovníci v oboru a zástupci duchovních. V rámci spolupráce s Vězeňskou službou Nové Sedlo, věznicí Vinařice u Kladna a Vojenskou policií probíhají neplánované kontroly v ubytovacím prostoru VZS na detekci drog speciálně vycvičenými psy v doprovodu psovodů. Ze strany VÚ 1534 je to krok k omezení distribuce a zneužití omamných látek v kasárnách.

Vojenský prostor nabízí zaměstnání i civilistům

19. března 2011 v 11:58 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  kultura - články v novinách

Vojenský prostor nabízí zaměstnání i civilistům

16.1.2004 Deník Lučan
Hradiště - Zatímco v mnoha místech republiky profesionalizace armády s sebou přináší řadu obav, obyvatelé obcí v okolí Doupovských hor mohou reformu jen uvítat. Přinese jim snížení nezaměstnanosti. Avšak i přes redukci počtu mužů v posádce, která otevře prostor pro zaměstnání civilistů, nebudou potkávat vojáky pouze se samopaly v ruce, ale také při reji čarodějnic či na dalších akcích pro děti. Ambicemi velení je totiž udržovat a ještě zlepšovat kontakt s veřejností. "Vojáci by měli být ti, kteří drží v ruce zbraně, případně ovládají technologie. Všemu ostatnímu by se měli věnovat civilní zaměstnanci," vysvětlil nový velitel posádky Antonín Juřík.
"Personál z řad občanů by zajišťoval například úklid, zásobování či stravování," dodal. Mnohé práce budou moci vykonávat lidé z okolí. "Na druhou stranu velmi často budeme potřebovat vysoce kvalifikované profese," dodal velitel. V současné době zde pracuje sto jedna profesionálních vojáků a jedenapadesát civilních zaměstnanců. Výcvik v hradišťské základně nyní absolvuje sto jedenáct mladíků. "Po úplné profesionalizaci se poměr vojáků a ostatních změní. Předpokládáme, že v roce 2006 tu bude čtyřiačtyřicet vojáků a devadesát civilních pracovníků," sdělil náčelník štábu Karel Plánička Pro mikroregion v okolí hradišťské posádky je každé pracovní místo výhrou. Panuje zde vysoká nezaměstnanost. "Jen v Hradišti, kde žije kolem stovky lidí, je zhruba osmdesát procent bez práce," uvedl náčelník albeřického Posádkového domu armády Josef Roštejnský. Armáda bude pokračovat ve svém kulturním přínosu pro obyvatele okolních obcí. "Kdybychom tu nic nepořádali, lidé by neměli kam jít a nebo by jim nezbylo než dojíždět za kulturou do vzdálenějších měst. Proto pro vojáky i pro veřejnost pořádáme i několikrát měsíčně různé společenské akce," tvrdí Josef Roštejnský. Vedení posádky se však chce více orientovat na děti. Cestou k nim překročí hranice doupovské lokality. V současné době totiž navazují spolupráci s karlovarským dětským domovem, ale i dalšími podobnými ústavy v kraji. Pro ně letos uspořádají například Den dětí nebo červencovou akci Vojáci dětem.

Branná soutěž v Bochově

19. března 2011 v 11:54 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
30. 5. 2004 Army.cz, Deník Lučan a Karlovarský Deník
Za slunečného pátečního dopoledne se pod hradem Hartnštejn u základní školy v Bochově konal v pátek 28. května 2004 první ročník "Branné soutěže o pohár velitele vojenské posádky Radošov" u příležitosti Dne dětí.
Pozvání přijalo na 21 soutěžních družstev základních a speciálních škol, dětských domovů ústeckého a karlovarského kraje. Moravu zastupoval Denní rehabilitační stacionář pro mentálně postižené z Třebíče. Před zahájením soutěže příslušníci vojenského útvaru 1534 pod velením praporčíka Jiřího Petružely provedli ukázku výcviku služebních psů se zadržením narušitele.
Po ukázce plnila 6-ti členná družstva na trati dlouhé 3600 metrů a 4800 metrů celkem sedm náročných disciplín - hod granátem na cíl, zdravověda, vědomostní soutěž o Armádě ČR a NATO, střelba ze vzduchovek, šplh na laně, topografická soutěž a uhašení požáru za asistence příslušníků vojenského útvaru 1534, vojenské posádkové ošetřovny Radošov, Rekrutačního střediska Karlovy Vary a Hasičského záchranného sboru Bochov. Na děti z Denního rehabilitačního stacionáře pro mentálně postižené čekala speciálně upravená soutěžní trať.
Vítězství a pohár velitele vojenské posádky Radošov si v kategorii děti mladší - první stupeň odneslo soutěžní družstvo 5. Základní školy ze Žatce a v kategorii děti starší - druhý stupeň soutěžní družstvo Základní školy Bochov.
Příslušníci vojenské posádky Radošov připravují ve vojenském výcvikovém prostoru Doupov ve dnech 26. - 27. června 2004 pro děti z dětských domovů akci "Přežití" a pro mateřské a základní školy regionu 29. června 2004 v rámci oslav Dne Ozbrojených sil ČR - "Den otevřených dveří".

Vojáci představili hostům tvrdý výcvik i zázemí v poli

19. března 2011 v 11:53 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal

Vojáci představili hostům tvrdý výcvik i zázemí v poli

3.3.2004 Deník Lučan a Karlovarský Deník
Vojáci představili hostům tvrdý výcvik i zázemí v poli Doupov - Způsoby výcviku, náročnost přesunů, ale i kvalitu
týlového zabezpečení včera na Doupově sledovali mladí lidé z dětských domovů ze Zátce, Žlutíc a Mašťova. Vojenský výcvikový prostor se otevírá očím veřejnosti více než kdy jindy - představitelům obcí, novinářům, dětem i dalším mladým lidem. Z Podbořanského Rohozce se na Doupov nastěhovali na pár dnů vojáci z 33. výcvikového střediska Stříbro. Lednoví nováčci tam prodělávají tvrdý vstup do vojenského života: přesuny v členitém terénu uvnitř bojových vozidel pěchoty či obrněných transportérů vyžadují určitou odolnost, ani pěší přesuny v zasněženém podhorském prostředí nejsou lehké. "Prověřuje se tu a posiluje fyzická i psychická odolnost. Navíc tu s použitím bojového simulátoru MILES svádí dvě roty souboj. Jedna hlídá fiktivní
zdroje pitné vody, druhá je dobývá," popsal včera major Tomáš Kraka, zástupce velitele stříbrského útvaru. MILES je laserový systém, který umožňuje velmi reálnou bojovou činnost. U hlavní různých zbraní, od samopalů po řízené střely, se s výstřelem aktivuje laser. Je-li míření přesné, zasahuje senzory na speciálních vestách či pásech na tělech vojáků či technice. Především tvrdé polní podmínky přiměly mladé lidi přemýšlet o tom, zda by je oni sami vydrželi. "Strážit tábor v zimě, ve sněhu, to bychom asi nedovedly. Ale v kuchyni bychom mohly být platné," smály se Andrea Černá a Anna Melicharová z mašťovského dětského domova. Zoltán Lovas z Mašťova by ale profesionálním vojákem být chtěl. "U jaké zbraně bych chtěl sloužit? To je mi celkem jedno," potěšil přítomné pracovníky rekrutačního střediska svým zájmem. Pozvání ale nebylo vyvolané snahou získat zájemce o práci v armádě.
Snažíme se a i nadále chceme veřejnosti ukazovat, jak se Doupov využívá, co všechno vojáci umějí. Je tu ale současně i krásná příroda, kterou stojí za to vidět.

Žatečtí vojáci přivítají vítěze armádní soutěže

19. března 2011 v 11:49 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Žatečtí vojáci přivítají vítěze armádní soutěže

12.09.2003: Deník Lučan
Zatec - Dvacet osob oceněných v soutěži ministerstva obrany pojede za odměnu k 1. výcvikové základně proti-letadlového vojska a také na Doupov. Informují o tom internetové stránky ministerstva. V několikaetapové akci "Zelená dává, aneb kdo hledá, najde" prokazovali účastníci svoje vědomosti o armádě, V úterý 16. Září obdrží v sídle ministerstva pamětní listy, ceny, ihned poté je vojáci přepraví do Žatce. U nás se seznámí s útvarem včetně speciální výukové počítačové učebny, zhlédnou ukázku bojového umění Musado a poté odjedou do Vojenského výcvikového prostoru Hradiště v Doupovských horách podívat se na střelby.

Vojáci na svém dni předvedli speciální techniky, s níž pomohli

19. března 2011 v 11:46 | Stanislav Stebila

Vojáci na svém dni předvedli speciální techniky, s níž pomohli

10.6.2003 Deník Lučan
Vojáci na svém dni předvedli speciální techniky, s níž pomohli po povodních Desítky výsadkářů s barevnými padáky doskakují na určené místo mezi diváky. Rozbalují státní vlajky. Den pozemního vojska, Bahna 2003, právě začíná.
Jince, Žatec - Poslední květnovou sobotu se konal ve vojenském výcvikovém prostoru Jince v Brdech mezi Rokycany a Příbramí 14. ročník Dne pozemního vojska, Bahna 2003. Tropické teploty ovšem vedly návštěvníky k přejmenování akce "Bahna" na "Prašná". Setkání pořádaly Pozemní síly spolu se Silami územní obrany, Hradní stráží, Nadací pozemního vojska, Muzeem na demarkační linii, Klubem vojenské historie Voj duchy, Československou obcí legionářskou a kluby vojenské historie. Prezentace armády a jejích dovedností probíhají každoročně od roku 1990. Záměrem bylo před vést veřejnosti současnou vojenskou techniku
a demonstrovat profesní připravenost příslušníků Armády České republiky (AČR) a jednotek Severoatlantické aliance. Bahna v jejich současné podobě jsou spojením historie, současnosti a prostřednictvím prezentace firem i budoucnosti vojenské techniky. V letošním ročníku padl rekord v návštěvnosti. Pořadatelé dali v programu větší prostor specializovaným silám, které působily či působí v zahraničních misích nebo se podílely na odstraňování následků katastrofálních povodní v naší republice. Šlo především o naše chemiky, ženisty, příslušníky průzkumných jednotek, výcvikových základen Pozemních sil a příslušníky záchranných a výcvikových základen Sil územní obrany. Na přípravě a ukázkách Armády České republiky se účastnily stovky vojáků a desítky kusů techniky. Významným mezníkem v historii Bahen se stal jubilejní 10. ročník, kdy na stožárech zavlála poprvé také vlajka NATO. Od roku 2000 se Bahna obohatila o mezinárodní akcent,
a to účastí zahraničních armád. Důkazem tvrzení byla letošní účast osádek a vojenské bojové techniky ze SRN - Leopard, Marder, Houfnice 2000, z Francie - lehká obrněná průzkumná vozidla VBL, z Polska - terénní automobily HONKER a Rakouska - obrněné transportéry ULÁN a PAN-DUR. Před slavnostním zahájením největší prezentace Armády ČR na veřejnosti předvedli výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení seskok
s vlajkami a každý výsadkář si při doskoku vysloužil aplaus všech přítomných za podpory televizního moderátora Václava Žmolíka. Den pozemního vojska byl slavnostně zahájen náčelníkem Generálního štábu AČR genpor. Pavlem Štefkou a velitelem Pozemních sil AČR genmjr. Josefem Sedlákem. Dynamickou ukázku zahájil přelet roje letounů L 159 a roj bitevních vrtulníků Mi-24 s následným přepadem velitelského stanoviště za podpory vzdušných sil. Po ukázce letounů a vrtulníků se prezentovala chlouba české armády
v zahraničních misích, chemická jednotka AČR s ukázkou výcviku.
Dalším bodem programu byla ukázka bojů z II. světové války, kdy tanková brigáda přišla na pomoc Pražskému povstání. Dále proběhla ukázka výcviku průzkumných jednotek, vystoupení Hradní stráže, ukázka výcviku dělostřeleckých jednotek, ukázka boje československých jednotek v době henleinovského povstání o obec Cetviny, ukázky výcviku Čestné stráže Armády ČR, ženijních jednotek, jednotek sil územní obrany a vojenské policie. Protiletadlové vojsko bylo zastoupeno příslušníky vojenské posádky v královském městě Zatec -1. Výcvikové základny PLV a 11. protiletadlového raketového pluku s vojenskou protiletadlovou raketovou technikou S-10 a OSA AKM. Za přípravu osádek a techniky odpovídal velitel
1. VZ PLV a vojenské posádky Zatec pplk. Ing. Antonín Juřík, praktické ukázce protiletadlového vojska velel npor. Ing. Pavel Šimůnek.
(autor je mluvčím posádky v Žatec)

Protiletadlová technika na Bahnech 2003

19. března 2011 v 11:42 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Protiletadlová technika na Bahnech 2003

26.5.2003 Army.cz, Deník Lučan
Den pozemního vojska AČR se uskuteční v poslední květnovou sobotu ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince Bahna 2003, kde bude předvedena jedna z největších prezentací Armády ČR na veřejnosti.
Ukázek Armády České republiky se účastní stovky vojáků a desítky kusů techniky. Další stovky vojáků se podílejí na přípravě a zabezpečení této akce.
Již tradičně reprezentovat vojenskou posádku a královské město Žatec budou příslušníci 1. Výcvikové základny PLV a 11. protiletadlového raketového pluku s vojenskou bojovou technikou na praktické ukázce - slavnostním defilé před zraky mnoha čestných hostů a desítek tisíc diváků z celé ČR. Účast přislíbil MO ČR Ing. Jaroslav Tvrdík, náměstek MO ČR Ing. Jan Váňa, náčelník Generálního štábu AČR genpor. Pavel Štefka a další představitelé AČR a veřejnosti.
Za přípravu protiletadlové raketové techniky S-2 M, S-10 a OSA AKM byl pověřen velitel vojenské posádky Žatec pplk. Ing. Antonín Juřík a praktické ukázce protiletadlového vojska velí npor. Ing. Pavel Šimůnek.
Prezentace probíhají každoročně od roku 1990 a záměrem celé akce je předvést veřejnosti současnou vojenskou techniku a demonstrovat profesní připravenost příslušníků Armády České republiky a jednotek Severoatlantické aliance.
Den pozemního vojska bude slavnostně zahájen v deset hodin velitelem Pozemních sil AČR genmjr. Josefem Sedlákem. Návštěvníci budou moci zhlédnout defilé historické techniky nebo ukázky historických událostí v podání jednotlivých klubů.
V dalším programu se představí jednotlivé druhy vojsk pozemních sil, především chemické, ženijní a protiletadlové vojsko, dělostřelectvo, průzkumné jednotky a 4. brigáda rychlého nasazení.
Letošní Bahna jsou zaměřena především na speciální síly, které se účastnily zahraničních misí, a na síly, které se podílely na odstraňování následků loňských povodní.
Přislíbena je účast zahraničních armád z SRN, Francie, Polska a Rakouska. Přímý přenos vysílá od 11,00 - 12,00 hodin Česká televize a vstup je po celý den zdarma.

Ohlédnutí za akcí BAHNA 2003

19. března 2011 v 11:39 | Stanislav Stebila

Ohlédnutí za akcí BAHNA 2003

5.6.2003 Deník Lučan, A-report, Army.cz a odborné časopisy a publikace
V poslední květnovou sobotu se konal ve vojenském výcvikovém prostoru Jince v Brdech mezi Rokycany a Příbramí 14. ročník Dne pozemního vojska "BAHNA 2003".
Tropické teploty vedly návštěvníky k přejmenování akce "Bahna" na "Prašna". Na pořádání akce se mimo Pozemních sil podílely Síly územní obrany, Hradní stráž, Nadace pozemního vojska, Muzeum na demarkační linii, Klub vojenské historie Volduchy, Československá obec legionářská a klub vojenské historie.
Tyto tradiční prezentace probíhají každoročně od roku 1990 a jejich záměrem je předvést veřejnosti současnou vojenskou techniku a demonstrovat profesní připravenost příslušníků Armády České republiky a jednotek Severoatlantické aliance. Bahna v jejich současné podobě jsou spojením historie, současnosti a prostřednictvím prezentace firem i budoucnosti vojenské techniky.
V letošním ročníku Bahen, kdy padl rekord v návštěvnosti, pořadatelé dali v programu větší prostor specializovaným silám, které působily či působí v zahraničních misích nebo se podílely na odstraňování následků katastrofálních povodní v naší republice. Šlo především o naše chemiky, ženisty, příslušníky průzkumných jednotek, výcvikových základen Pozemních sil a příslušníky záchranných a výcvikových základen Sil územní obrany. Na přípravě a ukázkách Armády České republiky se účastnily stovky vojáků a desítky kusů techniky.
Významným mezníkem v historii Bahen se stal jubilejní 10. ročník, kdy na stožárech zavlála poprvé také vlajka NATO. Od roku 2000 se Bahna obohatila o mezinárodní akcent, a to účastí zahraničních armád. Důkazem toho byla letošní účast osádek a vojenské bojové techniky - Leopard, Marder a Houfnice 2000 ze SRN, lehká obrněná průzkumná vozidla VBL z Francie, terénní automobily HONKER z Polska a obrněné transportéry ULAN a PANDUR z Rakouska.
Před slavnostním zahájením největší prezentace Armády ČR na veřejnosti předvedli výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení seskok s vlajkami. Každý výsadkář si při doskoku vysloužil aplaus všech přítomných za velké podpory známého televizního moderátora České televize Václava Žmolíka.
Den pozemního vojska - BAHNA 2003 byl slavnostně zahájen v 10 hodin náčelníkem Generálního štábu AČR genpor. Pavlem Štefkou a velitelem Pozemních sil AČR genmjr. Josefem Sedlákem.
Dynamickou ukázku zahájil přelet roje letounů L-159 a bitevních vrtulníků Mi-24 s následným přepadem velitelského stanoviště za podpory vzdušných sil. Po ukázce letounů a vrtulníků se prezentovala chlouba Armády ČR v zahraničních misích - chemická jednotka AČR s ukázkou výcviku.
Dalším bodem programu byla ukázka bojů z II. světové války, kdy tanková brigáda přišla na pomoc Pražskému povstání. Dále proběhla ukázka výcviku průzkumných jednotek, vystoupení Hradní stráže, ukázka výcviku dělostřeleckých jednotek, ukázka boje československých jednotek v době henleinovského povstání o obec Cetviny, ukázky výcviku Čestné stráže Armády České republiky, ženijních jednotek, jednotek sil územní obrany a Vojenské policie Armády České republiky.
Protiletadlové vojsko bylo zastoupeno příslušníky vojenské posádky v královském městě Žatec - 1. Výcvikové základny PLV a 11. protiletadlového raketového pluku s vojenskou protiletadlovou raketovou technikou S-10 a OSA AKM. Za přípravu osádek a techniky odpovídal velitel 1. VZ PLV a vojenské posádky Žatec pplk. Ing. Antonín Juřík, praktické ukázce protiletadlového vojska velel npor. Ing. Pavel Šimůnek.
Na závěr defilé proběhla ukázka zásahu vojenské hasičské jednotky Strašice při vyproštění osob z havarovaného vozidla.
Na závěr akce "Bahna 2003" poděkoval velitel Pozemních sil AČR genmjr. Josef Sedlák návštěvníkům a čestným hostům za účast a všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu celé akce, za skvělou prezentaci Pozemních sil a Armády ČR na veřejnosti a popřál všem šťastný návrat do vojenských posádek a svých domovů.
Program pokračoval v 18 hodin kulturním programem, koncertem country skupin TAXMENI a BÁBYDOU.
Již potřetí v historii mohli diváci u televizních obrazovek sledovat přímý přenos ze Dne pozemního vojska na programu České televize s komentářem Martina Dejdara.

Návštěva důstojníků slovinské armády

19. března 2011 v 11:35 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Návštěva důstojníků slovinské armády

25.9.2002 Army. cz a Deník Lučan
V souladu s plánem dvoustranné spolupráce mezi AČR a Armádou Slovinské republiky ve dnech 16.-19. 9. 2002 navštívili 1. výcvikovou základnu protiletadlového vojska důstojníci slovinské armády podplukovník Boris Gorjup a kapitán Vincent Arko.
Účelem návštěvy byla výměna zkušeností v oblasti výstavby jednotek útvarů a zařízení protiletadlového vojska, výcviku a přípravy vojsk s možnostmi použití provádění bojových střeleb ve vojenském výcvikovém prostoru (VVP) Hradiště a přípravy příslušníků slovinské armády - protiletadlového vojska u 1. VZ PLV.
Důstojníci slovinské armády se seznámili s počítačovou učebnou pro výuku rozpoznávání prostředků vzdušného napadení, s metodami výcviku u protiletadlového vojska AČR, a prohlídli si výcvikové objekty a zařízení. Hosty přijal rovněž starosta královského města Žatec Ing. Jiří Farkota a seznámil je s historií a současností regionu.
Dne 18.9.2002 byli zahraniční hosté přítomni při školních a průpravných střelbách 1. a 2. výcvikové baterie 1. výcvikové základny PLV z protiletadlových raketových kompletů S-10, S-2 a 30mm protiletadlového dvojkanónu na vzdušné a pozemní cíle na protiletadlové střelnici Březina.

Ostré bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů PPLRK STRELA-2M ve VVP Hradiště

19. března 2011 v 11:34 | Stanislav Stebila a Petr Sklenička |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Army.cz, Deník Lučan a odborné časopisy a publikace - říjen 2002
Ostré bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů
Součást bojové přípravy 11. protiletadlového raketového pluku.
STRELA-2 (SA-7 GRAIL)
Komentář k ostrým bojovým střelbám PPLRK STRELA-2M ve VVP Hradiště
Cíl je v prostoru účinné působnosti kompletu. Řídící věž vydává povel ke zničení cíle, střelec udává raketě nadběh a tiskne spoušť. Z těla rakety je vysunut zajišťovací kolík, rozbíhá se palubní zdroj a je zažehnut výmetný (startový) motor.
K jednotlivým obrázkům:
1) Raketa silou výmetného motoru se začíná pohybovat směrem vpřed, přičemž se odpojuje od svorkovnice a trhá dráty od startové sekce.
2) První polovina rakety je venku, vyklápí se jeden pár kormidel, raketa se nadále pohybuje setrvačností.
3) Raketa je mimo raketnici, vyklápí se čtyři stabilizační křidélka.
4) Raketa je stále unášena setrvačností. Zhruba v 50 metrech ztrácí rychlost o několik metrů se propadá, ale to už se zapaluje letový motor a ten dopraví raketu až k cíli.

Ostré bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů PLRK OSA-AKM

19. března 2011 v 11:31 | Stanislav Stebila a Petr Sklenička |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Army.cz, Deník Lučan a odborné časopisy a publikace - říjen 2002
Ostré bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů
Součást bojové přípravy 11. protiletadlového raketového pluku.

Komentář k ostrým bojovým střelbám PLRK OSA-AKM
Protiletadlový raketový komplet (PLRK) OSA je určen k ničení vzdušných cílů - letounů, řízených střel s plochou dráhou letu a vrtulníků v režimu ve visu. Tento prostředek postřeluje cíle do vzdálenosti 10 km ve výškách 25 až 5000 m. Na bojovém vozidle (BV) je umístěno 6 raket v kontejnerech. PLRK je vybaven prostředky pro vyhledávání vzdušného cíle a jeho postřelování. Tuto činnost může provádět v jakoukoliv denní a noční dobu. Prostředek může provádět vzdušný průzkum za pohybu a postřelovat cíle za krátké zastávky.
Na území České republiky nelze provádět ostré střelby, jelikož zde není žádná vhodná střelnice. Proto se ostré střelby z tohoto kompletu provádí v Polské republice na pobřeží Baltského moře.
K jednotlivým obrázkům:
1. BV zaujalo postavení v okopu na pobřeží Baltského moře. Osádka uvedla vozidlo do bojové činnosti. Provádí vzdušný průzkum a zjistila cíl. Tento cíl byl vyhodnocen, zachycen a osádka přešla do režimu automatického sledování.
2. Cíl dosáhl hranice odpálení a velitel dal povel k odpálení rakety - zapálil se motor rakety. Palubní zdroj napájení rakety pracuje na plný výkon. Střelecký radiolokátor neustále sleduje cíl.
3. Raketa pomalu opouští kontejner. Kryty kontejneru se naplno otevírají.
4. Kryty kontejneru jsou na plno otevřeny. Motor rakety pracuje na plný výkon.
5. Z horní části kontejneru je vidět přední část rakety. Cíl je neustále sledován střeleckým radiolokátorem. Přehledový radiolokátor neustále prohledává vzdušný prostor.
6. Plameny vycházející z rakety ožehují zadní část BV. Vozidlo se lehce otřese. Ve vozidle je slyšet hukot startující rakety.
7. V přední části rakety jsou vidět řídicí kormidla.
8. Raketa je už ze 2/3 mimo kontejner. Automatika neustále sleduje cíl.
9. Raketa již téměř opustila kontejner a začínají se objevovat křídla, která byla v kontejneru složena.
10. Raketa je mimo kontejner. Tlak plynů ještě neustále proudí vnitřkem kontejneru.
11. Raketa opustila kontejner umístěný na odpalovacím zařízení BV. Raketa míří k cíli.
12. Raketa ožehla plamenem kontejner a odpalovací zařízení a neustále se vzdaluje od BV.
13. Na BV sedá prach, který je rozvířen proudem plynů z rakety. BV se zahaluje do směsi prachu a výfukových plynů.
14. Raketa se neustále vzdaluje od vozidla, tlak plynů a prachu na BV se snižuje.
15. Raketa odlétla z blízkosti bojového vozidla a neustále letí za svým cílem. Prach zvířený v okolí vozidla se usazuje a dým z motoru rakety se postupně rozptyluje. Raketa je řízena radiovými signály, které jsou vysílány z BV, blíží se k cíli a v jeho blízkosti dojde k iniciaci bojové části, přičemž cíl je zasažen množstvím střepin.

Ostré bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů PLRK STRELA-10M

19. března 2011 v 11:28 | Stanislav Stebila a Petr Sklenička |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Army.cz, odborné časopisy a publikace - říjen 2002
Ostré bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů
Součást bojové přípravy 1. výcvikové základny protiletadlového vojska.
Veškeré využití fotografií pouze s citováním autora a zdroje www.army.cz
STRELA-10M, S-10M (SA-13 GOPHER)

Komentář k ostrým bojovým střelbám PLRK STRELA-10M
Operátor zjistil polohu vzdušného cíle a údaje jeho polohy samonaváděcí hlavici rakety. Namířil odpalovací zařízení do bodu nadběhu (předpokládané místo střetu rakety s cílem) a povolil start rakety.
Od tohoto okamžiku přebírá řízení startu automatika.
K jednotlivým obrázkům:
1) V poslední sekvenci dochází k zážehu letového motoru a raketa se dává do pohybu. Palubní zdroj napájení pracuje na plný výkon. Dochází k odříznutí svazku kabelů a chladících trubek, které umožňovaly operátorovi vládu nad raketou.
2) Rychlost rakety se začíná zvyšovat.
3) První polovina těla rakety je již mimo kontejner, motorová část je stále ještě uvnitř kontejneru.
4) Tahem motoru raketa opustila kontejner.
5) Rozhořívá se letový motor a raketa stále zvyšuje rychlost.
6) Tah motoru dosahuje maximální hodnoty. Rychlostí 550 m/s, po dobu 1,5 sekundy letí raketa přímo 800 až 1200 m, poté začne manévrovat tak, aby zasáhla cíl i při změně letu.
7) Odpalovací zařízení a především věž operátora se halí do zplodin hořícího motoru, do 5 sekund dým zmizí, ale to už raketa ničí svojí explozí cíl. Je dobojováno. Celá akce od nalezení cíle po jeho zničení netrvá déle jak 10 sekund.

Žatečtí vojáci včera ničili cíle v prostoru Doupovských vrchů

19. března 2011 v 11:25 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal

Žatečtí vojáci včera ničili cíle v prostoru Doupovských vrchů

23.09. 2002 Deník Lučan
Doupov - Zástupci velení armády Slovinska včera přihlíželi školním a průpravným střelbám Žatečanů ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských vrších. Pro vojáky základní služby tím vyvrcholil desetidenní intenzivní výcvik, zkrácený z původních a obvyklých pěti týdnů. 1. Výcviková základna protiletadlového vojska se tak musela přizpůsobit situaci a improvizovat. Převelení vojáků do oblastí postižených povodní totiž udělalo předpokládanému rozsahu odborné přípravy čáru přes rozpočet. "
Na přípravu bylo pouze deset pracovních dnů," uvedl velitel pplk. Antonín Juřík. Z obou žateckých výcvikových baterií kapitánů Miroslava Čítka a Miroslava Havlína se na palebné čáry postavily celkem dvě desítky žáků, které čekala střelba na cíl ze zbraní S-2, S-10 a třicetimilimetrových kanónů PLDvK. Střílí se na vzdušný raketový cíl na odletu, padákový výsadek, pozemní cíl a vrtulník. Úspěšnost střelby se vyhodnocuje s pomocí speciálních kamer; jež dokáží v návaznosti na počítač proměřit, nakolik se vystřelený projektil přiblížil k terči.
Ty se vypalují z minometu v podobě rukávců a padáčků. Další cíle v podobě velkých desek jsou umístěné v terénu. Na cíle se zbraně zaměřují elektronicky, rakety jsou přitom naváděné teplem. Pro vojáky základní služby jsou ostré střelby zážitkem, ke kterému dojde za vojnu pouze jedenkrát. Současný obrázek z Doupova, kde stále ještě převažují právě vojáci základní služby, se začne postupně měnit. U řady zbraní se totiž přechází na postupnou profesionalizaci jejich obsluh, týká se to samozřejmě i protiletadlových kompletů. Návštěva slovinských hostů se týkala jednak zhlédnutí školních průpravných střeleb, jednak měli důstojníci za úkol prosondovat situaci v samotném výcvikovém prostoru. Slovinská armáda podobně jako řada dalších evropských vojsk hledá lokalitu, na níž by mohla realizovat střelby ze svých zbraní. Současně bere v potaz i ekonomické hledisko -náklady na pronájem prostoru i jeho vzdálenost. Doupov už si ale vydobyl velmi dobrou pověst díky blízkosti k hranicím a svému charakteru. V posledních letech tu cvičili Francouzi, Nizozemci, Belgičané i Američané. Ti se tu připravovali naposled pro svůj kontingent do s Kosova.

Vojáci přijeli z povodní a hned jdou na střelby

19. března 2011 v 11:22 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Vojáci přijeli z povodní a hned jdou na střelby

17.9.2002 Deník Lučan
Žatec, Doupov - Z obvyklého zhruba měsíce na devět dnů se smrskl výcvik vojáků základní služby 1. Výcvikové základny protiletadlového vojska v Žatci. Zhuštění si vyžádalo nasazení skoro stovky vojáků na Ústecku a Roudnicku při ochraně majetku a likvidaci následků povodňových škod. Výcvikové povinnosti ale útvar musí splnit. Nyní probíhá intenzivní příprava pro školní a průpravné bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů a protiletadlového dvoukanónu ráže 30 mm. Střelby se uskuteční ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště, konkrétně na střelnici Březina; zúčastní se jich vojáci z povolání a základní služby ze dvou výcvikových baterií pod velením kpt. Miroslava Havlína a kpt. Miroslava Čítka. Žáky kurzu pro protiletadlové odbornosti čeká odpalování raket ze systémů S-2, S-10 a kanónu. Připravují se čtyři cíle - vzdušný raketový cíl na odletu, pozemní cíl, vrtulník a padákový výsadek, na který je určen zmíněný kanón. Na střelbách bude přítomna řada hostů, mezi nimi i dvojice vysokých gůstojníků z velení slovinské armády.

Doupovsko je neprobádaný kraj, říká Cyril Hauptman

19. března 2011 v 11:18 | Stanislav Stebila a MF Dnes |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Doupovsko je neprobádaný kraj, říká Cyril Hauptman

1.8.2002 MF Dnes
Doupovsko je neprobádaný kraj, říká Cyril Hauptman Kadaň - Do vojenského prostoru, v který se v padesátých letech proměnily Doupovské hory - rozsáhlé území mezi Chomutovem a Karlovými Vary, se nedostane jen tak každý. Cyril Hauptman není vojákem, přesto chodí do jinak zakázaného prostoru téměř každý týden. Přátelé a známí ho dokonce občas přezdívají Doupovský kamzík. "Když si chci odpočinout, tak vylezu na kopec nad Kadaň a koukám, jaké je asi
v Doupově počasí. Pak jenom vezmu batoh a jdu," říká muž, který je v civilu řidič Severočeských dolů. Kromě toho ještě zvládá spoustu dalších aktivit - je zastupitelem Kadaně a zároveň předsedou klubu přátel tohoto města. Vede i dětský turistický oddíl Hraničář a je členem obecně prospěšné společnosti Zaniklé obce a města chomutovského regionu.
Právě zájem o zaniklé obce ho už před roky přivedl do Doupova, kde vojenskému prostoru muselo ustoupit několik desítek obcí. "Doupovsko je neprobádaná krajina. Po bývalých vesnicích toho už moc nezbylo," říká. * Proč se zabýváte zrovna Doupovem? Já se v Kadani přímo narodil, takže ten zájem o dění a historii zdejšího regionu je přirozený. Navíc mne historie a osudy zdejších obyvatel vždy přitahovaly, vlastně i proto dělám předsedu Klubu přátel města Kadaně. * Váš zájem se ale přece neomezuje pouze na Kadaň. Jak s tímsouvisí Doupovsko?
Ty regiony vždy měly blízko, než se z Doupovských hor stalvojenský prostor. Já jsem si to hodně začal uvědomovatprostřednictvím několika svých známých. Do Kadaně se totiž povzniku vojenského prostoru přestěhovala část lidí, kteří původněpřišli po druhé světové válce do vysídlených obcí na území Doupovska. Žili tam sice jen několik let, přesto si ale myslím,že si řada z nich vytvořila k tomu území velmi osobní vztah.Právě jejich vyprávění ve mně vyvolalo zájem. Snažím se jim točástečně oplatit. Už čtyřikrát zorganizoval Klub přátel městaKadaně například setkání obyvatel ze zaniklých obcí zdejšíhoregionu, mezi něž se zařazuje i část vsí z Doupovska. Od roku1993 se také každoročně snažím pro lidi z Doupovska vyběhatpovolení u vojáků. Vezmeme autobus a jedeme se do jinaknepřístupného prostoru podívat. Většina z nich se tak do svéhoněkdejšího bydliště dostala po čtyřiceti letech.* Jak dlouho chodíte do vojenského prostoru vy?Důkladněji se o Doupov zajímám prakticky jedenáct let. Nejprvejsem začal mapovat vesnice na okraji vojenského prostoru.Postupem času mám ale díky vstřícnému přístupu armády oficiálnípovolení na historický výzkum.* Zmiňujete se o vstřícném přístupu armády. Přitom právě kvůli potřebám armády zanikla v padesátých letech na území Doupovska většina obcí. Vy jste se tu narodil, pamatujete si ještě na to? Byl mi rok, když vojáci začali celé území Doupovska využívat, takže si to nepamatuji. Nyní samozřejmě vnímám, že kvůli vytvoření vojenského prostoru zmizelo například celé okresní město Doupov, po kterém prakticky zbyla jen část lipové aleje a hrobka. Zanikla i řada jiných nádherných vesnic. Přistupuji k tomu ale tak, že se to prostě stalo a je už velmi těžké cokoli s tím dělat. A pokud se zmiňuji o současném vstřícném přístupu armády, tak tím myslím, že se rozhodně nedá srovnávat padesát let stará situace s tou současnou. Tehdy prostě byla jiná doba. Myslím, že od roku 1989 se armáda snaží veřejnosti otevřít. * Čas od času se přesto objevují názory, že by se vojenské
prostory měly rušit. Co vy na to? Já se naopak kloním k názoru, že pokud by vojáci z Doupova odešli, tak by to pro to území znamenalo do jisté míry katastrofu. Dá se to ukázat na nedávném příkladu, kdy armáda uvolnila u obce Valeč určitou část prostoru. Protože je tu naleziště hyalitu, tak se sem okamžitě začali sjíždět lidé a během krátké doby to vyrabovali. * Mapujete zaniklé obce. Kolik jich na Doupovsku bylo?
Přesné číslo po mně nechtějte, v hlavě ho nemám. Bylo jich ale určitě několik desítek. Pro zájemce už není problém se to přesně dozvědět, literatura postupně začíná víc vycházet i v češtině. Sdružení z Perštejna, jehož jsem členem a kde mám na starost právě Doupov, například vydalo o obcích rozsáhlou publikaci.
Kdo je Cyril Hauptman
* letos oslaví osmačtyřicáté narozeniny
* pracuje jako řidič u Severočeských dolů
* je zastupitelem Kadaně - kandidoval jako nezávislý za KDU-ČSL
* působí ve funkci předsedy Klubu přátel města Kadaně a zároveň jako vedoucí dětského turistického oddílu Hraničář
* kromě toho je také členem obecně prospěšné společnosti Zaniklé obce a města chomutovského regionu, kde má na starost oblast Doupovských hor

Generál a nadporučík šetří v základně na Lounsku postoje občanů vůči armádě

19. března 2011 v 11:15 | Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Generál a nadporučík šetří v základně na Lounsku postoje občanů vůči armádě

13.12.2001 Deník Lučan
Armáda začala v deseti posádkách po celé ČR zjišťovat, jaké dopady by mělo jejich zrušení či naopak rozšíření. V jejich seznamu jsou i Zatec i Podbořany nedaleko VVP Hradiště. Zatím je to jen v teoretické rovině, za dva roky už ale bude všemu jinak a vize se začnou měnit v realitu.
Na výběru typických lokalit chystá Centrum pro reformu ozbrojených sil vypracovat metodiku, podle které by se pak mohla stejným způsobem hodnotit efektivita všech zbylých posádek v zemi. Tedy i to, zda přečkají reformu. Ministerstvem obrany pověření lidé získávají názory na jednotnou řadu otázek od různých osob - představitelů vojenského útvaru, jejich rodinných příslušníků, zástupců samosprávy, podnikatelské obce. Tedy všech, kteří mohou do daného šetření poskytnout relevantní informace. Současně se zjišťuje dlouhá řada statistických údajů z oblasti demografie, zdravotnictví, sociální sféry, životního prostředí, kriminality, hospodářské úrovně atd.
Průzkumem v Podbořanech se zabývá důstojník žatecké posádky nadporučík Stanislav Stebila, Zatec dostal na starosti generál ve výslužbě Stanislav Chromec. Cílem celého snažení je získat analytický materiál, podle kterého bude možné hodnotit efektivitu základen Armády ČR a rozhodovat o jejich postupném útlumu či zániku, nebo naopak rozšíření. Na reformě se shodly všechny parlamentní politické strany včetně profesionalizace armády, pouze KSČM chce poloprofesionální. ODS nyní do i problematiky obrany státu ; vnesla nové světlo, když říká: "Buď budeme mít nadzvukové letouny, nebo profesionální armádu. Obě přání ale dohromady sladit nelze."

Zástupci radnice mohou na střelby

19. března 2011 v 11:09 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Zástupci radnice mohou na střelby

3.5.2001 Deník Lučan
ŽATEC - Na noční střelby z protiletadlových zbraní se mají možnost podívat představitelé Zátce. Svolení k přítomnosti civilních osob při atraktivní podívané vydalo velení. Návštěva zástupců města nebučíc ovšem první svého druhu, armáda se tak snaží mimo jiné vyjádřit poděkování za spolupráci.
V minulosti se tak například někdejší starosta Bohuslav Kuneš vydal dokonce do Polska. Na tamním polygonu u moře žatečtí vojáci stříleli z kompletů OSA. Na výjezd do zahraničí však nyní armádě scházejí prostředky.

Doupovskými vrchy duněla střelba žateckých zbraní

19. března 2011 v 11:05 | Stanislav Stebila a Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Doupovskými vrchy duněla střelba žateckých zbraní

19.3.2001
VÝCVIK / Vojáci z protiletadlového útvaru včera pálili z raket i kanónů
DOUPOV / ZATEC - Ostré střelby se staly včera vyvrcholením tříměsíční odborné přípravy několika desítek vojáků z 1. výcvikové základny protiletadlového vojska v Žatci. Výjimečná podívaná se odehrávala ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště, uprostřed Doupovských vrchů.
Střelby se na Doupově konají každého čtvrt roku, pokaždé, když nástupní termín ukončuje svoje vzdělávání. S teoretickými znalostmi je praktická ukázka zúročením desítek hodin v učebnách, stává se dalším kritériem pro vyhodnocení v rámci závěrečných zkoušek. Naši vojáci mají za úkol provést střelby ze zbraně S-2, S-10 a třicetimilimetrových kanónů. Střely S-10 a kanóny jsou umístěné na podvozcích, zatímco S-2 jsou vlastně jen tubusem se zaměřovacím zařízením a raketovou municí.
Doupovské vrchy včera zažily desítky explozí.ze všech zmiňovaných protiletadlových zbraní; jejich využití je však širší. Dvouhlavňový kanón ráže 30 milimetrů lze použit i proti tankům, v tom případě jsou terče umístěné na l 200 metrů, v případě, že terče představují vrtulníky pak o čtyři sta metrů dále. Včera se ovšem optika obsluhy zaměřila na oblohu, respektive "rukávy" v barvě červené a zelené, které představovaly pohyblivé vzdušné cíle. Kanóny se sice používají již několik desítek let, ale jsou pořád vysoce účinnou zbraní, a hlavně přesnou. Svědčí o tom i jejich nasazení v Jugoslávii Před časem tady na střelnici byla jednotka z Vimperka, která ukončila střelby dříve, než bylo stanoveno. Rozstřílela totiž všechny terče. Z palebné čáry sledují kanóny terče po celou dobu jejich "nebeské cesty" až do nejoptimálnější palebné pozice - poté začnou hlavně chrlit svůj smrtící náklad, kterým vzdušný prostředek při přesném zaměření nemá šanci proletět. Další skupina vojáků přechází na přípravnou plošinu pro 17kilogramové rakety S-2 přímo před řídící věží, odkud se diriguje palba a současně díky elektronickým zaměřením kontroluje a hodnotí přesnost střelby. Tubusy S-2 mají totéž využití jako asi známější americké Stingery. Zatímco S-2 dodával někdejší Sovětský svaz kolegům ve Vietnamu, Stingery sloužily zase odbojovým skupinám v Afghánistánu nebo třeba irské IRA; jsou ale složitější na obsluhu. Raketoví specialisté za Zátce na Doupov přijeli i s S-10 na pásových podvozcích. S dalším vybavením OSA-AKM se sice představují při různých ukázkách, se střelbami je to však už horší. Palbu lze v praktické podobě provádět nejblíže na polském polygonu, nicméně při současném šetření v armádním rezortu se například na loňské střelby nedostalo. Žatečtí část zacházení s tímto protiletadlovým kompletem představí při páteční návštěvě ministra Vetchého ve výcvikovém prostoru Pereč.
Podle velitelé střelnice Petra Bůžka patří Žatečtí svými výsledky na Doupově k nejúspěšnějším. Kromě Zátce využívají střelnici i další útvary z celé České republiky včetně jednotek bridágy rychlého nasazení. Míří tam ale i zahraniční sbory.

Hasiči z Radošova zachraňují majetek a životy

14. března 2011 v 22:30 | Stanislav Stebila, Jan Zeman, Jiří Hokův |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

A-Report 2007