Tereza Pergnerová v Žatci

19. února 2011 v 23:37 | Stanislav Stebila |  akce pro děti - články v novinách

Žatecký a Lounský Deník, Žatecké noviny, A report, Profesional, Army.cz, - 9.5.2007


Ve volném čase se dá bavit i bez alkoholu, bez drog
ŽATEC - Slunečné počasí vítalo třetí květnový den stovky účastníků netradiční akce Škodí drogy zdraví? aneb Tráva je pro králíky. Hudební produkce s Terezou Pergnerovou se konala v kulturním domě Moskva v Žatci.
Jednalo se o realizaci prvního z osmi projektů, na který Gymnázium Žatec obdrželo Malý grant od Evropského sociálního fondu, organizace AISIS s.o., která zajišťuje projekty Operačních programů rozvoje lidských zdrojů, a společnosti
T-Mobile.
Už před zahájením akce moderátorskou dvojicí Radkem Komorášem a realizátorkou projektu žateckou gymnazistkou Veronikou Stebilovou, byl taneční sál KD Moskva zcela zaplněn omladinou ze základních a středních škol našeho města
a dětí z dětských domovů ústeckého a karlovarského kraje. O hudební produkci a plný taneční parket se starala dvojice Karel Fiala a Milan Hořejší.
Cílem projektu Veroniky Stebilové bylo spojení hudební produkce pro náctileté s věkově přijatelným člověkem, který má s užíváním drog zkušenosti. Byla jím Tereza Pergnerová. Odpovídala na desítky dotazů jak písemných, tak ústních. Přiznala řadu chyb, které ji dovedly až na dno. Tyto chyby nechce opakovat. Její účast na této akci byla bez nároku
na honorář. Jak sama Tereza tvrdí: "Škoda, že podobných akcí je jak šafránu. Máte pravdu, tráva je skutečně pro králíky, ne pro mladé. Fandím vám a určitě se potkáme při další akci v Žatci."
Akce se setkala s obrovským zájmem dětí i rodičů, na nichž leží velká tíha odpovědnosti. Pokud si najdou rodiče cestu ke svým dětem včas, pomohou tak sobě a svým nejbližším.
Poděkování patří též vedení Gymnázia Žatec a partnerům akce: Umělecké agentuře Gardes, Městskému divadlu a MěÚ Žatec, Armádě ČR - komisím pro prevenci SNJ Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově, příslušníkům 41. mechanizovaného praporu v Žatci, Náborovému středisku KVV Ústí nad Labem, K-Centru Žatec, za mediální kampaň Fajn rádiu Agara
a regionálnímu tisku.

7.5.2007

Aktivity v rámci prevence sociálně nežádoucích jevů nemají a ani nemůžou mít žádnou hranici.
Když se studenti žateckého gymnázia v letošním roce rozhodli realizovat svůj projekt: "Škodí drogy zdraví?, aneb tráva je pro králíky", požádali o pomoc své rodiče.
Snaha studentů nadchla nejenom samotné rodiče, kteří se prevencí nežádoucích jevů zabývají, ať už v Hradišti, na Ředitelství výcviku a doktrín, či Odboru náboru Řediteství personální podpory, ale v neposlední řadě také příslušníky
41. mechanizovaného praporu v Žatci.
Jednalo se o realizaci prvního z celkového počtu osmi vítězných projektů Gymnázia Žatec, které obdrželo malý grant - finanční prostředky k realizaci svých vybraných projektů od Evropského sociálního fondu, organizace AISIS s.o.,
která zajišťuje projekty Operačních programů rozvoje lidských zdrojů a společnosti T-Mobile.
Smyslem projektu "Škodí drogy zdraví?, aneb tráva je pro králíky" bylo zábavnou a nenásilnou formou své vrstevníky
a spolužáky seznámit s tím, jak se zachovat při kontaktu s drogou, nebo jinou omamnou látkou.
Droga, ať už jakákoliv, může člověku zhoršit, či úplně odklonit cestu jeho životem. Převážně jen z nevědomosti
o následcích, o rizicích a dalších negativních stránkách mladý člověk často sáhne po droze, která se dnes dá sehnat skoro na každém rohu.
Projekt má seznámit s nejčastějšími problémy, s možnostmi při jejich řešení. Jak říká vedoucí projektu, studentka sekundy Gymnázia Žatec Veronika Stebilová: "Nemůžeme přece jednat, jako by se nás to netýkalo. A právě z tohoto důvodu nechci někoho poučovat. Domnívám se, že spojením zajímavého, nenásilného výkladu osoby mediálně známé, která má své zkušenosti s užíváním drog a hudební produkcí, například diskotékou, je nejoptimálnější. Vše podmíněno absencí kouření, drog a alkoholu. Samotná akce je vhodnou nabídkou a ukázkou jak využít volného času a aktivit mých spolužáků a vrstevníků. Je všeobecně známo, že zahálka může mladého člověka úplně zničit."
Studenti oslovili Terezu Pergnerovou. Byly doby, kdy si jen málokdo dokázal představit, že se vrátí zpět před kameru
a bude stejně úspěšná jako před jedenácti lety. "Prevence má svůj význam a to v jakékoliv formě," říká Pergnerová. Vychází tak nejen ze svých zkušenosti s léčbou, života v komunitě, ale i z toho, že se dokázala vrátit do života. "Samotnou mne zajímá, jak co nejlépe pomoci lidem," dodala.
Od přidělení šeku z rukou žateckého starosty Ericha Knoblaucha a pětičlenné komise uběhlo několik málo dnů.
Datum pořádání hudební produkce byl stanoven na třetí květnový den letošního roku. Ještě před zahájením akce moderátorskou dvojicí Radkem Komorášem a Veronikou Stebilovou, byl taneční sál kulturního domu Moskva zcela zaplněn omladinou ze základních a středních škol našeho města a dětí z dětských domovů ústeckého a karlovarského kraje.
Důkazem mimořádného zájmu o tuto problematiku bylo vystoupení Terezy v několika blocích. Odpovídala na desítky dotazů jak písemných, tak ústních. Sama se přiznala k řadě chyb, které ji svedly až na dno a jež nechce a nebude opakovat.
Svá slova myslela určitě vážně, protože její účast na této akci byla bez nároku na honorář. Jak sama Tereza tvrdí: "Škoda, že podobných akcí je jak šafránu a máte pravdu, tráva je skutečně pro králíky, a ne pro mladé lidi". Na závěr svého vystoupení popřála pořadatelům mnoho úspěchů při podobných projektech nejenom v Žatci, ale i okolí se slovy:"Fandím vám a určitě se potkáme při další akci".
Přínosem akce byl především obrovský zájem dětí, důkaz, že se dají vyplnit volnočasové aktivity i bez cigaret a dalších návykových látek. Velkým kladem byla také účast rodičů.
Právě na nich leží největší tíha odpovědnosti. Pokud si najdou rodiče cestu ke svým dětem včas, pomůžou tak sobě
a svým nejbližším. Poděkování za realizaci akce také patří vedení Gymnázia Žatec, které má největší zásluhu nad přidělením malého grantu, dále partnerům akce: Umělecké agentuře Gardes, Městskému divadlu a MěÚ Žatec, Armádě ČR za mediální kampaň Fajn rádiu Agara a regionálnímu tisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama