Strong Campaigner - největší cvičení AČR na Doupově

19. února 2011 v 23:49 | Stanislav Stebila a Tomáš Kassal-MF Dnes |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

MF Dnes - 23.10.2006

Strong Campaigner - Silný válečník. To byl název největšího vojenského cvičení moderní české armády.

Zúčastnilo se ho 4500 vojáků, 1100 kusů vojenské techniky. Celé cvičení stálo 50 milionů korun. Proč to všechno? Akce měla potvrdit, že Česko splnilo první část závazku vůči NATO - do konce roku 2006 musela armáda dokázat, že disponuje jednotkou, která je schopná plnit mírové operace. Ve čtvrtek žatečtí vojáci v Doupově úspěšně "zkoušku" splnili. Kde a jak vojáci cvičili?
Doupovské hory - Necelý rok si mohou turisté nedaleko Valče prohlížet šedesát válcovitých, kolem čtyř metrů hlubokých děr. Jde o unikátní přírodní útvar, který nebyl roky k vidění. Teprve od loňského prosince totiž česká armáda otevřela pro veřejnost jižní část vojenského prostoru Hradiště na rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje. Útvaru sopečného původu se říká Skalky skřítků, podobných přírodních zajímavostí je ale v Doupovských horách - které byly léta zakázaným územím - mnohem víc. Na kraji vojenského prostoru nad Kláštercem a Kadaní roste vzácná květina koniklec otevřený, uvnitř prostoru žijí čápi černí, tetřívci nebo největší had u nás: užovka stromová, může být až dva metry dlouhá. Občas se objeví zprávy, že někdo na kraji pahorkatiny viděl rysa. A právě na Doupově, v západní části vojenského prostoru, mají prameny minerální vody, které se později prodávají pod značkou Mattoni nebo Korunní. A některé části porostů už mají téměř charakter neudržovaného pralesa.
Vojáci přišli v roce 1953
Vojenský újezd Hradiště je unikátní přírodní lokalita. Největší výcvikový prostor v celé střední Evropě vznikl v roce 1953. Více než půl století tak přes 33 tisíc hektarů slouží jen vojákům. Ti ale nevyužívají celé území, a tak zůstalo dost míst pro nerušený vývoj přírody. "Asi šestnáct tisíc hektarů je určeno pro hospodářské využití, takže se tam necvičí, a místa slouží i jako jakási bezpečnostní zóna. Právě tam roste hodně vzácných rostlin," říká tiskový mluvčí vojenského útvaru Radošov Stanislav Stebila.
Radošovský útvar "obhospodařuje" Doupov pro cvičící jednotky. Stará se tak o tankovou střelnici Mětikalov i o takzvanou součinnostní střelnici Žďár. Právě tam tento týden vyvrcholilo největší vojenské cvičení v historii samostatné české armády. Součinnostní znamená, že zde mohou společně cvičit piloti stíhaček i vrtulníků, tanky a pěchota.
"Je tu skvělý terén. Vrtulníky jej mohou využít tak, aby se kryly. Letí třeba průsmykem lesa. První známkou jejich přibližování je jen zvířený prach na kraji lesa, pak ale hned střílí," popisoval část útoku proti teroristům ve čtvrtek odpoledne brigádní generál Zdeněk Plchot. Je to typický příklad, proč vojáci tolik vyhledávají vojenský prostor Hradiště. "Je tady možné provádět většinu ostrých střeleb. Útok na pozemní cíle tu mohou cvičit i stíhačky Gripen," dodal Stebila.
Proč Balkán?
Doupovské hory ale slouží hlavně jako terén pro přípravu vojenských misí na Balkáně. Proto sem tak rádi vozili ke cvičení v době konfliktu ve zmíněné oblasti své vojáky i američtí velitelé, proto na rozhraní Karlovarského a Ústeckého kraje často cvičí české jednotky před odletem do Kosova. "Kopcovitý terén je velmi podobný tomu, kde se pohybují jednotky na Balkáně, ale i při jiných zahraničních misích. Je pravda, že letos tu cvičila výhradně česká armáda, hlavně 4. brigáda rychlého nasazení ze Žatce. V předchozích letech tu ale byli často vedle Američanů také Němci, Francouzi, Belgičané nebo Holanďané, kteří si tu zvykají na změnu proti svým rovinám," vysvětlil Stebila.
Ideální přírodní podmínky ale slouží i pro výcvik záchranářů. Letos například lom mezi kopci využili k nácviku potápěči. O kus dál pak cvičili hasiči při lezeckém tréninku. V čerstvé paměti je letošní technoparty. CzechTek ve vojenském prostoru proběhl mnohem klidněji v liduprázdném vojenském prostoru, než když se konal u vesnic a technaři se museli přít s policií, případně s majitelem louky.
Stop! Dál nesmíte!
Časté vojenské střelby s sebou ale nesou také zápory a omezení. Právě během posledních čtrnácti dnů, kdy zde cvičily tisíce vojáků, si třeba obyvatelé Mašťova v chomutovském okrese stěžovali, že se kvůli střelbě nedá spát. A kvůli bezpečnostním zónám vojáci občas uzavřou i prostory, které jsou jinak dostupné. "Před pár dny jsem jel pracovně do lesa, ale najednou proti mně vojáci mířili samopaly. Dál mě prostě nepustili," říká Josef Kostka z Podbořanského Rohozce, který pracuje u vojenských lesů. Přiznává ale, že bývalo hůř. "Mám ale i horší zážitky, když tu byli Rusové. Ti namě mířili zbraní, ve které byly ostré náboje," dodává Kostka. Na druhou stranu jsou to právě vojáci, kteří do Doupova začali místní pouštět.
Lidé z okolí Doupova jsou na přítomnost armád desetiletí zvyklí. "Jde hlavně o bezpečnost. Jsou na to přísné předpisy, okolní obce informujeme, kdy kam lidé nemohou. Za Rusů to bylo jiné. Ti se na bezpečnostní zóny vykašlali a prostě zavřeli celý prostor," připomněl Stebila. Právě kvůli bezpečnosti ostatně vojáci ani nyní nevyužívají všechny zbraně a zásahy některých jen naznačují. Jako to bylo ve čtvrtek s jedním (vojáky tajeným) druhem raket. "Mají dolet 22 kilometrů, Karlovy Vary jsou vzdálené jen 30 kilometrů," vysvětlil, proč byly některé střelby 'jen jako', generál Plchot. Vojáci ale při ukázkách nabídli divákům jinou svým způsobem lahůdku, pověstné raketomety zvané kaťuše. "Moc lidí, včetně těch v armádě, nevidělo to, co vy teď. Tedy odpálení i dopad," zdůraznil Plchot. I takové speciality umožňuje obrovský vojenský prostor.
Zmizelo i okresní město
Největší cvičiště pro vojáky v Česku ale znamená i něco jiného než neposkvrněnou přírodu a skvělé možnosti pro armádu. Vojenský prostor pod nejvyšším kopcem Hradiště, to je také synonymum likvidace. V padesátých letech muselo po vládním nařízení ustoupit šedesát vesnic a okresní město Doupov. Připomínají ho jen staré ukazatele směru, schody u někdejšího gymnázia a silo u bývalé železniční vlečky. Spolu s městem a obcemi zmizelo také patnáct kostelů, dva zámky, klášter, řada kaplí a kapliček, tři hotely, osmdesát sedm hostinců, třicet šest mlýnů, šestnáct pil, pivovar či lázně.
Foto popis| PRŮZKUMNÍCI V AKCI. Skončené cvičení potvrdilo, že Česko splnilo závazek vůči NATO - připravilo jednotku o síle 3000 vojáků, která je schopná plnit mírové operace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama