Koniklec otevřený na Doupově

19. února 2011 v 19:42 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách
Mostecký, Karlovarský, Chomutovský, Sokolovský, Karlovarský, Chebský, Žatecký a Lounský Deník

5-7.4.2011

20.4.2009
koniklec 29
koniklec 28

2.4.2008

koniklec 2

1.4.2008

Koniklec5

Doupovské hory - Koniklec otevřený (Pulsatilla patens) rozkvetl ve vojenském prostoru v Doupovských horách asi o měsíc dříve, než bývá u této rostliny zvykem. Doupovské hory patří k jedněm z velice mála lokalit v České republice, kde tento zvláště chráněný druh, podle odborníků kriticky ohrožený a zákonem chráněný, roste.
"Koniklec otevřený jsem spatřil na hranicích našeho vojenského prostoru Hradiště. Je to vyloženě rarita," uvedl mluvčí vojenské posádky Radošov Stanislav Stebila.
"Běžně lze Koniklec uvidět v polovině nebo koncem dubna. Letos tedy už v březnu," dodal Stanislav Stebila.
Jde o vytrvalou bylinu z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Je vysoká deset až třicet centimetrů a je celá, včetně květů, hustě odstále chlupatá.
"Kvete v dubnu a květnu. Listy vyrůstají až na konci kvetení. Roste na slunných stepních stráních pahorkatin. V Čechách je jeho výskyt koncentrován do severozápadní části. Na Moravě neroste. V poslední době rychle ustupuje. Většina lokalit totiž zanikla a na některých se výskyt zmenšil z desetitisíců až na pouhých několik desítek jedinců," lze se dočíst na www.naturfoto.cz.
Pro svou ozdobnost je podle odborníků ohrožen i vyrýpáváním do zahrádek. Většinou je však přitom jeho hluboký kůlový kořen porušen tak, že se rostlina neujme.
Koniklec je rozšířený kromě Doupovských hor a Českého středohoří i ve střední, severní a východní Evropě či v části Skandinávie. "Vzácněji jej lze najít i jižně od Prahy," shodují se odborníci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle Václav Burle | E-mail | Web | 26. ledna 2012 v 16:29 | Reagovat

Vynikající text a ještě lepší fotografie. Prima a děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama