IZS Karlovarského kraje na cvičení na Doupově

20. února 2011 v 0:25 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Žatecký a Lounský Deník, A report, Army.cz - 30.5.2005

Vyhledávání osob v terénu, obrana psovoda, likvidace výtržností, vyhledávání vystřelených nábojnic, zadržení pachatele s protiútokem a noční vyhledání pachatele v objektu.
Tolik výčet dílčích disciplín v přeboru psovodů a jejich služebních psů kynologické služby z deseti ředitelství Plzeňského a Karlovarského kraje Policie ČR, společně se složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) a Hasičského záchranného sboru (HZS) Karlovarského kraje. Přebor psovodů proběhl ve dnech 16.- 20. května 2005 v terénu vojenského výcvikového prostoru Hradiště.
Během celého týdne si soutěžící ověřili připravenost pro výkon služby, kdy jsou využíváni v krizových situacích při pátrání po pachatelích, odcizených věcech, či pomoci při pátrání po pohřešovaných osobách a jejich záchraně ve stižených přírodních podmínkách. V celkovém hodnocení se na prvním místě umístnilo sloučené družstvo z Plzně a Domažlic.
Další prověření součinnosti sil a prostředků složek Integrovaného záchranného systému ve vojenském újezdu Hradiště proběhlo dne 26. května 2005 v oblasti cvičiště Lochotín, kde se sjelo na 170 osob z řad Policie ČR správy Západočeského kraje, hasičského záchranného sboru, záchranné zdravotnické služby, záchranné služby Andy a Báňské záchranné služby Sokolovské Uhelné a. s.
Tématem cvičení bylo řešení situace při pátrání po pohřešovaných osobách, jejich záchrana, vyproštění a ošetření v lesním terénu a zatopeném lomu. Scénář cvičení připravili policisté ze skupiny krizového řízení Policie ČR správy Západočeského kraje v Plzni a vycházel z modelové situace, kdy bylo obvodnímu oddělení Policie ČR nahlášeno pohřešování 7 dětí.
K těmto součinnostním cvičením je ze strany všech zúčastněných přistupováno s plným nasazením osob i techniky. Policisté z pořádkové jednotky Karlovarského kraje utvořili rojnici a za pomoci služebního psa propátrávali náročný přírodní členitý terén. V případě zavalení, zasypání či zaklínění nastoupili se svojí technikou hasiči, příslušníci ZSA a BZSSU.
Byli zde nasazeni i policejní potápěči, kteří hledali ve vodě utonulého. Pro zraněné zde byli připraveni lékaři se sanitkou. Postupně bylo na třech kilometrech nalezeno 6 pohřešovaných dětí. Sedmé dítě objevili potápěči v jezírku v lomu u obce Albeřice. Figurínu, která byla potopena na dně, vynesli poté na břeh, kde si jí převzala zdravotnická záchranná služba.
Smyslem tohoto cvičení bylo především nacvičit taktiku, kterou pak složky IZS uplatní v praxi. Nastává období, kdy každoročně policie případů pohřešovaných osob zaznamenává nejvíce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama