Doupov - Stát ve státě

20. února 2011 v 0:12 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Karlovarský, Žateký a Lounský Deník, Army.cz... 25.1.2006


Doupov - Stát ve státě. I tak lze vnímat Doupovské vrchy. Kdysi běžně obydlená lokalita je dnes z valné většiny vojenským prostorem s omezenými možnostmi pohybu lidí z civilního sektoru.
Oficiálně je prostor Vojenským výcvikovým prostorem Hradiště s rozlohou 33 161 hektarů; pro polní výcvik je vyčleněných 17 015 ha. Záležitosti spojené s výcvikem vojsk jsou v kompetenci Střediska obsluhy výcvikových zařízení, o dalších záležitostech - hospodářských, samosprávních apod. - rozhoduje Vojenský újezd Hradiště. Ten se stará také o šest osad, v nichž žije asi 605 lidí. O zemědělské a lesnické využití prostoru pečují Vojenské lesy a statky. Ve VVP jsou mimochodem prameny pro minerálky Mattoni a Korunní. VVP je co do zásobování pitnou vodou absolutně soběstačný.
SOVZ se stará o cvičení všech typů vojsk. Ve VVP se konají taktická cvičení mechanizovaných i tankových útvarů, ostré střelby bojových vozidel, dělostřelectva, části protiletadlových systémů i veškerých typů ručních zbraní; provádí se tam i ženijní výcvik a cvičení speciálních sil.
"Máme tady 160 kilometrů asfaltových cest a dalších 60 kilometrů zpevněných," uvedl major Petr Vašíček, náčelník SOVZ. To se stará o čtyři střelnice - Mětikalov, Březina, Žďár a Plešivec, dalším výcvikovým zařízením jsou cvičiště řízení bojových vozidel Tureč, ženijní cvičiště Brodce a cvičiště boje o osadu Lochotín. V blízké budoucnosti se chystá výstavba nové osady. K dispozici je ve VVP i horolezecká stěna Jakub, na které se trénuje zdolávání výškových překážek, záchrana raněných, je možné ji použít i jako trenažér pro dobývání budovy.
Vůbec největší střelnicí české armády je Ždár. Součinností střelnice umožňuje provádět výcvik a střelby mechanizovaných a tankových útvarů ve spolupráci se všemi druhy pozemních zbraní i letectva. Střelnice Plešivec je určená k provádění průpravných a školních střeleb z ručních zbraní včetně lafetovaných zbraní na obrněných transportérech a házení ručních granátů. Tureč slouží k výcviku tanků, bojových vozidel pěchoty, pásových i kolových transportérů. Brodce jsou určené pro výcvik v minování a trhání ostrým materiálem. Kapacita staveb určených pro ubytování dosahuje zhruba 1500 osob.
Z pohledu ochránců přírody jsou Doupovské hory cenným územím. Díky režimu, v jakém funguje, nedochází k devastaci obvyklé v běžně využívaných lokalitách. Symbolem Doupova se stala rostlina koniklec, která figuruje i na oficiálním logu SOVZ.
Foto popis| Vojákyně střeží obrannou pozici při jednom z cvičení ve VVP Hradiště. Cvičí tam řada útvarů Armády ČR včetně žatecké 4. brigády rychlého nasazení. Před misemi v Kosovu a posléze i v Asii se tam připravovaly části amerických divizí, dislokovaných v Německu, včetně vrtulníků Apache. V minulosti tam cvičili i vojáci z Francie, Holandska či Belgie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama