Belgická armáda na Doupově -kompletní souhrn článků

19. února 2011 v 20:06 | Stanislav Stebila, Miroslav Šindelář a Martin Koller |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Blesk, MF Snes, Lidové noviny, Metro, Hradecké, Žatecké, a Kadaňské noviny, Žatecký, Lounský, Karlovarský, Chebský, Plzeňský, Mostecký, Chomutovský a Sokolovský Deník, A report, Profesional, Army.cz...

Belgičané se připravují na výcvik ve VVP Hradiště

6.10.2009

belgičané

Příprava největšího cvičení v plném proudu

10. 12. 2009

Začátkem března příštího roku bude na základě požadavku přidělence obrany Belgického království zajišťovat Středisko obsluh výcvikového zařízení Hradiště výcvik jednotek 7. mechanizované brigády Ozbrojených sil Belgie.

Ve dnech od 7. do 10. prosince 2009 se uskutečnila v pořadí již druhá plánovací konference a rekognoskace padesátičlenné skupiny příslušníků belgických ozbrojených sil, kterou vedl major Pierre Pirson.
Rekognoskace byla tentokrát zaměřena na detailní místa výcviku, včetně logistického zázemí, a to v souladu s doplňkem Technické dohody mezi Českou republikou a Belgickým královstvím.
Velitelé bojových rot a příslušníci logistiky se podrobně seznámili s možným využitím střelnic, ubytoven a tábořišť. Předpokládá se, že březnového dvoutýdenního cvičení se zúčastní na 1800 osob a více než 500 kusů těžké vojenské techniky.
Účastníci plánovací konference také řešili nasazení taktického letectva a víceúčelových bitevních vrtulníků Augusta A 109, tanků Leopard 1, kolových obrněných transportérů 6X6 Pandur 1, kolových obrněných transportérů 8X8 Piranha III s kanony CMI 90 mm, lehkých kolových obrněných vozidel IVECO (LMV), víceúčelových kolových obrněných vozidel 4x4 Dingo 2 (MPPV), bojových vozidel AIF (M-113 s 25 mm kanonem), protitankových řízených střel (PTŘS) Milan a nákladních vozidel různého typu.
První část cvičení bude zaměřena na ostré bojové střelby s nasazením vrtulníků, taktického letectva a pozemních sil. Sladěnost výcviku belgických vojáků, kteří plní úkoly v mírových operacích v praktickém taktickém výcviku, se plánuje na druhý týden.
Nasazením tak velkého počtu osob a bojové techniky se jedná o největší cvičení zahraničních armád na našem území za posledních pět let.
V rámci cvičení je belgickou stranou naplánován ukázkový den, na který budou pozváni nejen nejvyšší představitelé OS Belgie.
Belgičtí vojáci ze 7. mechanizované brigády překonali vzdálenost 780 km z posádkového města Marce-en-Famenne, kde sídlí jejích velitelství, do Vojenského újezdu Hradiště šestnácti vozidly, a to včetně lehkých kolových vozidel IVECO.
Belgická 7. mechanizovaná brigáda se podílí na kolektivní obraně v Evropě, na humanitárních operacích a je určena k operacím na podporu míru. V současné době její vojáci působí v Afghánistánu, Kosovu a Libanonu.
Plánovací konferenci za českou stranu vedli zástupci velitelství výcviku - Vojenské akademie Vyškov, která odpovídá za oblast organizace výcviku zahraničních jednotek v ČR v součinnosti se sekcí rozvoje druhů sil MO a dalšími složkami české armády.
Závěrečná plánovací konference zástupců české a belgické strany se uskuteční 26. ledna 2010 ve Vyškově. Zde by měla být podepsána také tzv. Technická dohoda s jednotlivými přílohami k zabezpečení cvičení.

30.1.201016.2.2010

Během jara budou v horách na Podbořansku cvičit dvě zahraniční armády

Žatec - Dvě zahraniční armády se chystají cvičit v příštích měsících ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách na hranicích okresů Louny, Chomutov a Karlovy Vary. V březnu tam přijedou vojáci z Belgie, v dubnu pak z Maďarska.
Výcvik Belgičanů bude patřit mezi největší cvičení zahraniční armády v ČR za poslední roky. Jejich 7. mechanizovaná brigáda chce na Doupově cvičit před nasazením v Afghánistánu. S sebou přiveze pět set vozidel - téměř padesátku tanků Leopard, dalších padesát lehkých obrněných vozidel Iveco, obrněné transportéry Piranha a přes 250 obrněných vozidel Dingo. K tomu by měly nad Hradištěm létat belgické vojenské vrtulníky Agusta, počítá s nasazením letectva.
Za dvoutýdenní pronájem Hradiště Belgičané zaplatí přes 9,7 milionů korun, které půjdou do státního rozpočtu.
1800 Belgičanů, Maďarů bude méně
"Předpokládá se, že březnového dvoutýdenního cvičení se zúčastní na 1800 Belgičanů a více než pět set kusů těžké vojenské techniky. Nasazením tak velkého počtu osob a bojové techniky se jedná o největší cvičení zahraničních armád na našem území za posledních pět let," sdělil Stanislav Stebila, tiskový pracovník Střediska obsluh výcvikového zařízení Hradiště.
V dubnu na Doupov přijedou cvičit protiletadlové jednotky maďarské armády, v minulých dnech o tom česká a maďarská strana podepsaly vzájemnou dohodu.
Maďaři tak navážou na loňské červencové cvičení osmdesáti příslušníků svého 12. protiletadlového pluku Arrabona, kdy jeho příslušníci na Doupově cvičili ostré bojové střelby z přenosných raketových kompletů krátkého doletu typu SA-16 Gimlet.
"Cvičení maďarské armády na Doupově nebude svým rozsahem sice patřit k největším, ale pokládá základ trvalé spolupráce při výcviku protiletadlových jednotek mezi českou stranou a maďarskou armádou," uvedla Monika Nováková, tisková a informační důstojnice Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Výškově.
Vojenský prostor Hradiště je největší v ČR. Pravidelně tam kromě jednotek české armády, policistů a složek záchranného systému cvičí i vojáci zahraničních armád. Například z Francie, Německa, USA, Nizozemí a Slovenska.
Foto popis| Belgičtí vojáci ze 7. mechanizované brigády při prohlídce Doupova překonali vzdálenost 780 kilometrů z posádkového města Marce-en-Famenne, kde sídlí jejích velitelství.


23. 2. 2010Belgičtí vojáci v Čechách

26.2.2010

V pátek 26. února 2010 v brzkých ranních hodinách začal přesun první kolony sedmnácti vozidel Ozbrojených sil Belgie do Vojenského újezdu Hradiště.

Kolonu doprovázeli příslušníci Vojenské policie - z velitelství ve Staré Boleslavi, kteří teritoriálně za tuto oblast zodpovídají. V dalších dnech jim pomohou se zajištěním přesunů kolon po ose mezi Pomezím a VVP Hradiště jejich kolegové z velitelství v Praze a Táboře.
Kolony se pohybují po části karlovarské silnice a některé z nich čítají až 25 vozidel. Doba přesunu je stanovena vždy na brzké ranní hodiny a dopoledne, a to s ohledem na co nejmenší omezení provozu na frekventované komunikaci.
Vojenští policisté v součinnosti s Policií České republiky dbají na to, aby nedocházelo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti v dopravě.
Cvičení belgické brigády v plném proudu

5.3.2010

Cvičení příslušníků 7. mechanizované brigády Ozbrojených sil Belgie ve vojenském újezdu Hradiště je v polovině.

"Cvičení se jeví velmi zdařile a cvičícím vojákům navíc přeje také počasí," pochvaluje si dosavadní průběh velitel cvičení plukovník Jean Paul Deconinck a zástupce velitele pro výcvik major Pierre Pirson. Oba oceňují přípravu příslušníků Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště, kteří pro průběh cvičení dělají maximum. Není pochyb o tom, že zabezpečit výcvik v tomto náročném prostoru v současných klimatických podmínkách není zrovna jednoduchá záležitost. Společně oceňují také spolupráci s dalšími složkami Armády České republiky.
Po přesunech osob a techniky z mateřských útvarů a Německa zahájila belgická armáda na celém území výcvikového prostoru taktický výcvik a ostré střelby.
Na součinnostní střelnici Žďár byly zahájené střelby z vrtulníků August A 109, kolových obrněných transportérů Piranha III s kulomety 12,7 mm, střelby protitankových řízených střel Milan a minometů 120 mm.
Prostory střelnice bojových vozidel Mětikalov patřily střelbám z tanků Leopard 1 a na protiletadlové střelnici Březina se do střeleb zapojila bojová vozidla AIFV střelbou na pozemní cíle. Taktické letectvo se stíhacími letadly F-16 monitorují prostor cvičení.
Cvičení je věnována nejenom mimořádná pozornost českých médií, která byla pozvána ve čtvrtek 4. března 2010 na ukázky výcviku a ostrých střeleb, ale také ze strany velení Ozbrojených sil Belgie. V pátek 5. března 2010 návštívil cvičení svých jednotek náčelník belgického Generálního štábu generál Charles-Henri Delcour a velitel pozemních sil generál Marc Compernolle.
7. mechanizovaná brigáda Ozbrojených sil Belgie je na cvičení v Doupovských horách zastoupená mechanizovaným praporem 12. pluku de Ligne Prince Leopolda a 13. plukem de Ligne (12/13 Li Bataillon), letkou vrtulníkového křídla, logistickým praporem a opoziční jednotkou pluku "Ardénští lovci".

A REPORT - březen 2010


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama