Únor 2011

IZS a mezinárodní cvičení FOREST FIREST

27. února 2011 v 14:50 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Karlovarský, Sokolovský a Chebský Deník, A report, Profesionál a Army.cz - září 2009


Loga,znaky, medaile a vlaječky pro AČR

27. února 2011 v 14:32 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Autor znaku, loga a plakety VZ 1534 - Bc. Stanislav STEBILA


Pomoc při dopravní nehodě

20. února 2011 v 18:42 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

KarlovarskÝ, Žatecký a Lounský Deník, A report a Posádka Vyškov - únor 2005juřík


Petra Janů na plese v LH Thermal v K.Varech

20. února 2011 v 18:28 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Karlovarský, Žatecký, Lounský Deník, A report a Profesionál - Leden 2007

Věčně mladá Petra pobavila vojáky

6.2.2007 Karlovarský Deník
Karlovy Vary - Nestárnoucí Petra Janů byla hlavní hvězdou tradičního reprezentačního plesu vojenské posádky Radošov. O tom, že muži v zeleném nezkazí žádnou zábavu, se už podvanácté přesvědčili jak vojenští, tak civilní hosté jejich zábavy v karlovarském hotelu Thermal. Letos jich velitel posádky Petr Vašíček u vchodu přivítal na tři stovky.
Náš ples ovšem nebyl pouze o zábavě. Na velkoplošné projekci se mohli všichni zúčastnění seznámit s výsledky naší práce v největším českém vojenském újezdu Hradiště," podotkl Stanislav Stebila, mluvčí radošovské posádky.
Vedle Petry Janů se o zábavu postaral další hitmaker české populární hudby, Dalibor Janda. Taneční parket pak dokázali dostat do varu hudebníci skupiny Pohoda z Hradce Králové.
Zábava byla skutečně dobrá. Poslední plesající totiž z Thermalu odcházeli až v brzkých ranních hodinách.
Foto popis| Nehasnoucí hvězda Petra Janů byla ozdobou dvanáctého plesu vojenské posádky Radošov.


Dárcovství krve - všichni ji můžeme potřebovat

20. února 2011 v 11:22 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Žatecký, Lounský, Sokolovský, Cebský a Karlovarský Deník, časopisy Profesionál, A REPORT - březen 2010dar,krve


Publikace k výročí založení VÚ 1534 Vojenský újezd Hradiště

20. února 2011 v 10:40 | Stanislav Stebila a kolektiv |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Publikace k výročí založení VÚ 1534 Vojenský újezd Hradiště

Publikace vyšla koncem roku 2009 - nabízím ukázky z této publikace:obálka publikaceGrand hotel PUPP- výroční ples

20. února 2011 v 0:27 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách
Karlovarský, Chomutovský, Žatecký a Lounský Deník, A report, Army.cz- 31.1.2005
V pořadí již desátý, jubilejní reprezentační ples vojenské posádky Radošov se uskutečnil v pátek 28. ledna 2005 ve slavnostním sále karlovarského Grand hotelu Pupp.
Necelou pětistovku příslušníků Armády ČR a široké civilní veřejnosti přivítal s předtančením soubor Tučňáci ze ZUŠ v Žatci a moderátor TV Prima Petr Zajíček společně s velitelem vojenské posádky Radošov podplukovníkem Ing. Antonínem Juříkem.
Program zpestřily svým vystoupením mažoretky Sněhurky pod vedením Lenky Turkové a vystoupením ve Free stylu studenti hotelové školy - SOU a SOŠ Žatec K tanci a poslechu hrála nejen skupina Flash Dance. Hosté si mohli zatančit ve dvou tanečních blocích i na známé hity krále rock'n'rollu v podání revivalové kapely Elvis Presley Show band a přesně o půlnoci s písněmi Karla Gotta, které zazpíval druhý host večera Kamil Emanuel.
Možností zatančit si však programová nabídka neskončila. V restauraci Becher´s bar pro návštěvníky plesu byla připravena diskotéka Karla Fialy pro všechny věkové kategorie.
Součástí celého večera byla expozice výstavy "Zaniklé obce Doupovska" a svého vyhodnocení se dočkala i fotografická soutěž příslušníků Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště, nazvaná "Krásy Doupova".
Program byl doplněn velkoplošnou projekcí foto snímků ze života vojenské posádky.

IZS Karlovarského kraje na cvičení na Doupově

20. února 2011 v 0:25 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Žatecký a Lounský Deník, A report, Army.cz - 30.5.2005

Vyhledávání osob v terénu, obrana psovoda, likvidace výtržností, vyhledávání vystřelených nábojnic, zadržení pachatele s protiútokem a noční vyhledání pachatele v objektu.
Tolik výčet dílčích disciplín v přeboru psovodů a jejich služebních psů kynologické služby z deseti ředitelství Plzeňského a Karlovarského kraje Policie ČR, společně se složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) a Hasičského záchranného sboru (HZS) Karlovarského kraje. Přebor psovodů proběhl ve dnech 16.- 20. května 2005 v terénu vojenského výcvikového prostoru Hradiště.
Během celého týdne si soutěžící ověřili připravenost pro výkon služby, kdy jsou využíváni v krizových situacích při pátrání po pachatelích, odcizených věcech, či pomoci při pátrání po pohřešovaných osobách a jejich záchraně ve stižených přírodních podmínkách. V celkovém hodnocení se na prvním místě umístnilo sloučené družstvo z Plzně a Domažlic.
Další prověření součinnosti sil a prostředků složek Integrovaného záchranného systému ve vojenském újezdu Hradiště proběhlo dne 26. května 2005 v oblasti cvičiště Lochotín, kde se sjelo na 170 osob z řad Policie ČR správy Západočeského kraje, hasičského záchranného sboru, záchranné zdravotnické služby, záchranné služby Andy a Báňské záchranné služby Sokolovské Uhelné a. s.
Tématem cvičení bylo řešení situace při pátrání po pohřešovaných osobách, jejich záchrana, vyproštění a ošetření v lesním terénu a zatopeném lomu. Scénář cvičení připravili policisté ze skupiny krizového řízení Policie ČR správy Západočeského kraje v Plzni a vycházel z modelové situace, kdy bylo obvodnímu oddělení Policie ČR nahlášeno pohřešování 7 dětí.
K těmto součinnostním cvičením je ze strany všech zúčastněných přistupováno s plným nasazením osob i techniky. Policisté z pořádkové jednotky Karlovarského kraje utvořili rojnici a za pomoci služebního psa propátrávali náročný přírodní členitý terén. V případě zavalení, zasypání či zaklínění nastoupili se svojí technikou hasiči, příslušníci ZSA a BZSSU.
Byli zde nasazeni i policejní potápěči, kteří hledali ve vodě utonulého. Pro zraněné zde byli připraveni lékaři se sanitkou. Postupně bylo na třech kilometrech nalezeno 6 pohřešovaných dětí. Sedmé dítě objevili potápěči v jezírku v lomu u obce Albeřice. Figurínu, která byla potopena na dně, vynesli poté na břeh, kde si jí převzala zdravotnická záchranná služba.
Smyslem tohoto cvičení bylo především nacvičit taktiku, kterou pak složky IZS uplatní v praxi. Nastává období, kdy každoročně policie případů pohřešovaných osob zaznamenává nejvíce.


Doupov - Ukončení činnosti muničního skladu

20. února 2011 v 0:16 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Žatecký a Lounský Deník, A report, Army.cz - 3.10.2005


Doupov - Stát ve státě

20. února 2011 v 0:12 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Karlovarský, Žateký a Lounský Deník, Army.cz... 25.1.2006


Doupov - Stát ve státě. I tak lze vnímat Doupovské vrchy. Kdysi běžně obydlená lokalita je dnes z valné většiny vojenským prostorem s omezenými možnostmi pohybu lidí z civilního sektoru.
Oficiálně je prostor Vojenským výcvikovým prostorem Hradiště s rozlohou 33 161 hektarů; pro polní výcvik je vyčleněných 17 015 ha. Záležitosti spojené s výcvikem vojsk jsou v kompetenci Střediska obsluhy výcvikových zařízení, o dalších záležitostech - hospodářských, samosprávních apod. - rozhoduje Vojenský újezd Hradiště. Ten se stará také o šest osad, v nichž žije asi 605 lidí. O zemědělské a lesnické využití prostoru pečují Vojenské lesy a statky. Ve VVP jsou mimochodem prameny pro minerálky Mattoni a Korunní. VVP je co do zásobování pitnou vodou absolutně soběstačný.
SOVZ se stará o cvičení všech typů vojsk. Ve VVP se konají taktická cvičení mechanizovaných i tankových útvarů, ostré střelby bojových vozidel, dělostřelectva, části protiletadlových systémů i veškerých typů ručních zbraní; provádí se tam i ženijní výcvik a cvičení speciálních sil.
"Máme tady 160 kilometrů asfaltových cest a dalších 60 kilometrů zpevněných," uvedl major Petr Vašíček, náčelník SOVZ. To se stará o čtyři střelnice - Mětikalov, Březina, Žďár a Plešivec, dalším výcvikovým zařízením jsou cvičiště řízení bojových vozidel Tureč, ženijní cvičiště Brodce a cvičiště boje o osadu Lochotín. V blízké budoucnosti se chystá výstavba nové osady. K dispozici je ve VVP i horolezecká stěna Jakub, na které se trénuje zdolávání výškových překážek, záchrana raněných, je možné ji použít i jako trenažér pro dobývání budovy.
Vůbec největší střelnicí české armády je Ždár. Součinností střelnice umožňuje provádět výcvik a střelby mechanizovaných a tankových útvarů ve spolupráci se všemi druhy pozemních zbraní i letectva. Střelnice Plešivec je určená k provádění průpravných a školních střeleb z ručních zbraní včetně lafetovaných zbraní na obrněných transportérech a házení ručních granátů. Tureč slouží k výcviku tanků, bojových vozidel pěchoty, pásových i kolových transportérů. Brodce jsou určené pro výcvik v minování a trhání ostrým materiálem. Kapacita staveb určených pro ubytování dosahuje zhruba 1500 osob.
Z pohledu ochránců přírody jsou Doupovské hory cenným územím. Díky režimu, v jakém funguje, nedochází k devastaci obvyklé v běžně využívaných lokalitách. Symbolem Doupova se stala rostlina koniklec, která figuruje i na oficiálním logu SOVZ.
Foto popis| Vojákyně střeží obrannou pozici při jednom z cvičení ve VVP Hradiště. Cvičí tam řada útvarů Armády ČR včetně žatecké 4. brigády rychlého nasazení. Před misemi v Kosovu a posléze i v Asii se tam připravovaly části amerických divizí, dislokovaných v Německu, včetně vrtulníků Apache. V minulosti tam cvičili i vojáci z Francie, Holandska či Belgie.

Michal David na plese v LH Thermal v Karlových Varech

20. února 2011 v 0:09 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Karlovarský, Žatecký a Lounský Deník, A report, Profesionál, Army.cz - 1.2. 2006

Radošov, Karlovy Vary -V rámci propagace Armády ČR a spolupráce s veřejností se uskutečnil 27. ledna v nádherných prostorách Lázeňského hotelu Thermal v Karlových Varech již XI. Reprezentační ples vojenské posádky Radošov.
Pořádání plesu slouží k neformálnímu setkání příslušníků posádky a jejich rodin, partnerů a široké veřejnosti.
Již tradičně k plesům vojenské posádky Radošov patří bohatý kulturní program. V Kongresové hale LH Thermal při vstupu návštěvníků plesu, předávání květin a skleničky sektu, hrála exotická skupina Indians z Peru a pro všechny věkové kategorie diskžokej Karel Fiala.
V Kongresovém sále LH Thermal k poslechu a tanci hrála brněnská hudební skupina Panorama Band, v několika tanečních vstupech se představila taneční skupina Stardance Chomutov a ve westernových tancích liberečtí Crock 14.
Hlavním bodem programu byl Davide Mattioli s pravým šarmem Itala a k vyvrcholení zábavy přispěl také nestárnoucí idol 80. let Michal David. Ten v přibližně hodinovém vystoupení připomněl své největší šlágry. Na závěr při skladbě acapella "Nenapovídej" s ním zpíval i celý zaplněný sál.
Foto popis| Michal David zpívá na vojenském reprezentačním plese v karlovarském hotelu Thermal.

Vojáci nezapomínají na děti z dětských domovů

20. února 2011 v 0:07 | Stanislav Stebila |  akce pro děti - články v novinách

Karlovarský, Chebský, Sokolovský, Žatecký, Lounský, Chomutovský, Ústecký Deník, Žatecké a Kadaňské noviny, A report, Army.cz... 13.3.2006

Spolupráce vojáků vojenské posádky Radošov a Karlových Varů s dětskými domovy a ústavy sociální péče pro postižené děti v regionu, se stala již tradiční záležitostí.
V uplynulých letech se děti ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště zúčastnily řady zajímavých akcí. Od branných soutěží přes Dny otevřených dveří až po ukázky výcviku vojsk s laserovým simulátorem Miles, či ukázky ostrých bojových střeleb protiletadlových raketových kompletů.
Ve čtvrtek 30. března 2006 navštívil velitel vojenské posádky Radošov, přednosta vojenského újezdu Hradiště a ředitel krajského vojenského velitelství v Karlových Varech dětské domovy v Mašťově, v Karlových Varech a ústav sociální péče
v obci Radošov u VVP Hradiště. Vedení dětských domovů a ústav sociální péče seznámili s nabídkou aktivit vojáků pro jejich svěřence v letošním roce.
První akcí, která je plánovaná na konec dubna, je již tradiční "Rej čarodějnic" v obci Albeřice, "Branný den"u příležitosti oslav první písemné zmínky obce Bochov, nebo "Den otevřených dveří" u příležitosti Dne ozbrojených sil v červnu
a řada dalších.
Společných akcí se pravidelně zúčastňuji i děti z dětských domovů ze Žatce, Chomutova, ústavů sociální péče Klášterec nad Ohří, nebo denního rehabilitačního stacionáře pro mentálně postižené z obce Třebíč.

Doupov v časopisu KOKTEJL

20. února 2011 v 0:03 | Helena Miková a Stanislav Stebila + Kolbaba |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Časopis KOKTEJL - Duben 2006


UTAJENÁ KRAJINA-Doupov
Doupovské bahno nesundáš...," říká můj průvodce a oči se mu smějí. Dívá se na moje boty obalené kvalitním jílem, který se marně snažím otřít do podzimní trávy. Začíná poletovat sníh. Zvednu hlavu vstříc ledovým vločkám, rychle pokrývají všechno v mém zorném poli, teplota prudce klesá. Není divu, stojíme na území Doupovských hor, kde průměrná teplota je vždy o pár stupňů nižší než v ostatních částech České republiky.
doupov
Představte si, že nasedáte do auta, jedete dlouhou štreku do Karlových Varů, kde po úmorném dni plném dotírající ruštiny, nápisů v azbuce a německých turistů zatoužíte uniknou do ticha a pohody. Vydáte se nazdařbůh cestou necestou a pak se najednou objeví varovná cedulka: Vojenský újezd Hradiště, vstup zakázán! Zvědavě zastavíte a nevěřícně pozorujete krajinu kolem. Je úchvatně zvlněná, lesy střídá nekonečná pláň a silnice se provokativně vine za horizont... Jenom kousek, podívám se jen kousek, slibujete si v duchu a opatrně sešlápnete plyn. Ohromeni tím, že vás nikdo nevidí, nesleduje, nekontroluje, pelášíte silnicí dál a dál. Nemůžete odtrhnout oči od nekonečného obzoru. Najednou překvapeně šlápnete na brzdu.


CEDULE DOUPOV, ZA NÍ NIC - PRÁZDNÁ KRAJINA
Míjíte křižovatku, automaticky dáte přednost zprava a skoro se rozesmějete. Není komu dávat přednost, nikdo tu není. Jen polorozbořené schody vedoucí pánubohu do oken. A cedule oznamující konec vesnice. Trčí jako vykřičník. Pak v dálce zahlédnete vojenský džíp. Zazmatkujete a jako záškodník se ukryjete v lese. Čekáte katastrofu. Oprávněně. Vedle právě brzdí džíp vojenské policie...
DRAMATA JEDNO ZA DRUHÝM
Co lze čekat od území, vklíněného mezi Sokolovskou a Mosteckou pánev? Ticho. Bolestné, zvláštní, lákavé. Slyšíte tlukot vlastního srdce. Vedro. Mráz. Vlnobití větru. Všechno znásobeno jako ozvěnou. Kopřivy se šplhají do nebe, lesy jsou hluboké, řeky průzračné a území zrádné. Neznáte-li ho, hrozí vám, že se propadnete do dřívějších sklepů, septiků, skrýší...
Území patří Armádě České republiky. Vojenský výcvikový prostor tu vznikl v roce 1953 a dostal název podle nejvyššího bodu celého území - kopce Hradiště s jeho 934 metry nad mořem. Stojím v dnes už neexistujícím městečku Doupov (německy Duppau) a nemyslím na to, že pod mýma nohama dříme dávný střed vulkánu, celá oblast byla v třetihorách jedna velká sopka. Myslím na osud lidí, kteří měli a mají tuto krajinu rádi, se vším všudy, co k tomu patří.
Kolem roku 1930 zde žilo přibližně tisíc pět set lidí. Byl tu klid a pohoda, i když život v drsném kraji rozhodně nebyl procházkou. Kolem dokola se rozprostíraly pastviny, na kterých se popásala stáda ovcí a krav. Doupovský oves prý byl vyhlášený široko daleko, doupovské švestky a obzvlášť višně prý byly přímo báječné. Historické prameny popisují Doupov třicátých let minulého století jako máselnici Čech.
V roce 1938 ale Doupovské hory na základě mnichovské dohody obsadili němečtí vojáci. Celé území se stalo součástí Sudetské župy. V roce 1945 pak byl tento kraj svědkem dalších dramatických a vypjatých událostí - na základě Benešových dekretů tentokrát zase odcházeli sudetští Němci.
Po válce to chvíli vypadalo, že se do Doupovských hor vrací klid. Přicházeli noví osídlenci, doufali, že tu najdou domov a nový život. Osídlování však probíhalo zdlouhavě a mnohé domy začaly chátrat. Stát proto slíbil příděly půdy a opuštěné německé zemědělské usedlosti a opravdu se mu podařilo postupně nalákat nové obyvatele z Čech, ze Slovenska, Volyně a Rumunska. Stovky zbývajících domů byly zdemolovány pod pláštíkem údajné likvidace případných útočišť špionů ze Západu. Když ale stát potřeboval velký prostor pro výcvik vojáků, padlo rozhodnutí. - Bude to právě zde.
REVOLTA NEPŘIŠLA
Pamětníků ubývá. Naštěstí existují lidé, kterým tento kraj natolik přirostl k srdci, že se rozhodli zaprášené vzpomínky oživovat. Jedním z nich je vitalitou sršící padesátník Cyril Hauptman. Založil Klub přátel města Kadaně a neúnavně pátrá po tom, jak dříve vypadal život v oblasti Doupova. V jeho nepřeberném archivu starých i současných fotografií se skutečně skrývají dějiny. Vypráví, jak při každoročním setkání přátel Doupovska málokdo z pamětníků skrývá slzy dojetí. Vrátili by se, kdyby to bylo možné? Smutně říkají, že je pozdě. Není kam. Armáda byla důsledná, co nerozjezdila kola bagrů, skončilo jako cvičný cíl vojáků...
Václav Juha dnes žije v Kadani. Do Doupova se celá jeho rodina nastěhovala v únoru 1946 a jako tehdy malý kluk měl z toho velkou radost - hlavně z okolních kopců, velkého množství sněhu a lyžování.
"...Někdy během března 1948 přišel" na školu místo učitele a faráře Kebrleho pan učitel Alexandr Komaško. Byl to Rus, a když k nám přišel poprvé do třídy, měl na sobě vysoké holínky, jezdecké kalhoty, bílou vyšívanou rubašku přepásanou širokým řemenem. Zapůsobil na nás asi tak, jako by to byl člen Alexandrovova souboru po vystoupení. Neuměl příliš česky, a tak jsme mu rozuměli velice špatně. Prohlásil se profesorem matematiky a také ji spolu s geometrií a ruštinou učil na škole až do likvidace Doupova...," poznamenal si do svých zápisků Václav Juha. Dnes to zní jako z ukázka z nějakého filmu. Zaujala mě vzpomínka pana Juhy na dobu před vystěhováním: "...V březnu 1953, tedy v době, kdy se již vědělo, že se Doupov bude stěhovat za účelem zřízení vojenského prostoru, byl do kinosálu dodán (omylem, či úmyslně?) východoněmecký film s názvem Odsouzená vesnice. Pojednával o západním Německu, kde Američané přikázali vystěhovat dvě vesnice, aby mohli postavit vojenské letiště. Dělníci se zemědělci protestovali a dokázali zachránit svoje vesnice. Byla to vyložená protirežimní provokace na situaci Doupovska. Mluvilo se o tom mezi lidmi, ale nedošlo k žádné reakci, protože doba byla zlá a jeden nevěřil druhému..."
JAKO V POHÁDCE
"Vojenský výcvikový prostor Hradiště vznikl na katastru bývalých obcí Tureč, Radošov, Žďár, Doupov a Bražec v roce 1953," upřesňuje Stanislav Stebila, tiskový mluvčí vojenské posádky Radošov. "Hlavním úkolem je zabezpečit zde polní výcvik vojsk se soudobou technikou, s nejmenšími ekologickými dopady na životní prostředí a krajinu."
Jde to vůbec? Prostor je prioritně určen - řečí vojáků - k provádění taktických cvičení mechanizovaných jednotek, rot a čet s bojovou střelbou, k ostrým střelbám tanků a obrněných transportérů, ručních zbraní, dělostřelectva a protiletadlových prostředků všech druhů vojsk Armády České republiky a zahraničních armád. Není divu. Vojenský Újezd Hradiště je jedním z největších ve střední Evropě. Zabírá plochu více jak třicet tri tisíc hektarů -takřka celou rozlohu Doupovských hor, nicméně pro vojenskou činnost je využívána zhruba třetina. Cvičí se s ostrým střelivem, což je výstraha pro nezvané. Mimochodem, pokud musí armáda kvůli bezpečnosti vetřelce přerušit výcvik, počítá si za to vysoké částky. Lidově řečeno, pokud tam vlezete, budete platit.
Nastupuji do džípu a vydávám se přesvědčit na vlastní oči, jak soužití vojáků a přírody vypadá. Mrzne, až praští, a v šíleném rachotu otlučeného džípu neslyším vlastního slova. Pak zatajím dech. Mufloni. Pelášící stádečko divočáků. Srnky. Stopy zajíců jako nepochopitelná změť jakýchsi znamení... Projíždíme vojenským prostorem téměř křížem krážem. Námraza na stromech dotváří pocit pohádkového ráje, a kdyby se teď na obzoru objevil tank, budu si myslet, že přistávají Marťané. Příroda si opravdu dokáže poradit s občasnými stopami po ocelových pásech či dělostřelectvu.
NEČEKANÉ BOHATSTVÍ
Nejcennější v této oblasti jsou bučiny, často ještě původního pralesního charakteru, a útvary křovinných lesostepí, pravděpodobně nejrozsáhlejší v České republice. Zdejší takzvaná ječmenková bučina je dokonce v našem státě raritou. Vše tady dostalo šanci vyvíjet se zcela přirozeným způsobem, bez negativních vlivů člověka. Tedy bez zásahů zemědělství a turistiky.
Voda je tu průzračně čistá. Jinak by zde nežila v takovém počtu střevle potoční a pstruh. Dokonce tady můžete potkat užovku stromovou, kterou už jinde v Česku možná nikdo neuvidí, nebo užovku hladkou. Naopak - když budete mít štěstí, nepotkáte zmiji obecnou. Žije zde spousta unikátních zvířat, jako třeba evropská rarita skokan ostronosý (Rana arvalis), který si v této lokalitě vysloveně libuje, nebo silně ohrožený čáp černý. Svůj klid tu našli vzácní dravci, sovy a spousta dalších ptáků.
Průzkumem bylo zjištěno, že se na území Doupovských hor vyskytuje na padesát druhů savců a přes dvě stě šedesát druhů ptáků. Je nutné cokoli dodávat?
BUKOVÁ KYSELKA
Kdysi se tak neoficiálně nazývala zdejší proslulá minerální voda. Na konci 19. století ji nechal vzlétnout ke hvězdám zdatný obchodník Heinrich Mattoni a od té doby její obliba stále stoupá. Pramen vyvěrá u dříve krásného lázeňského městečka Kyselka, dnes už bohužel zchátralé kulturní památky, kolem které se táhne údolí bukového lesa, kam oko dohlédne, možná ještě dál. Doupovsko je přímo ideálním prostředím pro čerpání minerálních vod. Prameny totiž vyvěrají v hlubinách skal sevřených nenarušenou přírodou (Kyselka, Dolní Lomnice, Žebletín...), což se cení.
A CO LIDÉ?
Jak se mají lidé, kteří vytrvali a v současné době bydlí, žijí a pracují v okrajových částech tohoto tak trochu tajemného prostoru? Albeřice, Bražec, Bukovina, Lučiny, Svatobor..., a Dolní Lomnice. Právě tam nahlížím pod pokličku rodiny Kunešových. Stará paní mi s radostí připravuje poctivého turka a pak s manželem a dcerou okouzleně probírají staré fotografie. Proč vlastně neodešli? Podívají se s manželem šibalsky jeden na druhého a já vím, že ta otázka byla zbytečná. Seznámili se tady, prožili tu nejkrásnější i nejhorší časy, taková místa se neopouštějí jen tak.
O tom, že někteří lidé neutíkají "jen tak", svědčí i neuvěřitelná diamantová svatba šestaosmdesátiletého Jana Řeháka a jeho o čtyři roky mladší manželky Johany. Dodnes žijí na samotě v Činově a občas tam mají pěkný mumraj. Představte si návštěvu jejich tří synů, dcery, patnácti vnoučat a dvaceti osmi pravnoučat.
V současnosti žije na území Vojenského Újezdu Hradiště zhruba 600 obyvatel. Jejich život má své zvláštnosti -především nemohou volit obecní zastupitelstvo. Územní správní jednotkou tu je vojenský Újezd, ne obce. Povinnosti obecního úřadu plní újezdní úřad v Karlových Varech. Vyplácí sociální dávky, vyřizuje agendu kolem občanských průkazů, ale nejen to. Zabývá se také například likvidací černých skládek, protože mnozí lidé si s odpadky hlavu nelámou.
Několik rodin se stará o chov masného herefordského skotu, který se pase volně na pastvinách s elektrickými ohradníky. Další našli uplatnění u Vojenských lesů a statků ČR. Pracovních příležitostí není v okolí mnoho, o špatném a nedostatečném systému veřejné dopravy nemluvě. Řada lidí proto raději odešla za prací převážně do Karlových Varů či jinam.
ZASE NA HOUBY
Co čeká Doupovsko v blízké budoucnosti? Prozatím bude zachováno všech pět vojenských Újezdů, tedy i Hradiště. Něco se však přece jen polehoučku mění. Místní obyvatelé mohou od začátku roku do míst, která nejsou přímo ohrožena dopadem munice, ale dříve byla uzavřena.
"V této chvíli se jedná o jižní část území, od konce června přibude i oblast podél západní hranice Újezdu. Vybudují se cyklistické trasy, lidé budou moci jít nerušeně na houby," říká přednosta újezdního úřadu Újezdu Hradiště podplukovník Peter Dellamária. Vzápětí ale dodává, že pozvolné zpřístupňování v žádném případě neznamená uvolnění prostoru pro masovou turistiku či jiné podobné aktivity. Bohužel. Bohudík?
Zkouším si představit nájezdy zvědavých víkendových turistů. Zmizelo by krásné ticho, vyšlapané cestičky zvěře, utajené lokality vzácných kvítků a zmizelo by zvláštní fluidum tohoto kousku země. Raději tu představu zaplaším.
Už chápu slova mého průvodce. Doupovské bahno nesundáš - ze srdce...
***
Co zmizelo
Celkem bylo zničeno a srovnáno se zemí: více než 2600 domů, 12 kostelů, 3 hotely, 87 hostinců, 36 mlýnů, 16 pil, několik velkostatků, 2 zámky, klášter, pivovar, lázně, bezpočet kaplí a božích muk. Beze stopy zmizelo okresní město Doupov a dalších 67 obcí, osad, okolo 40 horských samot a dvorců, to vše s celou sítí kamenitých a štěrkových silnic a horských cest. V krajině zůstaly pouze charakteristické aleje jasanů a různých ovocných stromů. Tabule označující hranice jednotlivých neexistujících obcí se změnily jen na jakési orientační body...
Lokomotiva z Doupova
Kuriozitou Doupova byla železniční doprava. V Doupově vlaky končily a musely se vracet. Jedna z lokomotiv, která jezdila po trati z Vilémova přes Radonice, Český Rohozec, Žďár a Olešku, je dodnes vystavena v Národním technickém muzeu v Praze.
Vzácné rostliny, které se nacházejí na Doupovsku
* koniklec otevřený (Pulsatilla patens), vzácná a chráněná rostlina, kterou má ve svém logu i Středisko obsluhy výcvikového zařízení Hradiště; lokality výskytu jsou místními pečlivě utajovány
* další chráněnou a velmi ohroženou rostlinou je hvozdík pyšný (Dianthus superbus L), kterému se daří především poblíž Prachomet
* na území Újezdu se vyskytuje i koniklec luční (Pulsatilla pratensis), upolín evropský (Trollius europaeus), kosatec sibiřský (Iris sibirica), třemdava bílá (Dictamnus albus), lilie zlatohlavá (Lilium martagon), vstavač mužský (Orchis mascula) a mnoho dalších výjimečných rostlinek
Zvířata na Doupově
* kromě vzácných živočichů lze na okraji Doupovska volně potkat i hospodářská zvířata
* ve velkém počtu zde žije střevle potoční a pstruh
* z hadů užovka stromová (Elaphe longissimaj, jejíž výskyt nebyl jinde v Česku již dlouho zaznamenán, užovka hladká (Coronella austriacaj
* evropskou raritou je i skokan ostronosý (Rana arvalis), který si tu vysloveně libuje
* od 60. let tu žije silně ohrožený čáp černý (Ciconia nigra)
* odborníci tu dlouhodobě sledují populace tetřívka obecného (Tetrao tetrix), který tady má ideální klid od lidí a vhodné prostředí
* dále tu žije ostříž lesní (Falco subbuteo), sýc rousný (Aegolius funereus), luňák červený (Milvus milvus)
* pozorováni byli i velmi vzácní dravci jako sokol stěhovavý, luňák hnědý či dřemlík tundrový, nejběžnějším je káně lesní
* sovy jsou zastoupeny všemi běžnými druhy, nemluvě o hrdličce divodé, holubu doupňákovi či křepelce polní
1. VOJENSKÉ MAPOVÁNÍ (JOSEFSKÉ) OBLASTI DOUPOVA Z LET 1764-1783.
Mapy prvního vojenského mapování zapůjčila Laboratoř geoinformatiky UJEP - http://oldmaps.geolab.cz. Výzkum starých map je podporován projektem GA ČR č. 205/04/0888 - Georeferencování a kartografická analýza historických mapování Čech, Moravy a Slezska.
DOUPOV - historické zmínky o městě
1281 Benessius de Tuppowe, 1289 Benessius de Dupow, kolem 1295 Vlricus de Dupow, 1359 ad present, militis Andree de Tupaw ad E. in oknaw, 1361 exec. pleb. in Tuppa, 1364 Tuppaw, eccl. in Tupaw, 1369 až kolem 1405 Dupow, 2. polovina 14. stol.? městečko, 1503 z Dupova, 1514 městečko (nové povýšení), 1631 Güter Toppau, Maschaudas Schloß Toppau - Marck(t) Tuppau, 1654 městečko, 1720 Tuppau, neopevněné městečko + zámek, 1757 Duppau, město 5. tř., 1847 Duppau auch Tuppau (böh. Daupow und Dupow), 1847 město, 1854 DOUPOV, 1921 město, 1938 DUPPAU, 1945 DOUPOV, 1946 město vysídleno, 1950 město jako obec zrušeno, ustavena obec Hradiště, zahrnující téměř cely doupovský okres a další území na západě i jihu, 1953 zřízen vojenský výcvikový prostor Hradiště (Doupov); město postupně zcela zbořeno a rozstříleno; pošta zrušena roku 1955. Celkem bylo zničeno a srovnáno se zemí: více než 2600 domů, 12 kostelů, 3 hotely, 87 hostinců, 36 mlýnů, 16 pil, několik velkostatků, 2 zámky, klášter, pivovar, lázně, bezpočet kaplí a božích muk. Beze stopy zmizelo okresní město Doupov a dalších 67 obcí, osad, okolo 40 horských samot a dvorců, to vše s celou sítí kamenitých a štěrkových silnic a horských cest. V krajině zůstaly pouze charakteristické aleje jasanů a různých ovocných stromů a cedule označující hranice jednotlivých neexistujících obcí jsou jakýmisi orientačními body opuštěné civilizace...

Publikace pro Armádu ČR - Vojenské újezdy- stručně o Voj. újezdu Hradiště

19. února 2011 v 23:57 | Stanislav Stebila a AVIS Praha |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Vydalo Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb

Grafická úprava:

Jan Brádka

Fotografie:

archivy AVIS a OZVUVZ/ŘeVD, Jiří Hokův, Radko Janata, Marie Křížová, Jan Procházka, Stanislav Stebila a Jan, Lukáš a Ondřej Brádkovi

Zdroj mapového díla:

Geografický a hydrometeorologický úřad Praha

Dáno do tisku:

únor 2006

Tisk:

AVIS

Pro ukázku přední a závěrečná strana publikaceStrong Campaigner - největší cvičení AČR na Doupově

19. února 2011 v 23:49 | Stanislav Stebila a Tomáš Kassal-MF Dnes |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

MF Dnes - 23.10.2006

Strong Campaigner - Silný válečník. To byl název největšího vojenského cvičení moderní české armády.

Zúčastnilo se ho 4500 vojáků, 1100 kusů vojenské techniky. Celé cvičení stálo 50 milionů korun. Proč to všechno? Akce měla potvrdit, že Česko splnilo první část závazku vůči NATO - do konce roku 2006 musela armáda dokázat, že disponuje jednotkou, která je schopná plnit mírové operace. Ve čtvrtek žatečtí vojáci v Doupově úspěšně "zkoušku" splnili. Kde a jak vojáci cvičili?
Doupovské hory - Necelý rok si mohou turisté nedaleko Valče prohlížet šedesát válcovitých, kolem čtyř metrů hlubokých děr. Jde o unikátní přírodní útvar, který nebyl roky k vidění. Teprve od loňského prosince totiž česká armáda otevřela pro veřejnost jižní část vojenského prostoru Hradiště na rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje. Útvaru sopečného původu se říká Skalky skřítků, podobných přírodních zajímavostí je ale v Doupovských horách - které byly léta zakázaným územím - mnohem víc. Na kraji vojenského prostoru nad Kláštercem a Kadaní roste vzácná květina koniklec otevřený, uvnitř prostoru žijí čápi černí, tetřívci nebo největší had u nás: užovka stromová, může být až dva metry dlouhá. Občas se objeví zprávy, že někdo na kraji pahorkatiny viděl rysa. A právě na Doupově, v západní části vojenského prostoru, mají prameny minerální vody, které se později prodávají pod značkou Mattoni nebo Korunní. A některé části porostů už mají téměř charakter neudržovaného pralesa.
Vojáci přišli v roce 1953
Vojenský újezd Hradiště je unikátní přírodní lokalita. Největší výcvikový prostor v celé střední Evropě vznikl v roce 1953. Více než půl století tak přes 33 tisíc hektarů slouží jen vojákům. Ti ale nevyužívají celé území, a tak zůstalo dost míst pro nerušený vývoj přírody. "Asi šestnáct tisíc hektarů je určeno pro hospodářské využití, takže se tam necvičí, a místa slouží i jako jakási bezpečnostní zóna. Právě tam roste hodně vzácných rostlin," říká tiskový mluvčí vojenského útvaru Radošov Stanislav Stebila.
Radošovský útvar "obhospodařuje" Doupov pro cvičící jednotky. Stará se tak o tankovou střelnici Mětikalov i o takzvanou součinnostní střelnici Žďár. Právě tam tento týden vyvrcholilo největší vojenské cvičení v historii samostatné české armády. Součinnostní znamená, že zde mohou společně cvičit piloti stíhaček i vrtulníků, tanky a pěchota.
"Je tu skvělý terén. Vrtulníky jej mohou využít tak, aby se kryly. Letí třeba průsmykem lesa. První známkou jejich přibližování je jen zvířený prach na kraji lesa, pak ale hned střílí," popisoval část útoku proti teroristům ve čtvrtek odpoledne brigádní generál Zdeněk Plchot. Je to typický příklad, proč vojáci tolik vyhledávají vojenský prostor Hradiště. "Je tady možné provádět většinu ostrých střeleb. Útok na pozemní cíle tu mohou cvičit i stíhačky Gripen," dodal Stebila.
Proč Balkán?
Doupovské hory ale slouží hlavně jako terén pro přípravu vojenských misí na Balkáně. Proto sem tak rádi vozili ke cvičení v době konfliktu ve zmíněné oblasti své vojáky i američtí velitelé, proto na rozhraní Karlovarského a Ústeckého kraje často cvičí české jednotky před odletem do Kosova. "Kopcovitý terén je velmi podobný tomu, kde se pohybují jednotky na Balkáně, ale i při jiných zahraničních misích. Je pravda, že letos tu cvičila výhradně česká armáda, hlavně 4. brigáda rychlého nasazení ze Žatce. V předchozích letech tu ale byli často vedle Američanů také Němci, Francouzi, Belgičané nebo Holanďané, kteří si tu zvykají na změnu proti svým rovinám," vysvětlil Stebila.
Ideální přírodní podmínky ale slouží i pro výcvik záchranářů. Letos například lom mezi kopci využili k nácviku potápěči. O kus dál pak cvičili hasiči při lezeckém tréninku. V čerstvé paměti je letošní technoparty. CzechTek ve vojenském prostoru proběhl mnohem klidněji v liduprázdném vojenském prostoru, než když se konal u vesnic a technaři se museli přít s policií, případně s majitelem louky.
Stop! Dál nesmíte!
Časté vojenské střelby s sebou ale nesou také zápory a omezení. Právě během posledních čtrnácti dnů, kdy zde cvičily tisíce vojáků, si třeba obyvatelé Mašťova v chomutovském okrese stěžovali, že se kvůli střelbě nedá spát. A kvůli bezpečnostním zónám vojáci občas uzavřou i prostory, které jsou jinak dostupné. "Před pár dny jsem jel pracovně do lesa, ale najednou proti mně vojáci mířili samopaly. Dál mě prostě nepustili," říká Josef Kostka z Podbořanského Rohozce, který pracuje u vojenských lesů. Přiznává ale, že bývalo hůř. "Mám ale i horší zážitky, když tu byli Rusové. Ti namě mířili zbraní, ve které byly ostré náboje," dodává Kostka. Na druhou stranu jsou to právě vojáci, kteří do Doupova začali místní pouštět.
Lidé z okolí Doupova jsou na přítomnost armád desetiletí zvyklí. "Jde hlavně o bezpečnost. Jsou na to přísné předpisy, okolní obce informujeme, kdy kam lidé nemohou. Za Rusů to bylo jiné. Ti se na bezpečnostní zóny vykašlali a prostě zavřeli celý prostor," připomněl Stebila. Právě kvůli bezpečnosti ostatně vojáci ani nyní nevyužívají všechny zbraně a zásahy některých jen naznačují. Jako to bylo ve čtvrtek s jedním (vojáky tajeným) druhem raket. "Mají dolet 22 kilometrů, Karlovy Vary jsou vzdálené jen 30 kilometrů," vysvětlil, proč byly některé střelby 'jen jako', generál Plchot. Vojáci ale při ukázkách nabídli divákům jinou svým způsobem lahůdku, pověstné raketomety zvané kaťuše. "Moc lidí, včetně těch v armádě, nevidělo to, co vy teď. Tedy odpálení i dopad," zdůraznil Plchot. I takové speciality umožňuje obrovský vojenský prostor.
Zmizelo i okresní město
Největší cvičiště pro vojáky v Česku ale znamená i něco jiného než neposkvrněnou přírodu a skvělé možnosti pro armádu. Vojenský prostor pod nejvyšším kopcem Hradiště, to je také synonymum likvidace. V padesátých letech muselo po vládním nařízení ustoupit šedesát vesnic a okresní město Doupov. Připomínají ho jen staré ukazatele směru, schody u někdejšího gymnázia a silo u bývalé železniční vlečky. Spolu s městem a obcemi zmizelo také patnáct kostelů, dva zámky, klášter, řada kaplí a kapliček, tři hotely, osmdesát sedm hostinců, třicet šest mlýnů, šestnáct pil, pivovar či lázně.
Foto popis| PRŮZKUMNÍCI V AKCI. Skončené cvičení potvrdilo, že Česko splnilo závazek vůči NATO - připravilo jednotku o síle 3000 vojáků, která je schopná plnit mírové operace.

Publikace pro Armádu ČR - Vojenské újezdy AČR

19. února 2011 v 23:42 | Jan Brádka, Bořivoj Neránek, AVIS, Stanislav Stebila... |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Publikace pro Armádu ČR - Vojenské újezdy AČR

Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb

Redakce účelové tvorby (RÚT AVIS)
Výtvarné řešení a zlom: Jan Brádka
Korekce fotografií: Bořivoj Beránek
125 fotografií z Vojenského újezdu Hradiště:
Bc.Stanislav Stebila

knížka-na net

Výcvik pěší roty Aktivních záloh

19. února 2011 v 23:39 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Žatecký, Lounský, Mostecký, Chomutovský a Sokolovský Deník, Žatecké noviny, A report, Profesionál, Army.cz - 6.2. 2007 a 23.10.2006

Výcvik pěší roty Aktivních záloh

Od neděle 22. října do pátku 27. října 2006 se ve Vojenském výcvikovém prostoru v Hradišti odehrává soustředěný výcvik 82 příslušníků pěší roty Aktivních záloh 151. strážního praporu Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem.

Ten je zaměřen mimo jiné na zvládnutí obsluhy zbraní přidělených jednotce, rovněž na prohloubení znalostí a získání praktických návyků v jednotlivých oblastech vedení bojové činnosti všemi příslušníky Aktivních záloh.
Nedílnou součástí výcviku je také dvoudenní bojová hra, která prověří především schopnost orientace v terénu a práci s mapou. Cílem výcviku je taktéž zvýšení fyzické a psychické kondice jednotlivých příslušníků Aktivních záloh. Přítomen cvičení je i ředitel Krajského vojenského velitelství z Ústí nad Labem plukovník Zbyněk Krystin, který hodnotí dosavadní průběh cvičení jako velmi zdařilý. "Cvičícím vojákům přeje počasí a v úterý jsme při ostrých střelbách na Plešivci použili jiný systém výcviku než dosud. Vojáci stříleli ze samopalů a pistolí na kruhový terč a každý z nich si hned mohl vyhodnotit úspěšnost střelby. Bojová hra, která prověří jejich fyzičku, se dobře rozeběhla, je to takové zpestření výcviku," uvedl ředitel krajského velitelství.

Tereza Pergnerová v Žatci

19. února 2011 v 23:37 | Stanislav Stebila |  akce pro děti - články v novinách

Žatecký a Lounský Deník, Žatecké noviny, A report, Profesional, Army.cz, - 9.5.2007


Ve volném čase se dá bavit i bez alkoholu, bez drog
ŽATEC - Slunečné počasí vítalo třetí květnový den stovky účastníků netradiční akce Škodí drogy zdraví? aneb Tráva je pro králíky. Hudební produkce s Terezou Pergnerovou se konala v kulturním domě Moskva v Žatci.
Jednalo se o realizaci prvního z osmi projektů, na který Gymnázium Žatec obdrželo Malý grant od Evropského sociálního fondu, organizace AISIS s.o., která zajišťuje projekty Operačních programů rozvoje lidských zdrojů, a společnosti
T-Mobile.
Už před zahájením akce moderátorskou dvojicí Radkem Komorášem a realizátorkou projektu žateckou gymnazistkou Veronikou Stebilovou, byl taneční sál KD Moskva zcela zaplněn omladinou ze základních a středních škol našeho města
a dětí z dětských domovů ústeckého a karlovarského kraje. O hudební produkci a plný taneční parket se starala dvojice Karel Fiala a Milan Hořejší.
Cílem projektu Veroniky Stebilové bylo spojení hudební produkce pro náctileté s věkově přijatelným člověkem, který má s užíváním drog zkušenosti. Byla jím Tereza Pergnerová. Odpovídala na desítky dotazů jak písemných, tak ústních. Přiznala řadu chyb, které ji dovedly až na dno. Tyto chyby nechce opakovat. Její účast na této akci byla bez nároku
na honorář. Jak sama Tereza tvrdí: "Škoda, že podobných akcí je jak šafránu. Máte pravdu, tráva je skutečně pro králíky, ne pro mladé. Fandím vám a určitě se potkáme při další akci v Žatci."
Akce se setkala s obrovským zájmem dětí i rodičů, na nichž leží velká tíha odpovědnosti. Pokud si najdou rodiče cestu ke svým dětem včas, pomohou tak sobě a svým nejbližším.
Poděkování patří též vedení Gymnázia Žatec a partnerům akce: Umělecké agentuře Gardes, Městskému divadlu a MěÚ Žatec, Armádě ČR - komisím pro prevenci SNJ Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově, příslušníkům 41. mechanizovaného praporu v Žatci, Náborovému středisku KVV Ústí nad Labem, K-Centru Žatec, za mediální kampaň Fajn rádiu Agara
a regionálnímu tisku.

7.5.2007

Aktivity v rámci prevence sociálně nežádoucích jevů nemají a ani nemůžou mít žádnou hranici.
Když se studenti žateckého gymnázia v letošním roce rozhodli realizovat svůj projekt: "Škodí drogy zdraví?, aneb tráva je pro králíky", požádali o pomoc své rodiče.
Snaha studentů nadchla nejenom samotné rodiče, kteří se prevencí nežádoucích jevů zabývají, ať už v Hradišti, na Ředitelství výcviku a doktrín, či Odboru náboru Řediteství personální podpory, ale v neposlední řadě také příslušníky
41. mechanizovaného praporu v Žatci.
Jednalo se o realizaci prvního z celkového počtu osmi vítězných projektů Gymnázia Žatec, které obdrželo malý grant - finanční prostředky k realizaci svých vybraných projektů od Evropského sociálního fondu, organizace AISIS s.o.,
která zajišťuje projekty Operačních programů rozvoje lidských zdrojů a společnosti T-Mobile.
Smyslem projektu "Škodí drogy zdraví?, aneb tráva je pro králíky" bylo zábavnou a nenásilnou formou své vrstevníky
a spolužáky seznámit s tím, jak se zachovat při kontaktu s drogou, nebo jinou omamnou látkou.
Droga, ať už jakákoliv, může člověku zhoršit, či úplně odklonit cestu jeho životem. Převážně jen z nevědomosti
o následcích, o rizicích a dalších negativních stránkách mladý člověk často sáhne po droze, která se dnes dá sehnat skoro na každém rohu.
Projekt má seznámit s nejčastějšími problémy, s možnostmi při jejich řešení. Jak říká vedoucí projektu, studentka sekundy Gymnázia Žatec Veronika Stebilová: "Nemůžeme přece jednat, jako by se nás to netýkalo. A právě z tohoto důvodu nechci někoho poučovat. Domnívám se, že spojením zajímavého, nenásilného výkladu osoby mediálně známé, která má své zkušenosti s užíváním drog a hudební produkcí, například diskotékou, je nejoptimálnější. Vše podmíněno absencí kouření, drog a alkoholu. Samotná akce je vhodnou nabídkou a ukázkou jak využít volného času a aktivit mých spolužáků a vrstevníků. Je všeobecně známo, že zahálka může mladého člověka úplně zničit."
Studenti oslovili Terezu Pergnerovou. Byly doby, kdy si jen málokdo dokázal představit, že se vrátí zpět před kameru
a bude stejně úspěšná jako před jedenácti lety. "Prevence má svůj význam a to v jakékoliv formě," říká Pergnerová. Vychází tak nejen ze svých zkušenosti s léčbou, života v komunitě, ale i z toho, že se dokázala vrátit do života. "Samotnou mne zajímá, jak co nejlépe pomoci lidem," dodala.
Od přidělení šeku z rukou žateckého starosty Ericha Knoblaucha a pětičlenné komise uběhlo několik málo dnů.
Datum pořádání hudební produkce byl stanoven na třetí květnový den letošního roku. Ještě před zahájením akce moderátorskou dvojicí Radkem Komorášem a Veronikou Stebilovou, byl taneční sál kulturního domu Moskva zcela zaplněn omladinou ze základních a středních škol našeho města a dětí z dětských domovů ústeckého a karlovarského kraje.
Důkazem mimořádného zájmu o tuto problematiku bylo vystoupení Terezy v několika blocích. Odpovídala na desítky dotazů jak písemných, tak ústních. Sama se přiznala k řadě chyb, které ji svedly až na dno a jež nechce a nebude opakovat.
Svá slova myslela určitě vážně, protože její účast na této akci byla bez nároku na honorář. Jak sama Tereza tvrdí: "Škoda, že podobných akcí je jak šafránu a máte pravdu, tráva je skutečně pro králíky, a ne pro mladé lidi". Na závěr svého vystoupení popřála pořadatelům mnoho úspěchů při podobných projektech nejenom v Žatci, ale i okolí se slovy:"Fandím vám a určitě se potkáme při další akci".
Přínosem akce byl především obrovský zájem dětí, důkaz, že se dají vyplnit volnočasové aktivity i bez cigaret a dalších návykových látek. Velkým kladem byla také účast rodičů.
Právě na nich leží největší tíha odpovědnosti. Pokud si najdou rodiče cestu ke svým dětem včas, pomůžou tak sobě
a svým nejbližším. Poděkování za realizaci akce také patří vedení Gymnázia Žatec, které má největší zásluhu nad přidělením malého grantu, dále partnerům akce: Umělecké agentuře Gardes, Městskému divadlu a MěÚ Žatec, Armádě ČR za mediální kampaň Fajn rádiu Agara a regionálnímu tisku.

55-té výročí založení Vojenského újezdu Hradiště

19. února 2011 v 23:28 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Žatecký a Lounský Deník, A report, Profesionál, Army.cz... 4.7.2008


60-té výročí založení VZ 1534 Radošov

19. února 2011 v 23:18 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Chebský, Sokolovský, Žatecký, Lounský a Mostecký Deník, Žateké noviny, A report, Profesionál, Army.cz - 14.9.2010


výročí

Podbořanské muzeum převzalo válečná vyznamenání svého rodáka

19. února 2011 v 22:55 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Žatecký, Lounský. Chomutovský a Mostecký Deník, A report, Profesionál, Army.cz - 12.5.2010

muzeum 2

muzeum

10.5.2010

Desítky až stovky lidí se sešly ve městech okresu Louny při pátečních pietních aktech k 65. výročí osvobození naší země od fašizmu a ukončení druhé světové války. Vojáci i představitelé měst pokládali květiny a věnce k památníčkům obětem války. V Podbořanech mají svého válečného hrdinu - rodáka z města, který bojoval u letců RAF v Anglii. V roce 2006 sice zemřel, ale jeho rodina nyní věnovala podbořanskému muzeu všechna vyznamenání válečného hrdiny.
V Žatci zase Československá obec legionářská na Kruhovém náměstí rozdávala pamětní medaile a diplomy několika přítomným válečným veteránům.
V Lounech přišlo uctít památku padlých jen několik lidí, nejméně ze všech měst okresu.
Více fotografií najdete na www.lounskydenik.cz
Foto popis| Strážníci v Lounech pokládají věnec k památníku vojákům sovětské armády na Suzdalském náměstí.

Vojáci ze Strakonici na Doupově

19. února 2011 v 22:44 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Žatecký, Lounský, Karlovarský Deník, Army.cz - 17.6.2010


V těchto dnech ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště cvičí příslušníci 252. protiletadlového oddílu strakonické protiletadlové brigády.
Na protiletadlové střelnici Březina - jediné střelnici svého druhu v ČR se připravují na zkušební střelby z protiletadlových raketových kompletů S-10 a S-2. Svou premiéru si zde odbyde přenosný protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu RBS-70 Bofors. Tento komplet má ve své výzbroji mnoho zemí. Austrálie, Argentina, Irán, Irsko, Švédsko, Norsko a nově také Česká republika. Cvičení příslušníků 252. protiletadlového oddílu bude ukončeno ve dnech 23.-24. června, kdy vyvrcholí výcvik zkušebními střelbami.
RBS-70 má navádění laserového paprsku, který vyzařuje odpalovací zařízení. Střela se pohybuje v naváděcím laserovém paprsku. Kompletní palebná jednotka je plně soběstatčná a k napájení stačí baterie. Je určen k ničení prostředků vzdušného napadení a taktických vzdušných prostředků protivníka typu střel s plochou dráhou letu, klouzavých pum a muničních kontejnerů vypouštěných letouny s cílem zabezpečit PVO manévrujících pozemních jednotek ve všech druzích boje, dále PVO důležitých průmyslových a vojenských objektů a zabezpečení vzdušného prostoru při krizových a protiteroristických opatřeních.Josef Laufer na našem plese v LH Thermal v K.Varech

19. února 2011 v 21:53 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Karlovarský, Sokolovský, Chebský, Mostecký, Chomutovský, Žatecký a Lounský Deník, Žatecké noviny, A report, Profesionál, Army.cz - 6.2.2009Slovenští vojáci na Doupově

19. února 2011 v 21:42 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Žatecký a Lounský Deník, Žatecké noviny, A report, Profesionál, Army.cz - 22.9.2007

Slováci na Doupově
Slováci na Doupově2

V Doupově cvičí Slováci

21.9.2007 Karlovarský Deník
Vojenský újezd Hradiště patří až do soboty příslušníkům Ozbrojených sil Slovenské republiky Doupovské hory - Dvě stě čtyřicet příslušníků Ozbrojených sil Slovenské republiky se speciální vojenskou technikou protivzdušné obrany cvičí v těchto dnech ve vojenském prostoru Vojenský újezd Hradiště v Doupovských horách. Cvičení nese název Safe sky 2007 a podle velitele cvičení plukovníka Jána Dreveňáka si vedou více než dobře i tři ženy v uniformě.
"Ostré bojové střelby provádíme z protiletadlových raketových kompletů 9K38 Igla, Strela S-2M a Strela10M. Jsou určené k ničení nízkoletících a pozemních cílů ve vzdálenosti dva a půl kilometru až čtyři tisíce metrů. Výškově jsou schopné zlikvidovat cíl ve třech kilometrech," uvedl tiskový mluvčí vojenské posádky Radošov Stanislav Stebila. V novodobé historii Armády České republiky navštívili příslušníci Ozbrojených sil Slovenské republiky Vojenský újezd Hradiště vůbec poprvé. "Nemalá část slovenských kolegů střílela především z protiletadlových kompletů 9K38 Igla a Strela S-2M poprvé," upřesnil Stebila. Mezi střelci se svými výkony mohly pochlubit i tři dámy.
"Cíle zasáhly se stoprocentní přesností. V tento den jsme odpálili na pětasedmdesát raket. Výsledky střeleb byly nad očekávání. Navíc za nepříznivého počasí," zhodnotil dosavadní průběh střeleb plukovník Ján Dreveňák.
Do Karlovarského kraje dorazili vojáci z vojenských útvarů Zvolen, Nové Mesto nad Váhom, Martin, Levice, Rožňava, Nitra, Kuchyňa, Trebišov a Prešov. "Generál Peter Gajdoš poděkoval všem za maximální úsilí při cvičení a chce i nadále spolupracovat při nejbližším cvičení na území Česka," dodal mluvčí Stebila.
Vojenský prostor využívají i armády Francie, Belgie, Nizozemí, Spolkové republiky Německo a především americké armády.
Cvičení Ozbrojených sil Slovenské republiky skončí v sobotu, kdy se bude technika a vojáci přesunovat zpět do vlasti.
Foto popis| CVIČENÍ. Slovenští vojáci cvičí v těchto dnech v Doupovských horách.
Foto autor| FOTO: AČR - STANISLAV STEBILA
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Pandury na Doupově

19. února 2011 v 21:18 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Žatecký, Lounský, Karlovarský, Mostecký, Chebský a Sokolovský Deník, A report, Profesional, Army.cz - listopad 2009 a březen 2010

listopad 2009

pandur
moje fotoÚnor 2010 - A REPORT
pandur na sněhu


Mažoretky ZUŠ Žatec v Poděbradech a v Žatci

19. února 2011 v 21:14 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Žatecký, Lounský, Chomutovský a Mostecký deník, Žatecké noviny - 24.6.2008

mažoretky1
mažoretky 3

13.5.2008

mažoretky 8

Český Krumlov v noci

19. února 2011 v 21:10 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Českokrumlovský, Budějovický Žatecký a Lounský Deník- 27.9.2008

Krumlov

Krásný Dvůr v podzimu a z jara

19. února 2011 v 21:08 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Žatecký a Lounský Deník, Žatecké noviny - 2.12.2008 a 4.3.2009

Krásný Dvůr
krásný dvůr 2
Krásný dvůr 4
Krásný dvůr 6

Petr Kotvald na Plese v LH Thermál v K.Varech

19. února 2011 v 21:01 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Karlovarský, Sokolovský, Chebský, Žatecký, Lounský, Mostecký a Chomutovský Deník, Žatecké noviny, Areport, Profesionál (AČR) - 20.2.2008

kotvald 2
Kotvald na plese

Kewínek s houbičkou a v Konikleci

19. února 2011 v 20:41 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Rumburský, Klatovský, Plzeňský, Žatecký, Lounský, Mostecký, Chomutovský, Karlovarský, Sokolovský a Chebský Deník, Žatecké noviny - 24.9.2008Kewínek

21.4.2009

kewínek 5

Jdete na cvičení! rozesmál včera důstojník veterána

19. února 2011 v 20:35 | Aleš Kassal |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
Jdete na cvičení! rozesmál včera důstojník veterána
5.11.2004 Deník Lučan str. 18 Lounsko, Žatecko, Podbořansko
Žatec - Obrovskou radost měl včera známý žatecký válečný veterán Bohumil Bartoš. Za ním jako plukovníkem
ve výslužbě přijel včera do Domova důchodců v Žatci dosud sloužící podplukovník Antonín Juřík, někdejší velitel místní posádky. Nyní velí Středisku obsluh výcvikových zařízení ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách.
"Ježíšmarjá, Doupov je tady!" rozpřáhl radostně ruce B. Bartoš, který je upoutaný na invalidní vozík. Moc kamarádů
za ním už kvůli svému pokročilému věku nechodí, o to víc měl ze včerejší návštěvy radost. "Pane plukovníku, přijel jsem vám předat povolávací rozkaz. Byl jste povolán na cvičení!" rozesmál ho pplk. Juřík.
Bohumil Bartoš, nyní 86letý, byl i v důchodu velmi aktivní v různých veteránských organizacích. To že na něj ne všichni zapomněli, ho včera krásně hřálo u veteránského srdíčka.
Veterán Bohumil Bartoš si prohlíží zarámovaný snímek ze svého působení v kasárnách, který mu včera přivezl podplukovník Antonín Juřík s asistentem Stanislavem Stebilou.

Krásy Alánye (Turecko)

19. února 2011 v 20:30 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Žatecký, Lounský, Turnovský, Mostecký a Chomutovský Deník - 1.9.2008

Alanya 2
Alanya

Belgická armáda na Doupově -kompletní souhrn článků

19. února 2011 v 20:06 | Stanislav Stebila, Miroslav Šindelář a Martin Koller |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Blesk, MF Snes, Lidové noviny, Metro, Hradecké, Žatecké, a Kadaňské noviny, Žatecký, Lounský, Karlovarský, Chebský, Plzeňský, Mostecký, Chomutovský a Sokolovský Deník, A report, Profesional, Army.cz...

Belgičané se připravují na výcvik ve VVP Hradiště

6.10.2009

belgičané

Příprava největšího cvičení v plném proudu

10. 12. 2009

Začátkem března příštího roku bude na základě požadavku přidělence obrany Belgického království zajišťovat Středisko obsluh výcvikového zařízení Hradiště výcvik jednotek 7. mechanizované brigády Ozbrojených sil Belgie.

Ve dnech od 7. do 10. prosince 2009 se uskutečnila v pořadí již druhá plánovací konference a rekognoskace padesátičlenné skupiny příslušníků belgických ozbrojených sil, kterou vedl major Pierre Pirson.
Rekognoskace byla tentokrát zaměřena na detailní místa výcviku, včetně logistického zázemí, a to v souladu s doplňkem Technické dohody mezi Českou republikou a Belgickým královstvím.
Velitelé bojových rot a příslušníci logistiky se podrobně seznámili s možným využitím střelnic, ubytoven a tábořišť. Předpokládá se, že březnového dvoutýdenního cvičení se zúčastní na 1800 osob a více než 500 kusů těžké vojenské techniky.
Účastníci plánovací konference také řešili nasazení taktického letectva a víceúčelových bitevních vrtulníků Augusta A 109, tanků Leopard 1, kolových obrněných transportérů 6X6 Pandur 1, kolových obrněných transportérů 8X8 Piranha III s kanony CMI 90 mm, lehkých kolových obrněných vozidel IVECO (LMV), víceúčelových kolových obrněných vozidel 4x4 Dingo 2 (MPPV), bojových vozidel AIF (M-113 s 25 mm kanonem), protitankových řízených střel (PTŘS) Milan a nákladních vozidel různého typu.
První část cvičení bude zaměřena na ostré bojové střelby s nasazením vrtulníků, taktického letectva a pozemních sil. Sladěnost výcviku belgických vojáků, kteří plní úkoly v mírových operacích v praktickém taktickém výcviku, se plánuje na druhý týden.
Nasazením tak velkého počtu osob a bojové techniky se jedná o největší cvičení zahraničních armád na našem území za posledních pět let.
V rámci cvičení je belgickou stranou naplánován ukázkový den, na který budou pozváni nejen nejvyšší představitelé OS Belgie.
Belgičtí vojáci ze 7. mechanizované brigády překonali vzdálenost 780 km z posádkového města Marce-en-Famenne, kde sídlí jejích velitelství, do Vojenského újezdu Hradiště šestnácti vozidly, a to včetně lehkých kolových vozidel IVECO.
Belgická 7. mechanizovaná brigáda se podílí na kolektivní obraně v Evropě, na humanitárních operacích a je určena k operacím na podporu míru. V současné době její vojáci působí v Afghánistánu, Kosovu a Libanonu.
Plánovací konferenci za českou stranu vedli zástupci velitelství výcviku - Vojenské akademie Vyškov, která odpovídá za oblast organizace výcviku zahraničních jednotek v ČR v součinnosti se sekcí rozvoje druhů sil MO a dalšími složkami české armády.
Závěrečná plánovací konference zástupců české a belgické strany se uskuteční 26. ledna 2010 ve Vyškově. Zde by měla být podepsána také tzv. Technická dohoda s jednotlivými přílohami k zabezpečení cvičení.

30.1.201016.2.2010

Během jara budou v horách na Podbořansku cvičit dvě zahraniční armády

Žatec - Dvě zahraniční armády se chystají cvičit v příštích měsících ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách na hranicích okresů Louny, Chomutov a Karlovy Vary. V březnu tam přijedou vojáci z Belgie, v dubnu pak z Maďarska.
Výcvik Belgičanů bude patřit mezi největší cvičení zahraniční armády v ČR za poslední roky. Jejich 7. mechanizovaná brigáda chce na Doupově cvičit před nasazením v Afghánistánu. S sebou přiveze pět set vozidel - téměř padesátku tanků Leopard, dalších padesát lehkých obrněných vozidel Iveco, obrněné transportéry Piranha a přes 250 obrněných vozidel Dingo. K tomu by měly nad Hradištěm létat belgické vojenské vrtulníky Agusta, počítá s nasazením letectva.
Za dvoutýdenní pronájem Hradiště Belgičané zaplatí přes 9,7 milionů korun, které půjdou do státního rozpočtu.
1800 Belgičanů, Maďarů bude méně
"Předpokládá se, že březnového dvoutýdenního cvičení se zúčastní na 1800 Belgičanů a více než pět set kusů těžké vojenské techniky. Nasazením tak velkého počtu osob a bojové techniky se jedná o největší cvičení zahraničních armád na našem území za posledních pět let," sdělil Stanislav Stebila, tiskový pracovník Střediska obsluh výcvikového zařízení Hradiště.
V dubnu na Doupov přijedou cvičit protiletadlové jednotky maďarské armády, v minulých dnech o tom česká a maďarská strana podepsaly vzájemnou dohodu.
Maďaři tak navážou na loňské červencové cvičení osmdesáti příslušníků svého 12. protiletadlového pluku Arrabona, kdy jeho příslušníci na Doupově cvičili ostré bojové střelby z přenosných raketových kompletů krátkého doletu typu SA-16 Gimlet.
"Cvičení maďarské armády na Doupově nebude svým rozsahem sice patřit k největším, ale pokládá základ trvalé spolupráce při výcviku protiletadlových jednotek mezi českou stranou a maďarskou armádou," uvedla Monika Nováková, tisková a informační důstojnice Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Výškově.
Vojenský prostor Hradiště je největší v ČR. Pravidelně tam kromě jednotek české armády, policistů a složek záchranného systému cvičí i vojáci zahraničních armád. Například z Francie, Německa, USA, Nizozemí a Slovenska.
Foto popis| Belgičtí vojáci ze 7. mechanizované brigády při prohlídce Doupova překonali vzdálenost 780 kilometrů z posádkového města Marce-en-Famenne, kde sídlí jejích velitelství.


23. 2. 2010Belgičtí vojáci v Čechách

26.2.2010

V pátek 26. února 2010 v brzkých ranních hodinách začal přesun první kolony sedmnácti vozidel Ozbrojených sil Belgie do Vojenského újezdu Hradiště.

Kolonu doprovázeli příslušníci Vojenské policie - z velitelství ve Staré Boleslavi, kteří teritoriálně za tuto oblast zodpovídají. V dalších dnech jim pomohou se zajištěním přesunů kolon po ose mezi Pomezím a VVP Hradiště jejich kolegové z velitelství v Praze a Táboře.
Kolony se pohybují po části karlovarské silnice a některé z nich čítají až 25 vozidel. Doba přesunu je stanovena vždy na brzké ranní hodiny a dopoledne, a to s ohledem na co nejmenší omezení provozu na frekventované komunikaci.
Vojenští policisté v součinnosti s Policií České republiky dbají na to, aby nedocházelo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti v dopravě.
Cvičení belgické brigády v plném proudu

5.3.2010

Cvičení příslušníků 7. mechanizované brigády Ozbrojených sil Belgie ve vojenském újezdu Hradiště je v polovině.

"Cvičení se jeví velmi zdařile a cvičícím vojákům navíc přeje také počasí," pochvaluje si dosavadní průběh velitel cvičení plukovník Jean Paul Deconinck a zástupce velitele pro výcvik major Pierre Pirson. Oba oceňují přípravu příslušníků Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště, kteří pro průběh cvičení dělají maximum. Není pochyb o tom, že zabezpečit výcvik v tomto náročném prostoru v současných klimatických podmínkách není zrovna jednoduchá záležitost. Společně oceňují také spolupráci s dalšími složkami Armády České republiky.
Po přesunech osob a techniky z mateřských útvarů a Německa zahájila belgická armáda na celém území výcvikového prostoru taktický výcvik a ostré střelby.
Na součinnostní střelnici Žďár byly zahájené střelby z vrtulníků August A 109, kolových obrněných transportérů Piranha III s kulomety 12,7 mm, střelby protitankových řízených střel Milan a minometů 120 mm.
Prostory střelnice bojových vozidel Mětikalov patřily střelbám z tanků Leopard 1 a na protiletadlové střelnici Březina se do střeleb zapojila bojová vozidla AIFV střelbou na pozemní cíle. Taktické letectvo se stíhacími letadly F-16 monitorují prostor cvičení.
Cvičení je věnována nejenom mimořádná pozornost českých médií, která byla pozvána ve čtvrtek 4. března 2010 na ukázky výcviku a ostrých střeleb, ale také ze strany velení Ozbrojených sil Belgie. V pátek 5. března 2010 návštívil cvičení svých jednotek náčelník belgického Generálního štábu generál Charles-Henri Delcour a velitel pozemních sil generál Marc Compernolle.
7. mechanizovaná brigáda Ozbrojených sil Belgie je na cvičení v Doupovských horách zastoupená mechanizovaným praporem 12. pluku de Ligne Prince Leopolda a 13. plukem de Ligne (12/13 Li Bataillon), letkou vrtulníkového křídla, logistickým praporem a opoziční jednotkou pluku "Ardénští lovci".

A REPORT - březen 2010Sebeobrana příslušníků 4. brn

19. února 2011 v 19:45 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Žatecký, Lounský a Chomutovský Deník - 9.7.2008

sebeobrana

Koniklec otevřený na Doupově

19. února 2011 v 19:42 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách
Mostecký, Karlovarský, Chomutovský, Sokolovský, Karlovarský, Chebský, Žatecký a Lounský Deník

5-7.4.2011

20.4.2009
koniklec 29
koniklec 28

2.4.2008

koniklec 2

1.4.2008

Koniklec5

Doupovské hory - Koniklec otevřený (Pulsatilla patens) rozkvetl ve vojenském prostoru v Doupovských horách asi o měsíc dříve, než bývá u této rostliny zvykem. Doupovské hory patří k jedněm z velice mála lokalit v České republice, kde tento zvláště chráněný druh, podle odborníků kriticky ohrožený a zákonem chráněný, roste.
"Koniklec otevřený jsem spatřil na hranicích našeho vojenského prostoru Hradiště. Je to vyloženě rarita," uvedl mluvčí vojenské posádky Radošov Stanislav Stebila.
"Běžně lze Koniklec uvidět v polovině nebo koncem dubna. Letos tedy už v březnu," dodal Stanislav Stebila.
Jde o vytrvalou bylinu z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Je vysoká deset až třicet centimetrů a je celá, včetně květů, hustě odstále chlupatá.
"Kvete v dubnu a květnu. Listy vyrůstají až na konci kvetení. Roste na slunných stepních stráních pahorkatin. V Čechách je jeho výskyt koncentrován do severozápadní části. Na Moravě neroste. V poslední době rychle ustupuje. Většina lokalit totiž zanikla a na některých se výskyt zmenšil z desetitisíců až na pouhých několik desítek jedinců," lze se dočíst na www.naturfoto.cz.
Pro svou ozdobnost je podle odborníků ohrožen i vyrýpáváním do zahrádek. Většinou je však přitom jeho hluboký kůlový kořen porušen tak, že se rostlina neujme.
Koniklec je rozšířený kromě Doupovských hor a Českého středohoří i ve střední, severní a východní Evropě či v části Skandinávie. "Vzácněji jej lze najít i jižně od Prahy," shodují se odborníci.

Publikace pro Armádu ČR- 1. výcviková a mobilizační základna PLV AČR

19. února 2011 v 19:38 | Stanislav Stebila a GŠ AČR |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Publikace pro Armádu ČR- 1. výcviková a mobilizační základna PLV AČR1. výcviková základna protiletadlového pluku

19. února 2011 v 19:34 | Stanislav Stebila a Vladimír Zedník MF Dnes |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

1. výcviková základna protiletadlového pluku

Výstava historie i současnosti 1. výcvikové základny PLV v oblastním muzeu v Chomutově

Výstava byla zahájena dne 13. února 2003 a bude přístupná až do 31. března letošního roku. Pozvání na zahájení výstavy historických uniforem, hodnostních označení, znaků, řady dokumentů, věstníků, rozkazů a současné foto dokumentace ze života u základny, přijalo vedení města Chomutov, zástupci občanů, zástupci vojenských historických klubů, velení vojenské posádky Žatec a manželka někdejšího velitele kpt. Vladimíra Grunwalda.
Ředitel oblastního muzea Ing. Stanislav DĚD zahájil výstavu, přivítal přítomné a poděkoval za zájem o tradice v regionu a ojedinělou expozici vytvořenou bývalými a současnými příslušníky 1. výcvikové základny PLV. Ing. Miroslav JANČAR manželce bývalého velitele kpt. Vladimíra GRUNWALDA předal květiny a podrobně seznámil přítomné se životem u 5.plo. Na závěr zahájení výstavy promluvil velitel 1. výcvikové základny PLV, vojenské posádky Žatec a předal řediteli oblastního muzea, paní Grunwaldové a M. Jančarovi pamětní medaili 1. VZ PLV.
Své místo na výstavě má také foto galerie posádkového města Žatec, kde působí 1. výcviková základna PLV již od roku 1969, historický prapor města, který při oslavách 50 výročí založení 1. VZ PLV obdržel z rukou starosty města Ing. Bohuslava KUNEŠE velitel pplk. Ing. Josef BABÁK společně s příslušníky základny za příkladnou spolupráci s městem.
Před 50-ti lety předchůdce 1. výcvikové základny protiletadlového vojska - 5. protiletadlový oddíl byl dislokován z Pardubic a Slaného do Chomutova v roce 1953. Prvním velitelem v Chomutově 5.plo. byl v letech 1953-1956 byl mjr. Ilja SIMČINA a v letech 1956-1958 kpt. Vladimír GRUNWALD. Historie a zároveň současnost 1. výcvikové základny protiletadlového vojska je prezentována v oblastním muzeu Chomutov. S myšlenkou výstavy 5.plo. přišel bývalý příslušník základny Ing. Miroslav JANČAR, který přizval k realizaci výstavy příslušníky 1. výcvikové základny PLV.

Milovník přírody trpělivě čeká, až vojáci vypustí rakety
Datum: 16.5.2001
Zdroj: Mladá fronta DNES
Rubrika: Karlovarský kraj
Autor: VLADIMÍR ZEDNÍK
Strana: 1
D o u p o v - Na první pohled se člen Klubu přátel města Kadaně Cyril Hauptmann nelišil od střílejících vojáků. Ve vojenském výcvikovém prostoru Doupov na Karlovarsku totiž měl při ostrých střelbách stejnou maskovací uniformu jako vojáci ze základny protiletadlového vojska. Místo spoušti na protiletadlových raketách však milovník přírody Hauptman zuřivě mačkal spoušť fotoaparátu. "Už se těším, jak si po nočních střelbách zase vyfotím kytičky a krajinu," říká amatérský botanik a historik, který pracuje jako řidič v dolech. I když se veřejnost někdy domnívá, že socialistická armáda za sebou na největším vojenském cvičišti v České republice zanechala ropná jezírka, černé skládky a vraky bojové techniky, Hauptmann se přesvědčil o opaku. Při toulkách ročně nachodí ve vojenském prostoru až čtyři sta kilometrů a nafotografoval květenu, která jinde neroste. Statistika dává za pravdu. Na vojenském cvičišti pro 12 tisíc vojáků roste 1350 druhů rostlin a žije 57 druhů savců 269 druhů ptáků. "Fascinuje mne tři kilometry dlouhá louka upolínu, kosatec sibiřský nebo vzácný vstavač," svěřuje se Hauptmann. Na raketové střelby jej v pondělí pozvali a dopravili vojáci z 1. výcvikové a mobilizační základny v Žatci. Na oplátku organizuje pro děti vojáků a jinou mládež tábory a kursy přežití. Jak milovník přírody říká, je to dobrá symbióza civilistů a vojáků. Chválí ji také takzvaní pavoučkáři, kytičkáři a hadaři, kteří žádají Vojenský újezd v Karlových Varech o povolení ke vstupu do vojenského prostoru. Impulsem k třem tisícům kilometrů vycházek na ploše přes 33 tisíc hektarů bylo pro Hauptmanna první setkání lidí z Doupova a okolí. Tisíce z nich musely kvůli nově vzniklému cvičišti v 50. letech nechtěně opustit domovy. "Při prvním setkání bývalých obyvatel, které v roce 1993 organizoval Klub přátel města Kadaně, jsme zjistili, že nevíme, jak dnes Doupovsko vypadá," vzpomíná Hauptmann. Proto začal pořizovat fotodokumentaci, která slouží také armádě. Vojenské střelnici velí major Pavel Bůžek. Z jeho vyprávění o tom, jak se chovala armáda jinde, by hrůzou vstaly ekologům vlasy na hlavě. "Přírodu na Doupovsku maximálně šetříme," uvedl major. Cyril Hauptmann však má strach, že zdejší flóru a faunu zničí někdo jiný než vojáci. Nad soukromým projektem zábavného parku, kasin a dalších atrakcí za osmdesát miliard korun jen nevěřícně kroutí hlavou. Věří, že podnikatelé z Kyselky povolení na megalomanský projekt od vlády nezískají.
Ostré střílení celý týden opět rámusí Doupovem
Deník Lučan - 16.5.2001
ARMÁDA / Cvičiště je hojně využívané, vojáci prostor zabrali už před půl stoletím
ŽATEC / DOUPOV - Ostré střelby probíhají celý tento týden ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách na hranicích Lounska, Chomutovska a Karlovarska. Včera a předevčírem se jich zúčastnili také vojáci ze žatecké 1. výcvikové základny protileteckého vojska.
V noci z pondělí na úterý stříleli vojáci z mobilních raketových kompletů S 10 a ručních S 2, včera pak z 30 milimetrových protiletadlových kanónů. Na noční střelby se byli podívat i starosta a místostarosta Žatce. Ostré střelby útvarů protileteckého vojska Armády České republiky by měly na Doupově pokračovat celý tento týden. Prostor je českou armádou velice využíván, navíc si jej často pronajímají i armády členských států NATO. Letos by na Doupově měli střílet Francouzi, Holanďané a snad i Dánové. Jednotlivé západní jednotky přijedou do výcvikového prostoru Hradiště v poměrně velkém počtu - dva a půl až tři a půl tisíce vojáků.
Před 2. světovou válkou žilo na území Doupovska téměř 15 tisíc obyvatel, drtivá většina německé národnosti. Ti byli po válce odsunuti, v roce 1947 žilo na Doupovsku čtyři tisíce lidí v 65 obcích. Po vzniku vojenského újezdu Hradiště v roce 1953, byli během dvou let odsunuti i ti. Dnes žije v šesti osadách uvnitř vojenského prostoru, jež zaujímá rozlohu 33 tisíc hektarů, pět stovek obyvatel. Během půl století zmizelo kvůli potřebám vojenského výcviku 2 600 domů.

Milovník přírody trpělivě čeká, až vojáci vypustí rakety


16.5.2001 Mladá fronta DNES Karlovarský kraj
D o u p o v - Na první pohled se člen Klubu přátel města Kadaně Cyril Hauptmann nelišil od střílejících vojáků. Ve vojenském výcvikovém prostoru Doupov na Karlovarsku totiž měl při ostrých střelbách stejnou maskovací uniformu jako vojáci ze základny protiletadlového vojska. Místo spoušti na protiletadlových raketách však milovník přírody Hauptman zuřivě mačkal spoušť fotoaparátu. "Už se těším, jak si po nočních střelbách zase vyfotím kytičky a krajinu," říká amatérský botanik a historik, který pracuje jako řidič v dolech. I když se veřejnost někdy domnívá, že socialistická armáda za sebou na největším vojenském cvičišti v České republice zanechala ropná jezírka, černé skládky a vraky bojové techniky, Hauptmann se přesvědčil o opaku. Při toulkách ročně nachodí ve vojenském prostoru až čtyři sta kilometrů a nafotografoval květenu, která jinde neroste. Statistika dává za pravdu. Na vojenském cvičišti pro 12 tisíc vojáků roste 1350 druhů rostlin a žije 57 druhů savců 269 druhů ptáků. "Fascinuje mne tři kilometry dlouhá louka upolínu, kosatec sibiřský nebo vzácný vstavač," svěřuje se Hauptmann. Na raketové střelby jej v pondělí pozvali a dopravili vojáci z 1. výcvikové a mobilizační základny v Žatci. Na oplátku organizuje pro děti vojáků a jinou mládež tábory a kursy přežití. Jak milovník přírody říká, je to dobrá symbióza civilistů a vojáků. Chválí ji také takzvaní pavoučkáři, kytičkáři a hadaři, kteří žádají Vojenský újezd v Karlových Varech o povolení ke vstupu do vojenského prostoru. Impulsem k třem tisícům kilometrů vycházek na ploše přes 33 tisíc hektarů bylo pro Hauptmanna první setkání lidí z Doupova a okolí. Tisíce z nich musely kvůli nově vzniklému cvičišti v 50. letech nechtěně opustit domovy. "Při prvním setkání bývalých obyvatel, které v roce 1993 organizoval Klub přátel města Kadaně, jsme zjistili, že nevíme, jak dnes Doupovsko vypadá," vzpomíná Hauptmann. Proto začal pořizovat fotodokumentaci, která slouží také armádě. Vojenské střelnici velí major Pavel Bůžek. Z jeho vyprávění o tom, jak se chovala armáda jinde, by hrůzou vstaly ekologům vlasy na hlavě. "Přírodu na Doupovsku maximálně šetříme," uvedl major. Cyril Hauptmann však má strach, že zdejší flóru a faunu zničí někdo jiný než vojáci. Nad soukromým projektem zábavného parku, kasin a dalších atrakcí za osmdesát miliard korun jen nevěřícně kroutí hlavou. Věří, že podnikatelé z Kyselky povolení na megalomanský projekt od vlády nezískají.

Páteční odpoledne v Praze patřilo Žatečanům

21. června 2002

V první letní den se v Praze konalo vzpomínkové shromáždění k uctění památky Maxmiliána Hošťálka - městského primátora Žatce a dalších 26 představitelů českého stavovského odboje popravených dne 21. června 1621 na pražském Staroměstském náměstí.
Pietní zahájení a hlavní program proběhl v cela zaplněném kostele sv. Mikuláše za účasti zástupců Sdružení rodáků
a přátel města Žatec, starosty města Ing. Jiřího Farkoty, místostarosty Aleše Dvořáka, občanů města a zástupců vojenské posádky. Program byl zahájen v 18,00 hod. koncertem Biblických písní Magdy Bělohlávkové a Jana Bernátka, proslovy potomků popravených, zástupců kulturního a politického života města Prahy, starosty města Žatec Ing. Jiřího Farkoty a vystoupením Žateckého příležitostního sboru.
Vzpomínkový akt vyvrcholil průvodem vlajkových zástav a přítomných za doprovodu pražské Posádkové hudby k pamětní desce popravených pánů na Staroměstském náměstí s čestnou stráží žateckých skautů.
Na závěr zazněla státní hymna a zástupce pražského Sokola PhDr. Milan Černík poděkoval ve svém projevu všem přítomným za účast a pořadatelům za důstojný průběh vzpomínkového shromáždění. Účast Žatečanů byla nejpočetnější a největšímu zájmu zahraničních turistů při průvodu Staroměstským náměstím se těšil historický prapor města Žatec a uniformovaní praporečníci žatecké vojenské posádky.

Děti byly hosty vojáků a policistů

27. června 2003

Minulé úterý dopoledne patřilo prostranství u vojenského kulturního zařízení K-500 dětem ze žateckých škol. Vojenská posádka Žatec a Policie ČR u příležitosti Dne ozbrojených sil uspořádaly "Den otevřených dveří", určený právě pro dětské návštěvníky.
Vojáci představili nejrůznější bojovou techniku, policisté zase střelecký trenažér s laserovou pistolí. Pozadu nezůstali ani hasiči. Vedle techniky Hasičského záchranného sboru se malým divákům představili také žatečtí dobrovolní hasiči při nadmíru efektní ukázce vyproštění řidiče z havarovaného a hořícího automobilu.
Děti po celé dopoledne nevěděly, které atraktivní podívané mají dát přednost. Některé využily možnost seznámit
se s vnitřkem obrněného transportéru, jiné děti zase daly přednost účasti v různých soutěžích, kde na ně čekaly sladké odměny. Ti odvážnější návštěvníci využili možnosti jízdy na koních, o kousek dále zase probíhaly ukázky výcviku služebních psů. Ti menší návštěvníci zdařilého dopoledne poskakovali v obrovském nafukovacím slonu, či hasili žízeň
u vojenských nádob, ze kterých jim vojáci nalévali do kelímků limonádu.
Podle velkého počtu návštěvníků bylo znát, že vojenský a policejní "Den otevřených dveří" už má v Žatci svou tradici, třebaže prostranství u K-500 je až na samém okraji města.

Ohlédnutí za Dnem pozemního vojska "BAHNA 2003"

4. června 2003

V poslední květnovou sobotu se konal ve vojenském výcvikovém prostoru Jince v Brdech mezi Rokycany a Příbramí 14. ročník Dne pozemního vojska "BAHNA 2003". Tropické teploty vedly návštěvníky k přejmenování akce "Bahna" na "Prašna". Pořádali ji Pozemní síly spolu se Silami územní obrany, Hradní stráží, Nadací pozemního vojska, Museem na demarkační linii, Klubem vojenské historie Volduchy, Československou obcí legionářskou a kluby vojenské historie.
Prezentace probíhají každoročně od roku 1990 a záměrem celé akce bylo předvést veřejnosti současnou vojenskou techniku a demonstrovat profesní připravenost příslušníků Armády České republiky a jednotek Severoatlantické aliance. V letošním ročníku, kdy padl rekord v návštěvnosti, dali pořadatelé prostor specializovaným silám, které působily či působí v zahraničních misích nebo se podílely na odstraňování následků katastrofálních povodní v naší republice. Šlo především o naše chemiky, ženisty, příslušníky průzkumných jednotek, výcvikových základen Pozemních sil a příslušníky záchranných a výcvikových základen Sil územní obrany. Na přípravě a ukázkách Armády České republiky se účastnily stovky vojáků a desítky kusů techniky.
Významným mezníkem v historii Bahen se stal jubilejní 10. ročník, kdy na stožárech zavlála poprvé také vlajka NATO. Od roku 2000 se Bahna obohatila o mezinárodní akcent, a to účastí zahraničních armád. Důkazem tvrzení byla letošní účast osádek a vojenské bojové techniky ze SRN - Leopard, Marder, Houfnice 2000, z Francie - lehká obrněná průzkumná vozidla VBL, z Polska - terénní automobily HONKER a Rakouska - obrněné transportéry ULAN a PANDUR.
Před slavnostním zahájením největší prezentace Armády ČR na veřejnosti předvedli výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení seskok s vlajkami a každý výsadkář si při doskoku vysloužil aplaus všech přítomných.
Den pozemního vojska BAHNA 2003 byl slavnostně zahájen v 10 hodin náčelníkem Generálního štábu AČR genpor. Pavlem ŠTEFKOU a velitelem Pozemních sil AČR genmjr. Josefem SEDLÁKEM.
Dynamickou ukázku zahájil přelet roje letounů L 159 a roj bitevních vrtulníků Mi-24 s následným přepadem velitelského stanoviště za podpory vzdušných sil. Po ukázce letounů a vrtulníků se prezentovala chlouba Armády ČR
v zahraničních misích chemická jednotka AČR s ukázkou výcviku.
Dalším bodem programu byla ukázka bojů z II. světové války, kdy tanková brigáda přišla na pomoc Pražskému povstání. Dále proběhla ukázka výcviku průzkumných jednotek, vystoupení Hradní stráže, ukázka výcviku dělostřeleckých jednotek, ukázka boje československých jednotek v době henleinovského povstání o obec Cetviny, ukázky výcviku Čestné stráže Armády České republiky, ženijních jednotek, jednotek sil územní obrany a Vojenské policie Armády České republiky.
Protiletadlové vojsko bylo zastoupeno příslušníky vojenské posádky v královském městě Žatec - 1. Výcvikové základny PLV a 11. protiletadlového raketového pluku s vojenskou protiletadlovou raketovou technikou S-10 a OSA AKM. Za přípravu osádek a techniky odpovídal velitel 1. VZ PLV a vojenské posádky Žatec pplk. Ing. Antonín JUŘÍK, praktické ukázce protiletadlového vojska velel npor. Ing. Pavel ŠIMŮNEK

Oslavy 51. výročí založení VÚ 2478 Žatec

19. listopadu 2001

Dne 16. listopadu 2001 v rámci oslav k 51. výročí založení vojenského útvaru 2478 se uskutečnil "Sportovní den velitele", který byl zahájen nástupem útvaru v 8,15 hod. na stadionu Flora za účasti všech vojáků z povolání, vojáků základní služby a občanských zaměstnanců. Na Posádkovém domě armády byly připraveny soutěže pro občanské zaměstnance a na stadionu Flora pro VZP a VZS, kde se soutěžilo v mnoha sportovních disciplínách.
Vyhodnocení soutěžních družstev a jednotlivců proběhlo ve 12,00 hod. předáním diplomů, sladkých cen a upomínkových předmětů. Oslavy 51. výročí založení VÚ 2478 pokračovaly ve večerních hodinách "Společenským večerem " na K-500" za účasti partnerů útvaru, bývalých velitelů, příslušníků VÚ 2478 a 6516. Společenský večer zahájil velitel VÚ 2478 pplk.Vladimir Ďurove přivítáním přítomných, krátkou historií útvaru a poděkováním všem součastným i bývalým příslušníkům Program vyplnila hudební skupina Aquárius, taneční škola Stardance Chomutov a hostem večera byl Zdeněk Hrubý - skupina Style.


Žatecké výcvikové středisko hostilo úspěšné účastníky soutěže Zelený terč

18. září 2003

Vědomostní soutěž Zelený terč, kterou vyhlásilo Ministerstvo obrany, měla zakončení v žatecké výcvikové jednotce. Soutěž byla určena pro všechny zájemce ve věku od 12 do 40 let a zúčastnilo se jí zhruba 1500 lidí z celé republiky. Všech 150 soutěžících, kteří na otázky odpověděli správně pozvalo ministerstvo 16. září do žatecké výcvikové jednotky. Bylo mezi nimi i 17 soutěžících ze Žatce.
"Mezi pozvanými byli jak ti, co poprvé poznávali vojenská kasárna, tak i například muž, který se několikrát dobrovolně zúčastnil vojenského cvičení," informoval náš týdeník důstojník pro styk s veřejností npor. Stanislav Stebila.
Po přivítání u výcvikové jednotky odjeli všichni pozvaní spolu se svými hostiteli do výcvikového prostoru Doupov,
kde sledovali střelby z přenosného protiletadlového kompletu S-2. Další bohatý program se odehrával opět u žatecké výcvikové jednotky. Několik zájemců navštívilo počítačovou místnost, kde si mohli zkusit výuku přípravy na střelbu.
Učili se rozeznávat určené cíle, jednotlivé druhy letadel. Další si zase v areálu kasáren zkoušeli bojovou přípravu, sledovali ukázky různých druhů výcviku.

Do Žatce bude převeleno tisíc pět set profesionálních vojáků

15. srpna 2003

Podle již dřívějšího příslibu vedení armády, by se rušení některých posádek v tradičních posádkových městech, nemělo v žádném případě týkat Žatce. Během listopadu sice budou oba zdejší vojenské útvary ze Žatce přesunuty, výcviková základna do Přerova a bojový protiletadlový pluk do Strakonic, ale do Žatce by naopak v příštím roce měly být převeleny tři prapory mechanizované brigády.
Minulý čtvrtek navštívil starostu města Ing. Farkotu velitel pozemních sil Armády ČR, generálmajor Ing. Josef Sedlák. Starostu velitel pozemních sil informoval jakým způsobem proběhne přemístění současných vojenských útvarů ze Žatce a současně potvrdil, že do Žatce opravdu budou, zřejmě v dubnu příštího roku, převeleny z Havlíčkova Brodu tři prapory mechanizované brigády, tedy zhruba 1 500 profesionálních vojáků. Žatec čeká tedy jen poměrně krátké přechodné období, kdy ve městě armáda nebude.
S příchodem profesionálních vojáků bude nutné zajistit jim ve městě i bydlení. Část bude sice ubytována přímo
v areálu kasáren, většina však bude požadovat byty. Na jejich pořízení jim ostatně armáda dává velice slušný finanční příspěvek.
"Pana generála jsem znovu ujistil, že město je po všech stránkách na příchod profesionálních vojáků připraveno a je schopno jim jejich potřeby zajistit," řekl starosta Ing. Farkota.

Dobrovolné cvičení záloh u 1.VZ PLV

Datum: 12. října 2001


Ve dnech 8. - 12. října 2001 proběhlo jedno z dalších cvičení dobrovolných záloh u 1. výcvikové základny protiletadlového vojska. Na dobrovolné cvičení se přihlásilo celkem 14 dobrovolných záloh v hodnostech vojínů, svobodníků i četařů a raritou v dosavadní historii dobrovolných cvičení je Ing. Oldřich OSMÍK z Jaroměře v hodnosti podplu-kovníka, který sloužil třiadvacet let u protiletadlového vojska.
Program cvičení byl připraven dle odbornosti - protiletadlového vojska. Při závěrečné besedě s velením 1.VZ PLV
a poslancem PČR Ing.Martinem STARCEM se všichni přítomni shodli, že řada obyvatel ČR při současné mezinárodní situaci plně pochopila možnosti armády při obraně státu, i pomoci civilnímu sektoru. Třetina záloh potvrdila zájem
o začlenění se do armády jako profesionální vojáci. Poslanec PČR Ing. Martin Starec uvedl, že v roce 1999
v parlamentu panovala při úvahách o dobrovolných cvičeních nedůvěra, ozývaly se posměšky, jestli vůbec se někdo zůčastní. Dnes je ale vidět a účast dobrovolných záloh je to důkazem, že si dokáže uvědomit, jak je armáda potřebná
a co může nabídnout. Velitel 1.VZ PLV pplk. Ing. Vladimír Ďurove při předávání certifikátů o absolvování dobrovolného cvičení poděkoval všem za účast, dodržení kázně, disciplíny a současně i vycvičenost. Panu paslanci PČR za zájem
o všechny předešlé cvičení, kdy se osobně zúčastnil na besedách s vojáky v záloze a detailně se zajímal o průběh výcviku.
Pplk. Ing. Vladimír Ďurove seznámil přítomné s představou velení AČR v příštích letech, aby tato cvičení na sebe navazovala a gradovala do té hranice, kdy bude možné vojáky v záloze využít při taktických cvičeních, což se setkalo
s mimořádným souhlasem všech přítomných. Dobrovolné cvičení bylo ukončeno slavnostním obědem na JVP
u 1.VZ PLV.Výstavy „ZANIKLÉ OBCE DOUPOVSKA“

19. února 2011 v 19:31 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech
VÝSTAVY "ZANIKLÉ OBCE DOUPOVSKA"
Vojenská posádka Radošov v Doupovských horách ve spolupráci s Muzeem Kadaň a předsedou Klubu přátel města Kadaně a historikem Doupovských hor Cyrilem Hauptmannem pravidelně pořádá výstavy "Zaniklé obce Doupovska". Výstavy se pořádají u příležitosti oslav Vojenského újezdu Hradiště a VZ 1534 na PDA Albeřice na reprezentačních plesech Vojenské posádky Hradiště pořádaných v Grand hotelu Pupp a SPA Thermal
v Karlových Varech za účasti příslušníků vojenské posádky Hradiště, Karlových Varů, partnerů posádky, zástupců státní a místní samosprávy, podnikatelů, školství a regionálního tisku. Výstava je také určená celé řadě lidí, kteří na Doupově strávili kus svého života. Na výstavě se prezentují historické fotografie, pohlednice
a dopisy.

Dny otevřených dveří - ve Vojenském újezdu Hradiště

19. února 2011 v 19:26 | Stanislav Stebila |  akce pro děti - články v novinách

Žatecký, Lounský, Karlovarský a Chomutovský Deník - 28.7.2007

den ot.dveří

29.6.2006
Konec školního roku je již tradičně ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště spojen s oslavou Dne ozbrojených sil ČR.
Očekávání posledního zvonění ve školních lavicích přiblížila akce Armády ČR - Den otevřených dveří VVP Hradiště. Prosluněné úterní dopoledne 27. června 2006 patřilo v sídelním útvaru Bražec dětem ze sídelních útvarů Bražec, Albeřice, Lučiny a Dolní Lomnice, dětem z mateřských a základních škol, dětem z dětských domovů a sociálních ústavů okolních obcí VVP Hradiště.
Na přípravě a průběhu akce se podílelo Velitelství vojenské posádky Radošov, Újezdní úřad vojenského újezdu Hradiště, Krajské vojenské velitelství Karlovy Vary, Vojenské lesy a statky ČR divize Karlovy Vary, Vojenská policie, Odbor podpory kvality života Ředitelství personální podpory a Policie ČR.
Děti se okamžitě rozeběhly k ukázkám zbraní a techniky všech zúčastněných složek. Obdivovali a tleskaly ukázkám výcviku služebních psů, přesnou mušku prokazovaly na střeleckém trenažéru a ve střelbě ze vzduchovek, skákaly na nafukovacím hradě, soutěžily s klaunem a kašpárky o sladké ceny, vyzkoušely si své orientační dovednosti u stanoviště Klubu přátel města Kadaně a dětského turistického oddílu. U příslušníků 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce se děti maskovaly za odstřelovače, u stanoviště hasičského záchranného sboru Karlovy Vary se nechaly vyzvednout záchrannou plošinou do výšky 29 metrů.
Za nebývalého aplausu dorazil svým červeným Ferrari moderátor Leoš Mareš přímo z vyřazovacího klání třetího ročníku soutěže Česko hledá Superstar. Po autogramiádě Leoš Mareš vystoupil v krátkém programu na improvizovaném pódiu a na závěr byl připraven pro necelou pětistovku dětí pravý vojenský gulášek.
Vojáci si pěstují svou budoucnost
28.6.2006 Karlovarský deník

Bražec - Rodinu se snaží nahradit vojáci dětem z dětských domovů. Právě pro ně a pro jejich vrstevníky ze základních škol v širokém okolí připravili včera v Bražci na Karlovarsku Den otevřených dveří.
"Dětem z dětských domovů se věnujeme už dlouhá léta," uvedl Stanislav Stebila, mluvčí vojenské posádky Radošov. "Snažíme se jim nabídnout něco, co normálně nemohou dostat," doplnil. Jak řekl, z dětí z dětských domovů bývají ti nejlepší vojáci. "Mají tvrdší život než jejich vrstevníci z normálně fungujících rodin, a tak se snáze v armádě aklimatizují," vysvětlil Stebila. Podle jeho slov je řada případů, kdy se děti ovlivněné vojáky daly na dráhu v profesionální armádě. Kariéru u vojska nevyloučili ani někteří účastníci včerejší slávy v Bražci. "Na akci s vojáky jsme poprvé a moc se nám to líbí," shodli se osmiletý Míla Hodan a o rok mladší Martin Jesínek. Stejně jako patnáctiletý Honza Belej si dokáží představit spojit svou budoucnost s Armádou České republiky. Den otevřených dveří ve vojenském újezdu v Hradišti, na kterém kromě vojáků předvedli své umění i policisté a hasiči, patří mezi největší akci místních vojáků pro děti. "A letos je to taky jedna z posledních akcí pro nejmenší," dodal mluvčí radošovské posádky Stanislav Stebila.
20.6.2005
Doupov - Děti z dětských domovů i ústavů pro zdravotně postižené zavítaly koncem minulého týdne do Vojenského výcvikového prostoru Hradiště. Pozvali je tam příslušníci posádky Radošov.

Vojáci u příležitosti Dne ozbrojených sil ČR uspořádali pro děti atraktivní program v malebném prostoru Mětikalov. Nechyběla ukázka výcviku služebních psů za asistence psovodů strážní roty a Policie ČR, ukázka ručních zbraní, vojenské, policejní a hasičské techniky, první pomoci, střelba ze vzduchových pistolí, skládání vojenských papírových čepic a soutěže o sladké ceny. Nezahálel ani střelecký trenažér.
Letos poprvé pozvala vojenská posádka Radošov děti na ukázku ostrých bojových střeleb z protiletadlových raketových kompletů S-2M na protiletadlovou raketovou střelnici Březina. Z hrdel prcků při ukázce S-2M znělo stále dokola: "Strejdo, já chci taky"; "Strejdo, půjč mi tu velkou pušku"; "To je suprový" a podobně.
Po návratu dětí do prostoru Mětikalova se opékaly buřty, podávalo se občerstvení a opět skotačilo. Malý Jirka z Klášterce nad Ohří při loučení jako samozřejmost oznámil s plnou pusou, že hned zítra přijede zase.
Foto popis| Příslušník radošovské posádky asistuje jednomu z malých návštěvníků vojenského prostoru na Doupově při držení protiletadlové raketové zbraně S-2. Vojáci pozvali děti z dětských domovů a ústavů pro zdravotně postižené v rámci Dne ozbrojených sil.
Děti z domovů si s chutí zahrály na vojáky
18.6.2005 Autor: JANA ŠTEINEROVÁ Titul: Karlovarské noviny
Hradiště - Jako každý konec školního roku tak i ten letošní věnovala vojenská posádka v Radošově ve Vojenském prostoru Hradiště těm nejmenším. Tentokrát byla akce naplánována na 16. června. "Krásné až letní počasí v Doupovských horách přispělo k bezstarostnému skotačení dětí z dětských domovů a dětí z ústavů se zdravotním postižením. Vojáci u příležitosti Dne ozbrojených sil České republiky pozvali děti na Den otevřených dveří, který měl velmi atraktivní program," uvedl asistent velitele a tiskový mluvčí vojenské posádky v Radošově Stanislav Stebila.
V malebném prostoru Mětikalova nechyběla ukázka výcviku služebních psů za asistence psovodů Strážní roty a Policie České republiky, ukázka ručních zbraní, vojenské, policejní a hasičské techniky, ale i předvedení podání první pomoci posádkové ošetřovny. "Děti si mohly vyzkoušet střelbu ze vzduchových pistolí, na řadu přišly i soutěže o ceny, přičemž nezahálel ani střelecký trenažér," upřesnil Stebila.
Radošovská vojenská posádka ale letos poprvé pozvala děti na ukázku ostrých bojových střeleb z protiletadlových raketových kompletů S2M na protiletadlovou střelnici Březina. "Z hrdel prcků při této ukázce stále znělo dokola: 'Strejdo, já chci taky', 'Strejdo, pujč mi tu velkou pušku', 'Ta je ale těžká'. Při odpalování raket na vzdušný cíl bylo pro změnu slyšet: 'Ty brďo, to byla šlupka', 'Ta ale letí vysoko'. Padala slova uznání na adresu profíků," vyprávěl tiskový mluvčí vojenské posádky.
Po návratu dětí z Mětikalova se opékaly buřty, podávalo občerstvení. "Pousmál jsem se, když mi malý Jiřík z Klášterce nad Ohří při loučení jako samozřejmost s plnou pusou oznámil: 'Strejdo, já přijedu zítra taky, jo?' Právě ta bezstarostnost, upřímnost, dětský úsměv je tou nejlepší odměnou všem těm strejdům a tetám, kteří pamatují i na ty prcky, kteří to v životě nemají nejlehčí," dodal Stebila.

1.7.2004

Doupov, Žatec - Protiletadlová střelnice Březina ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště na konci školního roku v úterý hostila stovky dětí z mateřských, základních a středních škol Karlovarského kraje a Dětského domova Žatec.
Program zatraktivnili příslušníci 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce ukázkami slaňování a výcviku sebeobrany. U příležitosti Dne ozbrojených sil ČR pořádal velitel vojenské posádky Radošov ve spolupráci s Rekrutačním střediskem Karlovy Vary Den otevřených dveří. Příslušníci Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště, Rekrutačního středisko Karlovy Vary, Policie ČR, Vojenská hasičská jednotka Hradiště a Integrační záchranný sbor Karlovy Vary připravili v dopoledních hodinách pro děti soutěže o sladké ceny, střelbu ze vzduchovek, laserové pistole a samopalu, statické ukázky vojenské a hasičské techniky, soutěže o propagační materiály Armády ČR. Závěr Dne otevřených dveří patřil dlouho očekávanému vojenskému guláši.
Děti si prohlížejí samopal při programu, který pro ně připravili vojáci ve výcvikovém prostoru na Doupově.

Ibišek

19. února 2011 v 19:22 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Žatecký, Lounský, Chomutovský a Mostecký Deník - 17.9.2008

ibišek

Viktorka a jarní pohlazení

19. února 2011 v 19:10 | Stanislav Stebila

Českolipský, Sokolovský, Chebský, Plzeňský, Chomutovský, Žatecký, Lounský a Mostecký Deník - 19.4.2010Viktorka 1


Maďarští vojáci na Doupově

19. února 2011 v 19:02 | Stanislav Stebila a Martin Koller |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Sokolovský, Karlovarský, Žatecký, Lounský, Chomutovský, Mostecký Deník, časopis Areport a Profesionál - čevenec 2009 a duben 2010

mad1
mad2
mad3

Na Doupově cvičili protiletadloví střelci z Maďarska, dnes odjíždějí


17.7.2009
Doupov/ Maďarští protiletadloví střelci dnes ukončí výcvik s ostrými střelbami ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách. Ten je svými 33 tisící hektary největším vojenským výcvikovým prostorem Armády ČR s nemalým počtem výcvikových a ubytovacích zařízení. Prostor se nachází na hranici okresů Louny, Chomutov a Karlovy Vary.
Prostor slouží nejenom k výcviku příslušníků české armády, ale také pro výcvik zahraničních armád. V posledních letech tam cvičili příslušníci ozbrojených sil Francie, Belgie, Německa, USA, Nizozemska a Slovenska. Jednou ze střelnic je protiletadlová střelnice Březina. Je intenzivně využívaná příslušníky protivzdušné obrany ozbrojených sil v rámci ostrých bojových střeleb přenosných raketových kompletů krátkého doletu.
Tento týden ji k ostrým střelbám využili vojáci z Maďarska. Cvičení začalo v pondělí přepravou osob, materiálu a techniky po vlastní ose z maďarského Györu do vojenského újezdu Hradiště ve vzdálenosti 540 kilometru. Dnem "D" se stala středa, kdy za přítomnosti náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Maďarska generála László Tömböla se přibližně 80 příslušníků 12. protiletadlového pluku "Arrabona" podílelo na úspěšném zvládnutí ostrých bojových střeleb z raketového kompletu krátkého doletu SA-16 GIMLET.
Z kompletu krátkého doletu SA-16 GIMLET na protiletadlové střelnici Březina bylo odpáleno celkem 42 raket. Komplet představuje obávanou a účinnou zbraň. Patří mezi světovou špičku a vlastní ji několik desítek států. Komplet váží 17 kg, hmotnost střely je 11 kg, přičemž hlavice váží jeden kilogram. Účinný dostřel má zbraně 1,6 km a výškový rozsah 1 až 2,5 kilometry. Rychlost odpálené rakety je 360 metrů za vteřinu.
Cvičení maďarských vojáků skončí dnes přesunem osob, materiálu a techniky zpět do Maďarska.
Foto popis| Maďarští vojáci se připravují na odpálení střely z protiletadlové zbraně na Doupově.

Duben 2010 - opět na Doupově

madaři 4
maďaři-cvičení
maďarké OS
maďaři 3

28.4.2010

V letošním roce Středisko obsluhy výcvikového zařízení Hradiště zabezpečuje již druhé cvičení zahraničních vojsk. Po březnovém cvičení příslušníků ozbrojených sil Belgie ve výcvikovém prostoru Hradiště, zde v těchto dnech cvičí příslušníci ozbrojených sil Maďarska.
Cvičení Shorad 2010 bylo zahájeno v pondělí 26. dubna 2010 přepravou osob, přesunem techniky a materiálu po vlastní ose z Gyoru do výcvikovém prostoru Armády České republiky Hradiště.
Na sedmdesát příslušníků 12. protiletadlového pluku "Arrabona" se pod velením generála László Vargy ve středu 28. dubna zúčastnilo ostrých střeleb z kompletu krátkého doletu SA-16 Gimlet. Výcvik se koná na protiletadlové střelnici Březina, a to s imitačními prostředky, cvičnou i ostrou municí.
"Děkujeme příslušníkům Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště a české armádě za vytvoření výborných podmínek pro výcvik našim příslušníkům, kteří se sem po roční pauze opět rádi vrátili. Výsledky ostrých střeleb jsou výborné a vše probíhá bez nejmenších problémů," prohlásil generál Varga a s nadsázkou dodal: "Objednali jsme si také krásné slunečné počasí, co víc si můžeme přát."
Cvičení Shorad 2010 bude ukončeno 30. dubna 2010 přesunem osob a techniky do Maďarska.
Na Doupově cvičili protiletadloví střelci z Maďarska, dnes odjíždějí
17.7.2009
Doupov/ Maďarští protiletadloví střelci dnes ukončí výcvik s ostrými střelbami ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách. Ten je svými 33 tisící hektary největším vojenským výcvikovým prostorem Armády ČR s nemalým počtem výcvikových a ubytovacích zařízení. Prostor se nachází na hranici okresů Louny, Chomutov a Karlovy Vary.
Prostor slouží nejenom k výcviku příslušníků české armády, ale také pro výcvik zahraničních armád. V posledních letech tam cvičili příslušníci ozbrojených sil Francie, Belgie, Německa, USA, Nizozemska a Slovenska. Jednou ze střelnic je protiletadlová střelnice Březina. Je intenzivně využívaná příslušníky protivzdušné obrany ozbrojených sil v rámci ostrých bojových střeleb přenosných raketových kompletů krátkého doletu.
Tento týden ji k ostrým střelbám využili vojáci z Maďarska. Cvičení začalo v pondělí přepravou osob, materiálu a techniky po vlastní ose z maďarského Györu do vojenského újezdu Hradiště ve vzdálenosti 540 kilometru. Dnem "D" se stala středa, kdy za přítomnosti náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Maďarska generála László Tömböla se přibližně 80 příslušníků 12. protiletadlového pluku "Arrabona" podílelo na úspěšném zvládnutí ostrých bojových střeleb z raketového kompletu krátkého doletu SA-16 GIMLET.
Z kompletu krátkého doletu SA-16 GIMLET na protiletadlové střelnici Březina bylo odpáleno celkem 42 raket. Komplet představuje obávanou a účinnou zbraň. Patří mezi světovou špičku a vlastní ji několik desítek států. Komplet váží 17 kg, hmotnost střely je 11 kg, přičemž hlavice váží jeden kilogram. Účinný dostřel má zbraně 1,6 km a výškový rozsah 1 až 2,5 kilometry. Rychlost odpálené rakety je 360 metrů za vteřinu.
Cvičení maďarských vojáků skončí dnes přesunem osob, materiálu a techniky zpět do Maďarska.
Foto popis| Maďarští vojáci se připravují na odpálení střely z protiletadlové zbraně na Doupově.

Vojenský hasič první v celorepublikové soutěži

19. února 2011 v 18:05 | Stanislav Stebila |  Pracovní-Armáda ČR - články v novinách a časopisech

Karlovarský, Sokolovský, Plzeňský a Chebský Deník, časopisy (AČR) A report a Profesionál 24.6. a 14.7.2010

hasič 3

Doupovský zelenáč: kurz přežití ve volné přírodě pro děti

19. února 2011 v 17:44 | Stanislav Stebila, Aleš Kassal. Petr Kinšt |  akce pro děti - články v novinách

Doupovský zelenáč: kurz přežití ve volné přírodě pro děti

2010-2000 články a fotky z tisku: Karlovarský, Chebský, Sokolovský, Mostecký, Chomutovský, Žatecký a Lounský Deník, Deník Lučan, MF Dnes, ČTK, Vojenské Publikace, časopisy a ainternet.

20102008

2005
2006

Deník Lučan 2001

Děti opět poznají život mladých vojáků v terénu

Deník Lučan - 23.5.2001
CO SE CHYSTÁ / Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet některé dovednosti ŽATEC - Ani letos nepřijdou děti o návštěvu vojenského cvičiště Pereč u Žatce. V rámci projektu Vojáci dětem, zašťiťovaného ministerstvy obrany a vnitra, se uskuteční tzv. přežití v přírodě. Tedy akce, při které děti poznávají život vojáků základní služby v reálu. "První běh připravujeme až na konec školního roku, kdy mají děti přece jen volněji," uvedl mluvčí žatecké posádky nadporučík Stanislav Stebila. Tradičně se mají zúčastnit děti z dětského domova, pro které se díky prostředkům vyčleněným ministerstvem vnitra podařilo nakoupit příslušné vybavení pro život v přírodních podmínkách. "Zájem o naši nevšední akci ale projevil i vzdálenější dětský domov, a sice až z Českého Krumlova," doplnil S. Stebila. Další kolo návštěvy na Perči se uskuteční v srpnu a půjde o největší setkání, kterého by se mělo zúčastnit na 160 až 170 dětí.
Loni se na cvičiště podíval a strávil tam dobrodružné okamžiky oddíl kadaňských mladých lidí z uskupení nazývaného Hraničáři. Vcelku pravidelně vojáci zvou do terénu i děti z mateřské školy Alergo, naposledy tam byly 9. května. Obvyklou náplní programu pro děti jsou ukázky techniky, bojových umění, zpestřením je přenocování ve vojenských stanech s nočními poplachy a pochody. Především chlapci oceňují možnost vyzkoušet si střelbu ze samopalů.

Děti z domova opět přespí u vojáků


Deník Lučan - 18.6.2001


ZAJÍMAVOST / Průběh akce Vojáci dětem sledují ministerstva vnitra a obrany

ŽATEC - V rámci programu Vojáci dětem, podporovaného ministerstvy obrany, vnitra a městem Žatec, se ve výcvikovém prostoru Pereč u Žatce uskuteční ve dnech 21. a 22. června další z pobytů po děti a mládež. Na akci s podtitulem "přežití" se bude podílet 1. výcviková základna proitletadlového vojska a 11. protiletadlový raketový pluk.


"Na naše pozvání se přežití zúčastní děti z dětského domova (DD), z mateřské školy Alergo a Hraničáři - mládež z Klubu přátel města Kadaně," uvedl mluvčí žatecké posádky npor. Stanislav Stebila.


V rámci dvoudenní akce děti zhlédnou ukázky bojové techniky, výcviku vojáků při budování okopů, slaňování, sebeobranného stylu Musado, výcvik vojenských psů. Jako obvykle část dětí z DD stráví noc na cvičišti ve stanech a zřejmě se může těšit na noční poplach a hlídkování s vojáky. V poněkud ostřejším tempu a se složitějšími úkoly prožijí dva dny Hraničáři. Ti loni zažili dobrodružnou noc při simulovaném útoku, respektive kruhové obraně tábora.


Vojáci dětem se konají v rámci programu prevence kriminality a v nepravidelmých intervalech přímo pod dohledem hostů z ministerstev vnitra a obrany.p á t e k 2 2 . 6 . 2 0 0 1

07,00 hod. budíček, ranní hygiena, ukázka vojenského odborného výcviku,
09,00 hod. přesun dětí v rámci topografické přípravy za doprovodu vojáků k řece Ohře, příchod mladších dětí z DD v Žatci, školky Alergo a děti ze zvláštní školy, program Klubu přátel města Kadaně je speciální dle požadavků vedoucího pana Cyrila Hauptmanna,
09,15 hod. ukázka dovedností přežití dětí Klubu přátel města Kadaně, střelecká, topografická, chemická příprava, slaňování, ukázky sebeobrany - MU SA DO , ukázky výcviku vojenských psů,
11,00 hod. ukončení, složení stanů, odevzdání materiálu dětí z DD výkonným praporčíkům,
12,00 hod. oběd pro příslušníky 1. VZ PLV a děti.
Program:
č t v r t e k 2 1 . 6 . 2 0 0 1
15,00 hod. provedení nástupu ve výcvik. prostoru 1. výcvikové baterie příslušníků 1. VZ PLV a dětí (dětské domovy města Žatec a Chomutov a Klub přátel města Kadaně), zahájení ukázek výcviku vojáků a vojenské bojové techniky, slaňování, budování okopů, cvičební úkoly pro jednotlivé skupiny útočících a obranných skupin vytvořených z řad VZS a dětí, sportovní soutěže…
18,00 hod. večeře,
19,00 hod střelecká, topografická a chemická příprava, vyzvednutí materiálu osobní potřeby dětí z DD stavění stanů, střežení tábora, přenocování 40 starších dětí z DD a Klubu přátel města Kadaně,přesun skupiny mladších dětí do dětského domova v Žatci pod vedením vychovatele,
22,00 hod. večerka
po 24,00 poplach, noční patrola,kruhová obrana.
V Žatci dne 14.6. 2001
poznámka redakce, věříme že tiskový mluvčí vojenské posádky p. Stebila Vám po akci přinese další informace a fotografie z této jistě záslužné akce.30.8.2000
1.výcviková základna protiletadlového vojska Žatec
Komise SPJ a velitele vojenské posádky pana pplk.Ing. Františka Mičánka pořádá pravidelně akce " PŘEŽITÍ " v rámci výcviku nových vojáků základní služby v letním období pro děti z Dětských domovů , Sdružení přátel města Kadaně , dětí vojáků z povolání a občanských zaměstnanců. Akce jsou pořádány v rámci projektu "Vojáci dětem " ve vojenském výcvikovém prostoru Pereč v délce tří dnů s prům. počtem 16O-18O dětí . Je to tradice, založena v roce 1998, která nastartovala spolupráci i s jinými organizacemi severočeského regionu , které mají zájem o tyto akce.
Jako součást práce s rod.příslušníky zaměstnanců útvaru jsme nabídli možnost účasti mladších dětí( do 6 let) s doprovodem a starších dětí .
Zájem o přežití také projevila školka "Alergo" se speciálními třídami pro alergiky a astmatiky v Žatci. Školku navštěvuje řada dětí VZP a O.Z. a je známá také mimořádnou aktivitou svých zaměstnanců ve volném čase (reprezentovala region například na vystoupení ve 3. skladbách na XIII. Všesokolském sletu v Praze 1. a 2. července. 2ooo)
Sdružení přátel města Kadaně se obrátil na nás se žádostí o přijetí 20 dětí ve věku od 13-17 let. Toto Sdružení pořádá podobné aktivity i pro kadańské děti od 7 let a to v letním i zimním období u VVP Hradiště . Předpokládáme, že navázaná spolupráce se projeví v pozit. vztahu dětí k AČR.
PROGRAM (ve dnech 29-30 . 8. 2000)
Zahájení akcí proběhlo v 15,00 hod. ve výcvikovém prostoru výcvik.baterií nástupem vojáků a dětí
Ve dnech 29-30. srpna
- ve výcvik.prostoru Pereč 1.výcv.baterii (1.tábor) navštívila první část (asi 30 dětí ) z Dětského domova s programem do 19,OO hod. 12 starších dětí z DD zůstalo v prostoru výcviku a zúčastnilo se nočního programu .
- dne 30. srpna od 9,00 hod. navštívila výcvikový prostor 1.výcv. baterii druhá část (asi 20 dětí) z Dětského domova v Žatci.
- ve výcvikovém prostoru 2.výcv.baterie (2 a 3. tábor) navštívilo Sdružení přátel města Kadaně. Program byl připraven na celé tři dny "přežití" .

Ve dnech 30-31. srpna
- ve výcvik. prostoru Pereč 1. výcv. baterii (1.tábor) navštívilo od 15,00 hod.
30.srpna asi 50 dětí vojáků z povolání a občanských zam. s programem do 19,00 hod. ( pro menší děti s doprovodem ) v prostoru výcviku zůstal zbytek starších dětí, pro které byl připraven noční program .
- ve výcvikovém prostoru 2.výcv.baterie navštívili 31. srpna od 9,30 hod.děti ze školky Alergo .
Opět proběhnou ukázky bojové techniky v akci, chemická a topografická příprava ve vojenském cvičném prostoru, nácvik střeleb ze samopalů , vzduchovek na terče, střežení prostoru, stavění stanů, zakopávání se do obranných pozic a především přenocování starších dětí ve stanech. Strava je zajištěna ve večerních hodinách opékání špekáčků, ráno lehká snídaně a teplý oběd je zajištěn útvarem ve spolupráci s organizacemi.
Novinkou "přežití" pro zpestření je připraven výsadek 12 mužů ( seskok se zbraní z letadla ) nad výcvik. prostorem s následným přepadením pozic -táborů.

The 1st Training Base of Antiaircraft Troops

Action called "Survival" for the children from Children Houses
SPF Commission and Military Garrison Commander Lt. Colonel František Mičánek organise regular activities called "Survival" within the training of new conscripts in summer for the children from Children Houses, Union of Friends of Kadaň Town, children of professional soldiers and civilian employees. The activities are organised within the Soldiers-to-Children project in Military Training Area, Pereč. They last three days and number of participating children is about 160 to 180. It is a tradition founded in 1996 that started co-operation with other organisations of the North Bohemian region that are interested in these activities. Within the program of our work with family members of our employees, we have also offered a possibility of participation for younger children (up to 6 years of age) accompanied by their parents as well as for elder children.
The "Alergo" kindergarten with special classes for allergies and asthmatics in Žatec expressed its interest in the "Survival". The school is attended by a number of children of our career soldiers and civilian employees and it is also known for an extraordinary activity of its employees in their leisure time (e.g. they represented our region in the performance at 3 gymnastics compositions at the Sokol Rally in Prague on July 1 and 2, 2000). The Union of Friends of Kadaň Town asked us to accept 20 children of the age from 13 to 17. This Union organises similar activities even for 7-year-old children from Kadaň in both summer and winter season at Military Training Area, Hradiště. We expect that the established co-operation will result in a positive relation of the children towards the Czech Republic Armed Forces.
Děti o půlnoci valily oči, začal poplach ve vojenském táboře

Deník Lučan - 23.6.2001

PEREČ - Od tří hodin odpoledne zněla ve čtvrtek z vojenského prostoru v Perči střelba a rozléhal se dětský křik. Svěřenci dětských domovů ze Žatce a Chomutova spolu s dětmi z Klubu přátel města Kadaně tam sledovali ukázky nejrůznějších vojenských zásahů a techniky.
Žatečtí vojáci před dětmi slaňovali ze stromu, stříleli ze samopalů a předváděli bojové umění Musado. Malí vojáci se také učili stavět stany a tvořit zákopy. Večer samozřejmě nechyběl táborák s opečenými vuřty.
"Je zde neustále přítomna rychlá záchranná služba, kdyby se někomu něco stalo. Tak trochu obavy jsme měli ze včelího roje, který se usadil na stromě přímo u areálu. Držíme u něj hlídku, která by v případě nebezpečí ihned zasáhla použitím dýmovnice," uvedl Stanislav Stebila, důstojník pro styk s veřejností.
Až na deset dětí z žateckého dětského domova všechny ve vojenském táboře strávily noc, která ale rozhodně nebyla procházkou růžovým sadem. O půlnoci je čekal poplach, neboť se přiblížil narušitel. Každý pátrající voják měl s sebou dvě až tři děti, aby mohly sledovat hledání z první ruky.
"Naši vojáci berou tyto akce velmi zodpovědně a myslím, že se jich rádi účastní," zakončil S. Stebila. Vojáci se dětem věnovali i včera.


Vyprodaná Lucerna tleskala nestárnoucí dvojici Petr Kotvald a Standa Hložek. Zpěváci se chystají i do Žatce.

19. února 2011 v 16:56 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Žatecký a Lounský, Mostecká a Chomutovský Deník


Kotvald,Hložek v Lucerně
Snem každého umělce je zpívat v kulturním stánku pražské Lucerny a mnoha vyvoleným se povede sál dokonce zcela vyprodat. Páteční večer 12. listopadu se to povedlo pěveckému duu Petru Kotvaldovi se Standou Hložkem, kdy zcela zaplněný velký sál fanoušků všech věkových kategorií omládl o 25 až 30 let.

Před 25 lety se stal singl "Holky z naší školky" megahitem, jehož prodej dosáhl rekordního čísla 1 250 000 nosičů a tak znamenal obrovský zlom v jejich kariéře. A přesně před 30 lety se setkali poprvé. V novodobých hudebních dějinách se jedná o nepředstavitelné číslo, ale v té době oba patřili k nejpopulárnějším interpretům tuzemské populární
Kotvald,Hložek v Lucerně 2
 hudby a s orchestrem Karla Vágnera a Hanky Zagorové běžně vyprodávali sály a velké sportovní haly.
Petr a Standa vystoupili společně na velké akci před sedmi lety na koncertu u příležitosti 20. výročí vydání desky s hitem "Holky z naší školky". Na podzim 2008 se prodalo remaku alba Holky z naší školky jen během 14 dnů na 90 tisíc kusů.
V letošním roce proběhlo omezené množství koncertů pod názvem "Petr Kotvald+Standa Hložek Tour 2010", které patřilo mezi nejsledovanější kulturní události tohoto roku.
A právě dlouho chystaný koncert v Lucerně byl vyvrcholením taneční show a ukázkami ze sólových alb obou zpěváků. Standa Hložek nabídl skladby "Krok sun krok" či "Krejčí", Petr Kotvald rozezpíval davy svými hity "Milujem se čím dál víc", "Mumuland" nebo veleúspěšným singlem "Je v tahu". Ve své době tento hit nazpívaný v anglické verzi "Big City", dlouhé týdny vedl hitparády u našich polských sousedů.

Kotvald,Hložek v Lucerně3
Pak už společně zvedli fanoušky ze židlí nezapomenutelnými hity jako "Diana", "Bílá královna", "Oh Suzi", "Sen můj a Lízin", "Ošklivé malé kačátko", "Santa Monika" a v několikátém přídavku, kdy zaplněný sál je nehodlal vpustit do šaten: "Holky z naší školky", starý hit "Diskohrátky" a nový duet "Cool Randezvous". Právě tato skladba se nachází na novinkovém dvojalbu "Diskohrátky 2010" s nejpovedenějšími písněmi své kariéry. Nachází se zde titulní skladba, která byla nově nazpívána ve dvou sólových verzích a také bonus "Vánoční holky z naší školky". Vyprodaná Lucerna byla svědkem křtu novinkového dvojalba kmotrů Vladimíra Kočandrleho a Jindřicha Parmy.

U Petra a Standy byla zjevná a nefalšovaná radost z mimořádně vydařeného večera.Kotvald,Hložek v Lucerně 4Ještě dlouho po koncertu nebralo konce podepisování a focení s fanoušky z nekonečné řady čekající u šaten zpěváků. Žatecký rodák Petr Kotvald se těšil mimořádně velkému počtu fanoušků ze Žatce, kteří si přišli vychutnat atmosféru 80. let.

Koncerty v Žatci
Oba dva aktéry pátečního večera královské město Žatec uvítá u příležitosti oslav adventu. 29. listopadu bude na žateckém náměstí s rádiem Blaník vystupovat Standa Hložek a Petr Kotvald své fanoušky zdraví a těší se na akustický koncert, který se koná 12. prosince v městském divadle pod hlavičkou umělecké agentury Gardes Ivany Stebilové..

Petr Kotvald zazpívá v neděli v rodném městě při charitativním koncertu

19. února 2011 v 16:43 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Žatecký a Lounský deník - 10.12.2010

Zúčastní se ho děti z celých severních Čech; následovat bude další večerní koncert v divadle.
Umělecká agentura Gardes společně s Petrem Kotvaldem uspořádají před hlavním večerním adventním koncertem v Městském divadle Žatec 12. prosince odpolední charitativní koncert pro děti z celého Ústeckého kraje. Zpěvák se v Žatci narodil a ve městě strávil své dětství.
Původní úmysl agentury byl uspořádat jediný koncert a nabídnout tak několik desítek míst dětem z dětských domovů.
"Mimořádný zájem o adventní koncert našeho rodáka ze strany místních fanoušků nás nejenom těší, ale tato skutečnost nás společně s Petrem přiměla k tomu, že uspořádáme samostatný odpolední charitativní koncert pro tyto děti, které nemohly být vychovány ve vlastní rodině. Pozvání přijalo na osm dětských domovů, ústav sociální péče a další organizace" svěřila se majitelka umělecké agentury Gardes Ivana Stebilová.
"Na nedělní adventní koncerty se moc těším. Vystoupení před domácím publikem má vždy své kouzlo, navíc v době adventu se jedná o mimořádnou atmosféru," dodává Petr Kotvald.
Zpěváka v divadle doprovodí špičkoví hosté, členové České filharmonie, včetně místního dětského pěveckého sboru Klíček ZUŠ Žatec pod vedením paní učitelky Alžběty Urbancové.
V adventním čase Petr Kotvald s programem nazvaným Vánoce hrajou glórijá vystupuje po celé ČR už třetím rokem a není náhodou, že všechny koncerty jsou beznadějně vyprodané. Letos navštívil Českou Lípu a Třebechovice.
Po Žatci vystoupí Petr Kotvald v Praze, Chebu a adventní turné končí v Jiříkově u Rumburku.

Zaplněné divadlo tleskalo Petru Kotvaldovi

19. února 2011 v 15:21 | Stanislav Stebila |  kultura - články v novinách

Žatecký,Lounský,Chomutovský a Mostecký Deník, Mladá Fronta Dnes - 14.-16.11.2010

Petr Kotvald v divadle-pro DDTřetí adventní neděle byla ve znamení setkání, vánočních písní a koled. O tuto příjemnou předvánoční atmosféru se zasloužil Petr Kotvald, který společně s uměleckou agenturou Gardes uspořádali v městském divadle v Žatci adventní koncert pod názvem "Vánoce hrajou glórijá".

Původní úmysl agentury byl uspořádat jediný koncert a nabídnout tak několik desítek míst dětem z dětských domovů.
"Mimořádný zájem o adventní koncert nás nejenom těší, ale tato skutečnost nás společně s Petrem přiměla k tomu, že uspořádáme samostatný odpolední charitativní koncert pro tyto děti, které nemohly být vychovány ve vlastní rodině.Petr Kotvald v divale pro dospěléPozvání přijalo osm dětských domovů ze severních Čech, ústav sociální péče a další organizace" informovala majitelka umělecké agentury Gardes Ivana Stebilová.

Odpolední koncert zaplnilo divadlo na 240 dětí. Vánočně vyzdobený sál divadla, dětmi z dětských domovů náležitě ocenil i Petr, dárečky s vlastnoručním podpisem.

Mimořádného ocenění za výzdobu se dostalo dětem z dět-ského domova z Chomutova a ze Žatce. Hodinový koncert vyvrcholil titulní melodií "Vánoce hrajou glórija" a přídavkem "Mumuland".
Na pódiu se sešly děti ve vánočních oblečcích zpívaly a tančily.

P.Kotvald s pořadatelkou koncertu I.Stebilovou
Za nevšední zážitek žateckému rodákovi Petru Kotvaldovi poděkovala jménem občanů královského města Žatec paní starostka Zdeňka Hamousová.

Překvapením pro zpěváka byl neplánovaný soukromý mini-koncert děti z MŠ Alergo, které si připravily několik vánočních koled. Pozice se vymě-nili a Petr co by divák, si společně s dětmi zazpíval. "Krásně zazpívané vánoční písně a dětský rozzářený úsměv je tím nejhezčím dárkem, za který moc a moc děkuji.plakát P.Kotvald v Žatci 2010

Moc jsem se na vás těšil. Vystoupení předdomácím publikem má vždy své kouzlo především v období adventu" svěřil se s dojetím zpěvák při loučení s dětmi. Večerní adventní koncert se nesl již v komornějším du-chu, kde zpěváka doprovodili špičkový hosté, členi České filharmonie a souboru Klíček ZUŠ Žatec pod vedením Alžběty Urbancové.

Společně si zazpívali skladby: "Bílé vánoce", "Strom vánoční", "Veselé vánoce", "Santo", "Jingle Bells", "Adeste fideles" a v samo-tném závěru za bouřlivého aplausu spokojeného publika"Vánoce hrajou glórijá".

Zcela zaplněné divadlo tleskalo všem účinkujícím. "Věřím, že se ten-to koncert v našem městě stane tradicí" řekl na závěr Petr Kotvald. Jeho slova potvrdila Ivana Stebilová při předání květin.

Krásy Doupova

19. února 2011 v 15:06 | Stanislav Stebila |  příroda - články v novinách

Žatecký, Lounský, Mostecký, Plzeňský, Karlovarský, Sokolovský, Chebský a Chomutovský Deník - 3-6 1.2011

doupovská zima
krásy doupova

19.1.2009

sníh na Doupově 20
sníh na Doupově
sníh na Doupově 3
sníh na Doupově 17
22.10.2008
doupov- podzim
Doupov 25
Doupov 6
doupov 54
26.6.2010
doupovské třešnězápad slunce